“Odnoklassniki” ijtimoiy tarmog‘i O‘zbekistonlik foydalanuvchilar uchun yangi imkoniyatni yaratmoqda: endi ijtimoiy tarmoqdagi profilingizdan to‘g‘ridan-to‘g‘ri UzCard plastik kartalari o‘rtasida pul o‘tkazmalarini amalga oshirish mumkin. Bu haqda kompaniya Spot’ga ma’lum qildi.
Ta’kidlanishicha, xizmatning asosiy afzalliklari — pul mablag‘larini qo‘shimcha yoki umuman boshqa ilovalardan foydalanmagan holda o‘tkazish, bozordagi eng kam komissiya haqi va pul operatsiyasi uchun bank tomonidan yechib olinadigan mablag‘larning bir qismining qaytarilib berilishi.
Yangi mahalliy to‘lov xizmati yordamida O‘zbekistonliklar ijtimoiy tarmoqni tark etmasdan turib, mamlakat ichida pul mablag‘larini qulay va tezkor ravishda jo‘natishlari mumkin.
Pul o‘tkazish xizmati viloyatdan qat’iy nazar va ijtimoiy tarmoqning taqdim etilgan barcha versiyalarida (mobil, desktop, Android va iOS uchun ilovalar) mavjud.
Shuningdek, xizmatda pul o‘tkazmalari tarixini ko‘zdan kechirish imkoniyati mavjud bo‘lib, kartalar raqamlarini saqlab qo‘yish (har safar yangidan kiritmaslik uchun), hamda bajarilayotgan operatsiyalarning holati to‘g‘risida ma’lumotlar beriladi.
“Bundan tashqari OK foydalanuvchilari bank tomonidan pul o‘tkazmasi uchun olingan haqlarning bir qismini qaytarib olish imkoniyatiga egadirlar. Masalan, 1% lik komissiya haqi uchun keshbek 0,1% ni tashkil etib, bonus “Keshbek-karta"siga o‘tkaziladi. Yig‘ilgan pul mablag‘lari 5000 so‘mdan oshgan vaqtda foydalanuvchi yig‘ilgan pullarni “Keshbek-karta"sidan o‘tkazishi mumkin”, deya xabar berdi kompaniya.
OK profil orqali pul mablag‘larni kartadan kartaga o‘tkazish
UzCard kartalari o‘rtasida pul o‘tkazish uchun To‘lovlar va obunalar bo‘limiga kirish lozim bo‘ladi, UzCard Pul o‘tkazmalari xizmatiga o‘tib quyidagilarni kiritish zarur:
• o’z kartangiz rekvizitlari — kartaning old tomonidagi 16 raqamli karta raqami, amal qilish muddati (oy va yil);
• oluvchining karta raqami;
• pul o‘tkazmasi summasi.
Kompaniyada ta’kidlanishicha, OK platformasida UzCard kartalari o‘rtasidagi pul o‘tkazmalari — O‘zbekistondagi “Odnoklassniki” ijtimoiy tarmog‘idagi to‘lov xizmatlarining rivojlanishiga qo‘yilgan ilk qadam. Kelgusi davrda OK tomonidan yana bir necha xizmatlarning ishga tushirilishi rejalashtirilmoqda, bular o‘z navbatida O‘zbekistonliklarga qulay va tezkor holda pul mablag‘larini o‘tkazish va to‘lovlarni amalga oshirish imkoniyatini tug‘diradi.
“Odnoklassniki” 2016 yildan boshlab o‘z foydalanuvchilari uchun ijtimoiy tarmoq ichida ketma-ket ravishda moliyaviy xizmatlarni rivojlantirib kelmoqda. 2017 yilda Qozog‘istonda pul o‘tkazmalari xizmati faoliyati yo‘lga qo‘yildi, hamda Rossiyadan boshqa davlatlarga pul o‘tkazmalarini jo‘natish ishga tushirilib, ilk marotaba chet el bozoriga chiqish amalga oshirildi.

Социальная сеть «Одноклассники» открывает для пользователей из Узбекистана денежные переводы между пластиковыми картами UzCard прямо из профиля в соцсети. Об этом Spot сообщили в компании.
«Среди преимуществ — перевод денег без использования сторонних или дополнительных приложений, наименьшая на рынке комиссия и возврат части средств, взимаемых банком за денежную операцию», — говорят в компании.
Услуга денежного перевода доступна вне зависимости от региона и во всех представленных версиях социальной сети (мобильная, десктоп, приложения для Android и iOS).
Сервис позволяет просматривать историю переводов, сохранять номера карт (чтобы не вводить их каждый раз заново) и уведомляет о статусе проводимых операций.
В компании заявили, что комиссия за перевод составляет от 0,5% до 1% (в зависимости от банка-эмитента).
«Помимо этого, пользователи ОК смогут вернуть себе часть средств, взимаемых банком за денежную операцию. Например, для комиссии в 1% кэшбек составит 0,1% и будет зачислен на бонусную „Кэшбек-карту“. После накопления суммы от 5000 сумов пользователь сможет переводить накопленные деньги с „Кэшбек-карты“», — сообщили в компании.
После совершения перевода отправитель получит уведомление об успешной операции в личном сообщении в ОК. Если получатель денежного перевода ранее привязывал свою банковскую карту к профилю в соцсети, то система автоматически распознает его аккаунт и также вышлет ему уведомление о зачислении средств на карту.
В компании сообщили, что денежные переводы — только первый шаг в развитии платежных сервисов социальной сети в Узбекистане. В дальнейшем ОК планируют запустить еще несколько сервисов, которые позволят узбекистанцам быстро и удобно переводить деньги и совершать платежи.
С 2016 года ОК последовательно развивают финансовые сервисы внутри социальной сети для своих пользователей. После запуска денежных переводов из России в другие страны в 2017 году впервые вышли на зарубежный рынок, запустив сервис переводов в Казахстане.