Fido-Biznes kompaniyasi yetakchi dasturiy taʼminot ishlab chiqaruvchilaridan biri hisoblanadi. Kompaniyaning IT-yechimlari uzoq yillar davomida O‘zbekistonning moliya, davlat va ijtimoiy sohalarida, sanoat, energetika, telekommunikatsiya va sug‘urta tarmoqlarida muvaffaqiyatli qo‘llanilmoqda.
1995−2005 yillarda O‘zbekistonda bank sektorini avtomatlashtirish davrining boshlanishini Fido-Biznes kompaniyasi, uning boshqa raqobatchilari, shu bilan birga bugungi bank sektorining ham shakllanish davri bo‘ldi deb hisoblash mumkin. Tashkil etilganidan beri kompaniya eng ko‘p saʼy-harakatlarni bank tizimini rivojlantirishga qaratdi. Biroq, Fido-Biznes yechimlari nafaqat banklarning ishiga yordam beradi. Kompaniya asoschisi Taʼlat Dadajonov 30 yil davomida erishilgan yutuqlar va raqamli transformatsiyalar haqida gapirib berdi.
Hammasi nimadan boshlandi
Fido-Biznes 1993-yil 20-yanvar kuni kibernetika instituti huzuridagi loyiha-konstruktorlik byuro negizida tashkil etilgan. O‘sha vaqtda men bo‘lim rahbari bo‘lib ishlaganman. Kompaniya faoliyatining yo‘nalishi — dasturiy taʼminotni ishlab chiqish zamon talabi bo‘lib, sanoat korxonalarining ishlab chiqarish jarayonlari samaradorligini oshirishni taqozo etardi. Shu sababli boshida kompaniyaning faoliyati sanoat korxonalarining ishlab chiqarish jarayonlarini avtomatlashtirishga ixtisoslashgan ALT (avtomatlashtirilgan loyihalash tizimi) yo‘nalishi bo‘yicha olib borilgan.
Bu davrda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati, Navoiy kon-metallurgiya kombinati, “Chirchiqximmash”, Toshkent aviatsiya ishlab chiqarish birlashmasi kabi sanoat korxonalari uchun bir qator avtomatlashtirilgan tizimlar yaratildi va joriy etildi. Kompaniya xodimlari jami 13 nafar edi.
1995−1996 yillarda Markaziy bank islohotini boshladi, prezident farmoni bilan tegishli qonun hujjatlari, shu jumladan “Banklar va bank faoliyati to‘g‘risida"gi qonun qabul qilindi. O‘sha paytda baʼzi tijorat banklari mahalliy texnologik ishlanmalariga ega edi, ammo O‘zbekistonning global to‘lov tizimisiz bankning mahalliy avtomatlashtirilgan kunining o‘zi moliya sektori rivojlanishining kerakli yurgizuvchisi bo‘la olmasdi.
Shuning uchun 1996-yil 25-may kuni Markaziy bank va Fido-Biznes kompaniyasi o‘rtasida ikkita muqobil ko‘rinishda Oracle maʼlumotlar bazasini boshqarish sanoat tizimi negizida Markaziy bank hududiy hisob-kitob markazlarining avtomatlashtirilgan axborot tizimi uchun dasturiy komplekslar va hisoblarning yangi rejasi bo‘yicha “Bankning operatsion kuni” dasturiy komplekslarini yaratish to‘g‘risida shartnoma imzolandi.
Deyarli bir yil ichida Fido-Biznes 1997-yil 17-aprelda respublikaning aksariyat tijorat banklarida joriy etilgan avtomatlashtirilgan bank tizimini (ABT) ishlab chiqdi. Bu mamlakat bank sektorida raqamli davrning boshlanishi bo‘ldi.
Ahamiyatga molik voqea va loyihalar
90-yillar oxirida Fido-Biznes kompaniyasi mamlakatdagi ilk ayirboshlash shahobchalarini ishga tushirishda qatnashdi.
