Shavkat Mirziyoyev 4-apreldagi qarori bilan Osiyo taraqqiyot banki ishtirokida ikkita avtomobil yoʻlini rekonstruksiya qilish loyihalarini tasdiqladi. Hujjat Lex.uz maʼlumotlar bazasida mavjud.
Gap Surxondaryo viloyatidagi yoʻl uchastkalari, shuningdek, A380 Gʻuzor-Buxoro-Nukus-Beyneu avtomobil yoʻli haqida bormoqda. Fevral oyida OTB ularni rekonstruksiya qilish uchun $273,8 mln ajratishni maʼqulladi.
Bu mablagʻning katta qismi — ($183,8 mln) Surxondaryodagi loyihaga yoʻnaltiriladi. Oʻzbekiston unga yana $43,5 mln qoʻshadi (bojxona imtiyozlari va QQSni qoplash uchun). 2027-yil oxiriga qadar quyidagi uchastkalarda 111 km yoʻllarni taʼmirlash rejalashtirilgan:
- 4P105 (Darband — Boysun — Elbayon) yoʻlining 5−70-km.
- 4P100 (Manguzor — Denov) yoʻlining 128-dan 174-km gacha.
OTB kreditining qolgan $90 mln qismi Gʻuzor-Buxoro-Nukus-Beyneu avtomobil yoʻlining 87 kilometrlik (228−315 km) qismini rekonstruksiya qilishni yakunlash uchun sarflanadi. Ushbu loyiha 2023-yilda yakunlanishi kutilmoqda.
Shuningdek, kreditlar boʻyicha bankka toʻlovlarning prognoz jadvali tasdiqlandi. Unga koʻra, 2046-yil martigacha toʻliq toʻlash rejalashtirilgan.
Avvalroq Spot OTB Oʻzbekistonga kasb-hunar taʼlimi tizimini yaxshilash uchun $93 mln ajratayotgani haqida xabar bergan edi.

Шавкат Мирзиёев постановлением от 4 апреля утвердил проекты реконструкции двух автодорог с участием Азиатского банка развития. Документ доступен в базе Lex.uz.
Речь идёт об участках автодорог в Сурхандарьинской области, а также о магистрали А380 Гузар — Бухара — Нукус — Бейнеу. В феврале АБР одобрил выделение $273,8 млн на их реконструкцию.
Большая часть этих денег — $183,8 млн — пойдёт на проект в Сурхандарье. Узбекистан добавит к нему ещё $43,5 млн (с учётом таможенных льгот и покрытия НДС). Планируется до конца 2027 года отремонтировать 111 км дорог на участках:
• с 5-го по 70-й км дороги 4Р105 (Дарбанд — Байсун — Элбаён);
• со 128-го по 174-й км дороги 4Р100 (Мангузар — Денау).
Оставшиеся $90 млн займа АБР пойдут на завершение реконструкции 87-километрового участка (228−315 км) шоссе Гузар — Бухара — Нукус — Бейнеу. Этот проект предполагается завершить в 2023 году.
Также утверждён прогнозный график выплат банку по кредитам. Согласно ему, полностью рассчитаться с АБР планируется к марту 2046 года.
Ранее Spot сообщал, что АБР выделяет Узбекистану $93 млн на улучшение профессионального образования.