Buyuk Britaniya Ichki ishlar vazirligi maʼlumotlariga koʻra, ukrainaliklar va rossiyaliklar 2021 yilda 22 761 vaqtinchalik ishchi vizasini olgan, bu umumiy miqdorning deyarli yarmi. Ammo Ukraina hududida pandemiya va Yevropa Ittifoqidan chiqish oqibatlariga bogʻliq boʻlgan “maxsus operatsiya” sanoatdagi vaziyatni murakkablashtirdi.
Ishga qabul qilish agentliklari xorijiy mamlakatlarda nomzodlarni qidirmoqda. Ularning hisob-kitoblariga koʻra, joriy yilda qishloq xoʻjaligi ishchilarining asosiy qismini Osiyo davlatlari — xususan, Oʻzbekiston, Qozogʻiston, Qirgʻiziston va Nepal taʼminlaydi.
Ushbu mamlakatlarning har biri bir necha ming kishidan hissa qoʻshishi kutilmoqda. Bundan tashqari, hukumat Britaniyada boʻlgan Ukraina fuqarolari uchun vizalarni uzaytirdi — ular bir ish beruvchidan boshqasiga oʻtadi.
Shu bilan birga, kerakli miqdordagi ishchilarni oʻz vaqtida yetkazib berish mumkinmi yoki yoʻqmi, aniq emas, deya taʼkidladi parlament. Bundan tashqari, sanoat yangi ishchilar orasida tajriba yetishmasligidan va natijada hosildorlikning pasayishidan qoʻrqadi.
“Bu yil fermerlar uchun avvalgidek hosildorlik darajasi boʻlmasa, qiyin boʻladi”, — deya nashrdan iqtibos keltirgan manbalardan biri. “Ukrainadagi urush tufayli daromadlar qisqaradi”.
Biroq, boshqa fermerlar koʻproq optimist. Masalan, Telegraph suhbatdoshi Fisher oʻzi yollagan toʻrt nafar oʻzbekistonlik ishidan “qoyil qolganini” taʼkidladi.
Buyuk Britaniya qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat departamenti mavsumiy ish vizasi dasturini 2024-yilgacha uzaytirdi. Uning doirasida xorijdan 30 ming nafargacha ishchi jalb qilinib, 40 ming nafargacha kengaytirish imkoniyati mavjud.
Rossiya ham oʻzbekistonliklarni qishloq xoʻjaligiga jalb qilishni rejalashtirmoqda. Fevral oyida ushbu yoʻnalish boʻyicha 1100 kishini tashkiliy ishga qabul qilish boshlandi.
Avvalroq Spot nashri rossiyalik restaratorlar Oʻzbekiston qishloq xoʻjaligi mahsulotlariga qiziqish bildirayotgani haqida yozgan edi.

Британские фермеры ищут сезонных работников в Центральной Азии. Так они пытаются избежать дефицита рабочих рук из-за боевых действий в Украине, сообщает The Telegraph.
По данным МВД Великобритании, в 2021 году украинцы и россияне получили 22 761 визу для временных работ — почти половину от общего числа. Но «спецоперация» на территории Украины, наложившись на эффекты пандемии и выхода из ЕС, затруднила ситуацию в отрасли.
«Все эти факторы имели своё влияние», — отметил фермер из Ноттингемшира Джо Фишер. — «Но война стала ещё одним „бутылочным горлышком“ для и без того малого предложения».
Кадровые агентства ищут кандидатов в странах дальнего зарубежья. По их расчётам, основную массу сельхозработников в этом году обеспечат страны Азии — в частности, Узбекистан, Казахстан, Кыргызстан и Непал.
Ожидается, что каждая из этих стран предоставит несколько тысяч человек. Помимо того, власти продлили визы находящимся в Британии гражданам Украины — они переходят от одного работодателя к другому.
В то же время неясно, удастся ли доставить нужное число работников вовремя, отмечают в парламенте. Кроме этого, в отрасли опасаются нехватки опыта у новых работников — и, как следствие, снижения производительности.
«Фермерам в этом году будет сложно без того уровня производительности, что был ранее», — приводит издание слова одного из источников. — «Доходы сократятся из-за войны в Украине».
Однако другие аграрии более оптимистичны. Например, собеседник Telegraph Фишер отметил, что «впечатлён» работой четверых нанятых им узбекистанцев.
Министерство сельского хозяйства и продовольствия Великобритании продлило программу сезонных рабочих виз до 2024 года. В её рамках могут привлечь из-за рубежа до 30 тысяч работников, с возможностью расширения до 40 тысяч.
Россия также планирует привлекать узбекистанцев на сельхозработы. В феврале начался оргнабор 1100 человек согласно пилотному проекту.