2000-yilda “ingichka” mijoz arxitekturasiga o‘tishga qaror qilindi. Bunday arxitekturaning o‘ziga xos xususiyati foydalanuvchi interfeysining terminal rejimidan foydalanishdir. Kelajakda bu kompaniyaning muvaffaqiyati va jadal rivojlanishiga turtki berdi.
2001-yilda integratsiyalashgan avtomatlashtirilgan bank tizimining (IABT) birinchi versiyasi bozorga chiqarilib, u ko‘p tarmoqli bank uchun yagona axborot maydonini taqdim etdi. Bu versiya real vaqt rejimida markazlashtirilgan axborotni qayta ishlash prinsipi asosida ishlaydi.
Bugungi kunga kelib IABTning yettinchi versiyasi chiqarilgan. U banklarga yagona mijozlar bazasini yaratish va kunu-tun ishlashga imkon beradi. Dastur tijorat banklarining yagona xalqaro moliyaviy hisobotga o‘tishini taʼminladi. IABTdan respublikaning 15 ta bank muassasalarida foydalaniladi.
Fido-Biznes banklarni raqamlashtirishda ishtirok etishdan tashqari, ijtimoiy loyihalarda ham o‘zini ko‘rsata oldi. 2007-yilda biz O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi ko‘magida aholiga pensiya va nafaqalar berilishini hisoblash va nazorat qilish uchun mo‘ljallangan “Pensiya” axborot tizimini ishlab chiqdik. Shuningdek, hamkorlikda keyinchalik butun respublika bo‘ylab tatbiq etilgan shaxsiy jamg‘arib boriladigan pensiya hisobvaraqlari tizimi ham ishlab chiqildi.
2010-yilda Energetika vazirligi uchun isteʼmolchilarga elektr energiyasini yetkazib berish va hisoblash uchun dasturiy taʼminotni ishlab chiqish boshlandi. Dasturiy taʼminot hali ham Energetika vazirligi tomonidan qo‘llaniladi va taqdim etilgan elektr energiyasini hisobga olish va hisoblash, to‘lovlarni qabul qilish, isteʼmolchilarga maʼlumot berish, arizalarni qabul qilish va bajarilishini nazorat qilish va shu kabi boshqa xizmatlarni onlayn tarzda bajarishga yordam beradi. Bugungi kunda dasturiy taʼminot majmuasi mamlakatimizda 8 mln yaqin elektr energiyasi isteʼmolchilariga xizmat ko‘rsatmoqda. Shu jumladan 7,5 mln dan ortig‘i — jismoniy shaxslar, 1,5 mln yaqini — yuridik shaxslardir.
2010-yilning o‘zida East Telecom telekommunikatsiya kompaniyasi uchun hisob-kitob tizimi joriy etildi, hozirgi vaqtda u ko‘plab abonentlarga ega va o‘z aloqa kanallari uzunligi bo‘yicha respublikada ikkinchi o‘rinda turadi. Tizim telekommunikatsiya kompaniyasining aksariyat biznes-jarayonlarini avtomatlashtirishga va ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini yaxshilashga yordam berdi.
Bundan tashqari, 2010−2015 yillarda Fido-Biznes biometrik pasport berish jarayonlarini avtomatlashtirishda ishtirok etdi, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar mahkamasi huzuridagi Davlat personallashtirish markazining avtomatlashtirilgan axborot tizimini, shuningdek, 2020-yillar boshida xorijiy pasport berish tizimini ishlab chiqdi.
2022-yil noyabr oyida Fido-Biznes o‘z ofisida Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston delegatsiyalari vakillarini qabul qildi. Uchrashuv USAID tomonidan tashkil etilib, energetika sohasini avtomatlashtirishga qaratildi. Qo‘shni davlatlar delegatsiyalari vakillari energetika sohasidagi dasturiy taʼminotimizga qiziqish bildirishdi. Yaqin kelajakda biz ushbu mahsulotni respublikadan tashqariga olib chiqishni rejalashtirmoqdamiz.
