Oʻzbekiston banklari 10-mart, payshanba kuni dollar kursini oshirdi.
Aksariyat banklar AQSh valyutasini 10 970 soʻmdan, baʼzilari esa 10 975 soʻmdan sotmoqda. Sotib olish kursi esa 10 855 soʻmdan — 10 900 soʻmgachani tashkil etmoqda.
Dollar eng arzon “Universalbank"da taklif qilinmoqda (10 930 soʻmdan), “Asakabank"da esa valyuta 10 940 soʻmdan sotilmoqda. Eng maqbul xarid kursi “Kapitalbank” tomonidan taklif etilgan — 10 910 soʻm.
9-mart kuni Markaziy bank tomonidan dollar kursi maksimal darajada yangilanib, 10918 soʻm 68 tiyin atrofida belgilandi. Kun davomida u 21 soʻmdan koʻproqqa qimmatlashdi.
Dollarning banklararo kursi boʻyicha avvalgi rekord (10 960 soʻm) dushanba kuni oʻrnatilgandi. Oʻtgan juma, 4-mart kuni u birinchi marta 10 950 soʻmga yetdi.
Rossiya rubli hafta boshidagi yangi qulashdan soʻng yana biroz oshdi — Markaziy bank kursi 80 soʻmga yetdi. Aksariyat banklar rublni 95−97 soʻmdan sotmoqda, 74−77 soʻmdan xarid qilmoqda.
Eng qulay xarid kursi ham “Kapitalbank"da — 85 soʻm. Ipak yoʻli rublni eng arzon — 85 soʻmdan sotadi.

Банки Узбекистана в четверг, 10 марта, подняли курс доллара.
Большинство финучреждений отпускает американскую валюту по 10 970 сумов, отдельные — по 10 975 сумов. Курс покупки варьируется от 10 855 до 10 900 сумов.
Дешевле всего доллары продают в «Универсалбанке» — по 10 930 сумов, — а также в «Асакабанке» — 10 940 сумов. Самый выгодный курс покупки предлагает «Капиталбанк» — 10 910 сумов.
9 марта курс доллара от Центробанка обновил максимум, установившись на отметке 10 918 сумов 68 тийин. За день он поднялся более чем на 21 сум.
Предыдущий рекорд межбанковского курса доллара был установлен в понедельник — 10 960 сумов. В прошлую пятницу, 4 марта, он впервые достиг 10 950 сумов.
Российский рубль после нового обвала в начале недели опять незначительно вырос — курс ЦБ достиг 80 сумов. Большинство банков сейчас продаёт рубли по 95−97 сумов, покупает по 74−77.
Наиболее выгодный курс покупки также в «Капиталбанке» — 85 сумов. Дешевле всего продаёт рубли «Ипак Йули» — также 85 сумов.
Ранее Spot сообщал о возросшем спросе на наличные рубли и доллары, а также о вероятных причинах этого.