1 maydan O‘zbekistonda bir nechta yangiliklar joriy etiladi. Ular qatorida Humo kartalari chiqarila boshlanishi, biznes bir qator bojxona to‘lovlari imtiyozidan mahrum etilishi, bog’chalardagi yangi to’lov miqdorlari, sud boshqaruvchisi sohasidagi yangi qoidalar va boshqalar mavjud.
Humo kartalari chiqarila boshlanadi
Hozirda test rejimida Markaziy bank va tijorat banklari xodimlari uchun bir nechta kartalar chiqarildi. Ulardan aprel oyining oxiri may oyining boshlaridan boshlab foydalanish mumkin bo’ladi. Kartalarni qabul qiladigan 47 990 ta terminal o’rnatilgan.
Biznes bir qator bojxona to‘lovlari imtiyozidan mahrum etiladi
Yog‘och-payraxa plitalar va yog‘ochdan yasalgan shunga o‘xshash plitalar yoki qatron yoki boshqa organik bog‘lovchi moddalar shimdirilgan yoki shimdirilmagan boshqa yog‘ochsimon materiallarni olib kiruvchi yuridik shaxslar import bojxona boji va qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod etilgan edi. 1 maydan mazkur imtiyoz bekor qilinadi.
Bog’chalarda yangi to’lov miqdorlari joriy etiladi
Davlat maktabgacha ta’lim muassasalarida bolalar ta’minoti uchun ota-onalar to‘lovining yangi miqdorlari 2019 yil 1 maydan joriy etiladi. Davlat bolalar bog‘chalarida ota-onalar bolalari uchun qancha miqdorda to‘lashlari muassasa joylashgan joy va uning ish rejimiga bog‘liq.
O’zboshimchalik bilan qurilgan imoratlarni legallashtirishning oxirgi muddati
Qurilish maqsadlari uchun ajratilmagan yer uchastkalarida yoki imorat qurish uchun ruxsatnoma olmasdan qurilgan turar joyga, ya’ni o‘zboshimchalik bilan qurilgan imoratga nisbatan mulk huquqi ushbu ob’yektga o‘z shaxsiy mulki kabi halol, oshkora va uzluksiz egalik qilayotgan shaxsga e’tirof etiladi.
Sud boshqaruvchisi sohasidagi yangi qoidalar
Endilikda to‘rtinchi toifali sud boshqaruvchisi attestatiga ega bo’lgan va O‘zbekiston sud boshqaruvchilari assotsiatsiyasi a’zolari hisoblangan shaxslar sud boshqaruvchisi etib tayinlanadi. Abu Rayxon Beruniy nomidagi Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabida sud boshqaruvchilarini tayyorlash kurslari ishga tushirildi.
Ayollarning mehnatiga nisbatan taqiq va cheklovlar bekor qilinadi
Xususan, ayrim soha va kasb-hunarlarda ayollarning mehnatidan foydalanishga chek qo’yish bekor qilinadi. Buning o’rniga, ularning sog’lig’iga salbiy ta’sir ko’rsatishi mumkin bo’lgan sohalar ro’yxati tasdiqlanadi.
Fuqarolar yig‘ini raisi va mas’ul kotibi oyligi oshiriladi
Fuqarolar yig‘inlari raislari va mas’ul kotiblari oylik ish haqi joriy yil 1 maydan 1,25 baravarga va 1 oktyabrdan 1,2 baravarga oshiriladi.

С 1 мая 2019 года в Узбекистане вступают в силу несколько нововведений. В их числе — отмена запретов на женский труд и льгот на импорт ДСП, новые размеры платы в детских садах и другое.
Начнут выпускать карты Humo
Сейчас в тестовом режиме выпустили несколько карт для сотрудников Центрального банка и коммерческих банков. Пользоваться картами новой платежной системы можно будет предположительно с конца апреля — начала мая. Уже установлено 47 990 терминалов, которые их принимают.
Отменяются льготы на импорт некоторых строительных материалов
Юридические лица, которые импортировали древесно-стружечные плиты (ДСП) или иные подобные материалы, ранее были освобождены от таможенных пошлин на импорт и НДС. Теперь же эти льготы отменяются. Вместо этого предприятия, производящие ДСП и аналогичную продукцию, освобождаются от таможенных выплат на поставку сырья, оборудования и комплектующих до 1 января 2022 года.
Очередной этап внедрения системы Obod Uy
Систему Obod Uy внедряют в систему управления многоэтажными домами. До 1 мая ее должны были подключить к ГУП «Единый расчетный центр», который будет заниматься поддержкой ее непрерывной и качественной работы. Один из следующий этапов предусматривает интеграцию Obod Uy с биллинговой системой кадастра и клиринговой расчетной системой Центрального банка.
Новые правила в области судебных управляющих
Теперь судебными управляющими могут стать только те, кто получил аттестат судебного управляющего и является членом Ассоциации судебных управляющих. В Республиканской Высшей школе бизнеса и управления уже запущены курсы по подготовке судебных управляющих.
Новые размеры платы за детские сады
То, сколько придется платить родителям за своих детей в государственных детсадах, зависит от месторасположения учреждения и его режима работы.
Заканчивается срок легализации самостроев
Право собственности на жилое помещение, возведенное до момента принятия указа на земельном участке, не отведенном для этих целей, или без получения разрешения на строительство, признается за лицом, добросовестно, открыто и непрерывно владеющим этим объектом как своим собственным имуществом.
Отменяются запреты и ограничения на женский труд
В частности, отменяются запреты применения труда женщин в определенных отраслях или профессиях. Взамен утвердят рекомендательный перечень отраслей или профессий, которые могут отрицательно повлиять на их здоровье.
Что будет с системой «Электронное правительство»
В конце 2018 года разработку «Электронного правительства» передали НАПУ. Все текущие проекты в рамках создания приостановили. До 1 мая 2019 года должен быть разработан проект Концепции развития системы. Ожидается, что для этого привлекут корейских экспертов.
Повышаются зарплаты председателей махалли
За год в 1,5 раза поэтапно поднимут месячный фонд оплаты труда председателей и ответственных секретарей сходов граждан. Первое повышение зарплаты пройдет с 1 мая в 1,25 раза, а с 1 октября — в 1,2 раза.
Ранее Spot рассказывал, что нового появилось (или должно было появиться) в Узбекистане с 1 января, 1 марта и 1 апреля.