Global raqamlashtirish davrida qaysi trendlar dolzarb?
Bugungi kunda mijoz xizmatlardan taqdim etuvchi tashkilotga tashrif buyurmasdan foydalanishni xohlaydi, yaʼni jarayon tobora ko‘proq onlayn shaklga o‘tmoqda. Bu esa raqamli xizmat ko‘rsatuvchi tashkilot, masalan, bank o‘zining ham, mijozining ham barcha maxfiy maʼlumotlarini himoya qilishi kerakligini anglatadi. Shuning uchun bugungi kunda asosiy tendensiya raqamli xavfsizlik, shu jumladan shaxsiy maʼlumotlarning himoyasini taʼminlash bo‘yicha chora-tadbirlarni kuchaytirishdir.
Keyingi tendensiya — bu o‘zaro faoliyat olib borish uchun platforma. Agar avvallari dasturiy taʼminot maʼlum bir DBMS yordamida maʼlum bir operatsion tizim uchun yaratilgan bo‘lsa, bugungi kunda bizning vazifamiz — mijozning platformani tanlashda mustaqilligini va apparat, tizim yoki dasturiy taʼminot yetkazib beruvchisidan qatʼi nazar, yechimlarimizdan qulay foydalanish imkoniyatini taʼminlashdir.
Yana bir muhim band — sunʼiy intellektdan foydalanish. Ko‘pincha bugungi kunda bu biometrik maʼlumotlarni masofadan aniqlash va tahlil qilishdir. Masalan, bu barmoq izi ko‘rinishidagi biometrik kalitlar, yuzni aniqlash, liveness detection yechimlari: mijozning haqiqatan mavjudligini tekshirish.
Raqobatchilardan texnologik ustunligingiz nimada?
Bizning asosiy ustunligimiz — 30-yillik tajriba va biz erishgan mijozlarning ishonchi. Bundan tashqari, dasturiy taʼminotimiz aksariyat tijorat banklari, davlat tashkilotlari, sanoat va boshqa tashkilotlar tomonidan muvaffaqiyatli qo‘llanilmoqda. Bunda aksariyat axborot tizimlari o‘zaro integratsiya qilingan, narx esa xorijiy ishlab chiquvchilarning mahsulotlari narxiga ko‘ra yurtimizdagi buyurtmachilar uchun hamyonbop hisoblanadi. Biz mijozlarimiz uchun juda ko‘p qulayliklar yaratdik va mijoz nimani xohlashini va qanday imkoniyatlarga ega ekanligini yaxshi anglaymiz.
Kompaniyaning rejalari qanday?
Fido-Biznes qo‘shni bozorlarga chiqishni rejalashtirmoqda va biz hozir bu borada qattiq ishlayapmiz. Doimo xodimlarni malaksini oshiramiz, shu jumladan rus va ingliz tillarini o‘rgatamiz. O‘ylaymanki, xodimlar har qanday kompaniyaning boyligi, poydevori hisoblanadi. Biz talabalarni jalb qilamiz, ularni o‘zimiz o‘qitamiz va kompaniyada eng yaxshilarini olib qolamiz.
Biz xodimlarning malakasini doimiy ravishda oshirib borishimiz, shtatni malakali mutaxassislar bilan to‘ldirib borishimiz kerak. Bu, birinchi navbatda, mamlakatimizda IT-sohasidagi kadrlarga bo‘lgan talabni qanoatlantirishga va keyinchalik xalqaro bozorga chiqish rejalarimizni amalga oshirishga imkoniyat beradi
Hozirgi vaqtda yirik xorijiy energetika kompaniyalari bilan muzokaralar olib bormoqdamiz. Gruziya va Tojikiston kompaniyalari bilan ham hamkorlik o‘rnatilmoqda. Har bir inson optimist bo‘lishi kerak. Agar inson biror ishni qilishni xohlasa, u, eng avvalo, ikkilanmasligi lozim. Ishonchim komilki, bir necha yildan keyin ham biz raqobatchilarimizdan ustun turamiz, chunki biz erishgan yutuqlarimizda hech qachon to‘xtamaymiz.

