12-yanvar, chorshanba kuni bir qancha banklar dollar kursini oshirdi.
Oʻzbekistondagi deyarli barcha banklar AQSh valyutasini 10 910 soʻmdan sotmoqda. Sotib olish narxi 10 800 — 10 890 soʻm oraligʻida.
Dollarni eng arzon narxda — 10 890 soʻmdan “Asakabank” sotmoqda. Eng qulay xaridni “Poytaxtbank” — 10 895 soʻmdan, “Kapitalbank” va “Invest Finance Bank” esa — 10 890 soʻmdan taklif qilmoqda.
Bungacha dollar dekabr oyi oʻrtalarida uch kun ketma-ket rekordlarni yangilab, 15-dekabrda 10 900 soʻmga yetgan edi. Biroq keyin kurs “sakrab” ketdi va 24-dekabr kuni yana bu darajadan birdaniga 40 soʻmga tushib ketdi.
Banklararo kurs Markaziy bankning 7-yanvardan oʻsishni qayta boshlagan kursidan keyin oʻsib bormoqda. Bir kun avval, 11-yanvar kuni u birdaniga 15 soʻmga qimmatlashdi.
Avvalroq Spot 2021-yilda eng qulay dollar kursini taklif qilgan banklar reytingi bilan boʻlishgan edi.

Несколько банков в среду, 12 января, повысили курс доллара.
Практически все банки Узбекистана продают американскую валюту по 10 910 сумов. Цена покупки находится в диапазоне 10 800 — 10 890 сумов.
Дешевле всего продаёт доллары «Асакабанк» — по 10 890 сумов. Наиболее выгодный курс покупки предлагают «Пойтахтбанк» — 10 895 сумов, «Капиталбанк» и Invest Finance Bank — 10 890 сумов.
До этого доллар обновлял рекорды в середине декабря три дня подряд, 15 декабря дойдя до отметки в 10 900 сумов. Однако тогда курс валюты «отскочил», а 24 декабря повторно снизился с этого уровня сразу на 40 сумов.
Межбанковский курс растёт вслед за обменным курсом Центробанка, который возобновил рост с 7 января. Накануне, 11 января, он поднялся сразу на 15 сумов.
Ранее Spot сообщал, почему Счётная палата ожидает курс доллара на уровне 11 300 сумов. Также Spot делился рейтингом банков, предлагавших самый выгодный курс доллара в 2021 году.