Telegram yangi versiyalarini rasman chiqardi. Android, iOS va macOS uchun mijozlar 8.6 versiyasiga, Telegram Desktop 3.6 versiyasiga yangilandi.
Telegramʼning yangi versiyasida yuklab olish menejeri, yangilangan ilova menyusi, telefon raqami boʻyicha havolalar, shuningdek, uchinchi tomon ilovalari orqali video translyatsiyalar va boshqa funksiyalar mavjud.
Yuklab olish menejeri
Messenjerdagi qidirish boʻlimida yangi “Yuklashlar” yorligʻi paydo boʻldi, hozirda yuklab olinayotgan yoki yaqinda yuklab olingan barcha fayllar va media bu yerda koʻrsatiladi. Fayl yuklanganda, tezda yorliqqa oʻtish uchun qidiruv maydonida belgi paydo boʻladi.
“Yuklashlar” orqali siz faylni yuklab olishni toʻxtatib turishingiz yoki qayta boshlashingiz, maʼlum yuklab olishlar uchun ustuvorlikni oshirishingiz yoki ushbu obyekt yuborilgan chatga oʻtishingiz mumkin.
Media menyu
Bir nechta fotosuratlar yoki videolarni yuborishda olingan albomni koʻrish, fayllarni almashtirish, keraksizlarini olib tashlash va albomga sarlavha qoʻshish mumkin. Buning uchun yuborish menyusining yuqori qismidagi “Tanlangan” tugmasini bosish kifoya.
iOS uchun Telegramʼda ilova menyusi Android versiyasida qoʻllaniladigan yangi qulay formatga oʻtkazildi. Yangilangan Fayllar boʻlimida yaqinda yuborilgan qoʻshimchalarni ham koʻrishingiz mumkin.
Boshqa ilovalardagi translyatsiyalar
Guruh va kanal administratorlari translyatsiyalarni boshqarish uchun XSplit Broadcaster yoki OBS Studio kabi uchinchi tomon ilovalaridan foydalanishlari mumkin. Bu sizga rasmning yuqori qismiga maʼlumot qoʻshish yoki, masalan, yashil ekrandan foydalanish imkonini beradi.
Buning uchun menyu orqali guruhda yangi video chat yaratish kerak , “Start with …” bandini tanlab, soʻngra serverga havolani va uning kalitini kerakli dasturga koʻchirish lozim.
Tomoshabinlar yangi translyatsiyalarni faqat Telegramʼning soʻnggi versiyasiga yangilangan holda koʻrishlari mumkin boʻladi.
Telefon raqami boʻyicha havolalar
Hisob uchun @username havolasini yaratishda ilgari mavjud boʻlgan funksiyaga qoʻshimcha ravishda, telefon raqamiga toʻgʻridan-toʻgʻri havolalar funksiyasi qoʻshildi. Ularni doʻstlar bilan baham koʻrish mumkin.
Agar foydalanuvchi oʻzini telefon raqami orqali topishga ruxsat bergan boʻlsa, uni bosganingizda u bilan suhbat ochiladi. Telefon raqami xalqaro formatda koʻrsatilgan (masalan, +998990000000).
Android-da yarim shaffof interfeys
Tungi rejimda Telegram interfeysi elementlari shaffof boʻlib qoladi — chatda aylanayotganda fon, stikerlar va media fayllar “porlaydi”. Shunga oʻxshash funksiya iOS ilovasida 2021-yil iyun oyida paydo boʻlgan edi.
Boshqa yaxshilanishlar
• Yangi kirish interfeysi — Android va macOSʼdagi kirish ekrani endi animatsion elementlarni oʻz ichiga oladi.

Telegram официально выпустил новые версии. Клиенты для Android, iOS и macOS обновились до версии 8.6, Telegram Desktop — до версии 3.6.
В новой версии Telegram появились менеджер загрузок, обновлённое меню вложений, ссылки по номеру телефона, а также видеотрансляции через сторонние приложения и другие функции.
Менеджер загрузок
В поиске мессенджера появилась новая вкладка «Загрузки» — тут отображаются все файлы и медиа, скачиваемые в данное время или загруженные недавно. При загрузке файла в поле поиска появляется иконка для быстрого перехода на вкладку.
Через «Загрузки» можно приостановить или перезапустить закачку файла, повысить приоритет для определённых загрузок или перейти к чату, в который был отправлен данный объект.
Меню вложений
При отправке нескольких фото или видео можно просмотреть получившийся альбом, поменять файлы местами, убрать лишние, а также добавить к альбому подпись. Достаточно нажать на «Выбрано» в верхней части меню отправки.
В Telegram для iOS меню вложений перешло на новый удобный формат, используемый Android-версией. Кроме того, в обновлённом разделе «Файлы» можно просмотреть недавно отправленные вложения.
Трансляции в других приложениях
Администраторы групп и каналов для управления трансляциями могут использовать сторонние приложения — такие, как XSplit Broadcaster или OBS Studio. Это позволит добавлять информацию поверх картинки или, например, использовать зелёный экран.
Для этого нужно через меню создать новый видеочат в группе (трансляцию в канале), выбрать «Начать с помощью…», после чего скопировать ссылку на сервер и его ключ в нужную программу.
Зрители смогут смотреть новые трансляции, только обновившись до последней версии Telegram.
Ссылки по номеру телефона
К ранее доступной возможности создать для учётной записи ссылку @username добавлена функция прямых ссылок на номер телефона. Им можно поделиться с друзьями.
Если пользователь разрешил находить себя по номеру телефона, при переходе по ней откроется чат с ним. Номер телефона задаётся в международном формате (например, +998990000000).
Полупрозрачный интерфейс на Android
В ночном режиме элементы интерфейса Telegram становятся полупрозрачными — при прокрутке чата фон, стикеры и медиафайлы «просвечивают» через него. Аналогичная функция в приложении для iOS появилась в июне 2021 года.
Другие улучшения
- Новый интерфейс авторизации — экран входа в учётную запись на Android и macOS теперь включает в себя анимированные элементы.
- Клиент Telegram для macOS теперь позволяет открыть несколько учётных записей в разных окнах.
- Обновлённый веб-просмотр публичных профилей, каналов и сообщений (через ссылки вида t.me), страницы получили фоны и другие элементы веб-версии Telegram.