Компания Fido-Biznes — один из ведущих производителей программного обеспечения. IT-решения компании долгое время успешно применяются в финансовом, государственном и социальном секторах, в промышленной, энергетической, телекоммуникационной и страховой отраслях Узбекистана. Начало эры автоматизации банковской сферы нашей страны с 1995—2005 годы, можно считать периодом становления как компании Fido-Biznes, её «соратников-конкурентов», так и сегодняшней банковской сферы. С момента основания компания больше всего сил вложила в развитие банковской системы. Однако решения Fido-Biznes помогают не только работе банков. О достижениях за 30 лет и цифровой трансформации рассказал основатель компании Таълат Дадажанов.
Как все начиналось
Компания Fido-Biznes была создана 20 января 1993 года на базе проектно-конструкторского бюро при институте кибернетики, где на тот момент я работал начальником отдела. Направление деятельности компании — разработка программного обеспечения, было продиктовано временем, которое требовало повышать эффективность производственных процессов промышленных предприятий. Поэтому деятельностью компании, в самом начале, было направление САПР (система автоматизированного проектирования), специализирующаяся на автоматизации процессов производства промышленных предприятий.
В этот период были созданы и внедрены ряд автоматизированных систем для промышленных предприятий, таких как АГМК, НГМК, Чирчикхиммаш, ТАПОиЧ. В штате предприятия было всего 13 человек.
В 1995−1996 годах Центральный банк инициировал банковскую реформу, указом президента были приняты соответствующие законы, в том числе «О банках и банковской деятельности». На тот момент некоторые коммерческие банки уже имели локальные технологические разработки, но без глобальной платежной системы Узбекистана локальный автоматизированный операционный день банка (ОДБ) в отдельности не мог быть должным драйвером развития финансового сектора.
Поэтому 25 мая 1996 года был подписан договор между ЦБ и Fido-Biznes о создании программных комплексов для автоматизированной информационной системы территориальных центров расчетов ЦБ на базе промышленной системы управления базами данных (СУБД) Oracle и программных комплексов «Операционный день банка» по новому плану счетов, тоже на базе СУБД Oracle, в двух альтернативных вариантах.
Почти за год Fido-Biznes разработала автоматизированную банковскую систему (АБС), которая 17 апреля 1997 года была внедрена в большинстве коммерческих банках республики. Это и стало началом цифровой эпохи банковского сектора страны.
Знаковые события и проекты
В конце 90-х Fido-Biznes участвовала в запуске первых в стране обменных пунктов.
В 2000 годах было принято решение о переходе на архитектуру тонкого клиента. Характерная черта такой архитектуры — применение терминального режима функционирования пользовательского интерфейса. В дальнейшем это определило успех и бурное развитие компании.
В 2001 году на рынок была выпущена первая версия интегрированной автоматизированной банковской системы (ИАБС), обеспечивающей единое информационное пространство многофилиального банка. Она работает по принципу централизованной обработки информации в режиме реального времени.
На сегодняшний день выпущена седьмая версия ИАБС, которая дает возможность банкам создать единую клиентскую базу и работать в режиме 24/7. Программа обеспечила переход коммерческих банков на единое МФО. Эксплуатируется ИАБС в 15 банковских учреждениях республики.
Помимо участия в цифровизации банков Fido-Biznes зарекомендовала себя и в социальных проектах. В 2007 году при содействии внебюджетного пенсионного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан, мы разработали информационную систему «Пенсия», предназначенную для расчета и контроля выдачи пенсий и пособий населению. Также была разработана система индивидуальных накопительных пенсионных счетов (ИНПС), которая впоследствии была внедрена по всей республике.
