“Sugʻurta bozorini raqamlashtirish va hayot sugʻurtasi sohasini rivojlantirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida"gi Prezident qarori (PQ-5265-son, 23.10.2021-y.) qabul qilindi.
Bu haqda telegramdagi “Huquqiy axborot” kanalida xabar berildi.
Qarorga muvofiq, 2022-yil 1-iyuldan sugʻurtaning barcha turlarini (klasslarini) elektron shaklda amalga oshirishga ruxsat beriladi.
2023-yil 1-yanvardan majburiy sugʻurtaning barcha turlari boʻyicha sugʻurta polislarini qogʻoz blankalarda rasmiylashtirish amaliyoti bekor qilinadi.
2022-yil 1-yanvardan 2025-yil 1-yanvargacha hayot sugʻurtasi sohasidagi sugʻurta tashkilotlarining mazkur faoliyati qismi uchun hisoblanadigan foyda soligʻi boʻyicha belgilangan soliq stavkasi 50 foizga kamaytiriladi.
2022-yil 1-yanvardan 2024-yil 1-yanvargacha ish beruvchi tomonidan oʻz xodimlari uchun baxtsiz hodisalardan ehtiyot shart sugʻurta qilish va tibbiy sugʻurta turlari boʻyicha tuzilgan sugʻurta shartnomalari asosida Oʻzbekistonda sugʻurta faoliyatini amalga oshirishga litsenziyasi boʻlgan yuridik shaxslarga yoʻnaltiriladigan mablagʻlar jismoniy shaxslarning jami daromadi sifatida qaralmaydi.
2022-yil 1-iyungacha transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sugʻurta qilish boʻyicha yagona axborot tizimi negizida barcha sugʻurta polislarini roʻyxatga oluvchi va ularning aylanmasini nazorat qiluvchi yagona avtomatlashtirilgan axborot tizimi joriy etiladi.
Sugʻurta shartnomalarini Yagona axborot tizimi orqali rasmiylashtirish sugʻurta tashkilotlari uchun majburiy hisoblanadi.

Президент Шавкат Мирзиёев 23 октября подписал постановление, направленное на развитие сферы страхования и её цифровизацию. Об этом сообщило Агентство по развитию страхового рынка.
В соответствии с документом до 1 июня 2022 года должна быть разработана и запущена Единая автоматизированная информационная система регистрации страховых полисов. Её основой послужит система учёта автострахования.
С 1 июля 2022 года разрешается выполнение всех видов страхования в электронном виде. Все страховые полисы в обязательном порядке будут регистрироваться в онлайн-системе. Начиная с 2023 года отменяется выдача бумажных страховых полисов.
Кроме того, вводятся льготы, стимулирующие рост страхования жизни:
- В 2022—2024 годах ставка налога на прибыль, взимаемого с оплаты страхования жизни, сокращается на 50%.
- Оплата работодателями страховки от несчастных случаев и медстраховки, оформленных для своих работников, не учитывается как совокупный доход физических лиц и исключается из налогообложения.
- Также не облагаются налогами оплата долгосрочного страхования жизни гражданами и страховые выплаты по нему.
Также Минфину поручено разработать предложения по инвестированию средств, полученных страховыми организациями от добровольного пенсионного страхования и долгосрочного страхования жизни, в государственные ценные бумаги.
Ранее Spot писал, что с марта 2022 года ID-карта заменит водительские права и страховой полис для водителей.