В 2010 году была начата разработка программного комплекса отпуска и расчета электроэнергии потребителям для Министерства энергетики. Программный комплекс по сей день эксплуатируется Министерством энергетики и помогает оперативно решать вопросы учета и расчета предоставленной электроэнергии, приёма оплаты, предоставления информации потребителям, приёма и контроля исполнения заявок и другие в режиме онлайн. На сегодняшний день программный комплекс обслуживает около 8 млн потребителей электроэнергии нашей страны, из них более 7,5 млн физические и около полумиллиона юридические лица.
В том же 2010 году была внедрена биллинговая система для телекоммуникационной компании East Telecom, которая имеет большое количество абонентов и занимает второе место в республике по протяженности собственных каналов связи. Система помогла автоматизировать большинство бизнес-процессов телекоммуникационной компании и повысить качество предоставляемых услуг.
Кроме того, в 2010—2015 годах Fido-Biznes участвовала в автоматизации процессов выдачи биометрических паспортов, разработала автоматизированную информационную систему для Государственного центра персонализации при Кабинете Министров Республики Узбекистан, а также систему выпуска заграничных паспортов в начале 2020 годов.
В ноябре 2022 года Fido-Biznes в своём офисе принимал представителей делегаций из Казахстана, Киргизии, Таджикистана, Туркменистана. Встреча была организована USAID и посвящена вопросам автоматизации в энергетическом секторе. Представители делегаций соседних стран выразили заинтересованность нашим программным обеспечением в сфере энергетики. В ближайшее время мы планируем выйти с этим продуктом за пределы Республики.
Какие тренды актуальны в эпоху всеобщей цифровизации?
Сегодня клиент хочет получать услуги, не посещая предоставляющую её организацию,
Следующий тренд — кроссплатформенность. Если раньше программное обеспечение создавалось под конкретную операционную систему, используя конкретную СУБД, то сегодня наша задача — обеспечить независимость заказчика в выборе платформы и возможность комфортного использования наших решений вне зависимости от бренда поставщика аппаратного, системного или программного обеспечения.
Еще один важный пункт — применение искусственного интеллекта. Сегодня у нас, чаще всего, это удаленная идентификация и анализ биометрических данных. Например, это биометрические ключи в виде отпечатка пальца, распознавания лица, решения liveness detection, то есть проверка реального присутствия клиента (так называемая проверка на «живость»).
В чем ваше технологическое преимущество перед конкурентами?
Наше главное преимущество — это 30-летний опыт и доверие клиентов, которое мы заслужили. Кроме того, наше программное обеспечение успешно используют большинство коммерческих банков, государственные организации, промышленные и прочие организации. При этом большинство информационных систем интегрированы между собой, а цена является адекватной для заказчиков нашей страны, чего нельзя сказать о продуктах иностранных разработчиков. Мы сделали очень много для наших заказчиков и понимаем, чего хочет наш клиент и какие у него возможности.
Какие планы у компании?
Fido-Biznes планирует выходить на соседние рынки и сейчас мы усиленно над этим работаем. Постоянно обучаем сотрудников: в том числе русскому и английскому языкам. Я считаю, что кадры — это богатство любой компании, на них держится все. Мы привлекаем студентов, сами обучаем их и лучших оставляем в компании.
Нам необходимо постоянно повышать компетентность сотрудников, обеспечивать расширение штата квалифицированными специалистами. В первую очередь это позволит удовлетворить кадровый голод в IT-сфере нашей страны, а впоследствии и реализовать наши планы по выходу на международный рынок.
Сейчас мы ведем переговоры с крупными российскими энергетическими компаниями. Также переговоры о сотрудничестве проводятся с компаниями Грузии и Таджикистана. Каждый человек должен быть оптимистом. Если человек что-то хочет делать, он, в первую очередь, не должен сомневаться. И я уверен, что и через несколько лет у нас будет технологическое преимущество над конкурентами, так как мы никогда не останавливаемся на достигнутом.