Prezident gazni markazlashgan holda sotib olish-sotish boʻyicha alohida kompaniya — “OʻzGazTrade"ni tashkil etish taklifini maʼqulladi. Hozir bu bilan shugʻullanayotgan “Oʻztransgaz"ga gazni tashish, tranzit qilish va saqlash qoladi.
Yangi korxonaning ustav kapitali davlat byudjetidan ajratiladigan subsidiyalarning bir qismi hisobidan shakllantiriladi. 1-avgustdan boshlab “OʻzGazTrade” aksiyadorlik jamiyati quyidagi funksiyalarni bajaradi:
• mahalliy ishlab chiqaruvchilardan (idoralararo komissiya tomonidan tasdiqlangan tariflar boʻyicha) va xorijiy yetkazib beruvchilardan gaz sotib olish;
• “Hududgaztaʼminot” tuzilmalari va magistral gaz quvurlariga ulangan isteʼmolchilar bilan toʻgʻridan-toʻgʻri tuzilgan shartnomalar boʻyicha zangori yoqilgʻi sotish;
• tabiiy gazning yagona eksportchisiga aylanish.
Shunga koʻra, xuddi shu kundan boshlab tabiiy gazni oldi-sotdisi, shu jumladan mahsulot taqsimoti boʻyicha tuzilgan shartnomalar boʻyicha huquq va majburiyatlar unga oʻtadi.
Iqtisodiy rivojlanish vazirligi har yili resurslar va isteʼmol balansidan kelib chiqqan holda kelgusi yil uchun gaz eksporti hajmi boʻyicha takliflar kiritadi. Oʻz navbatida, UzGazTrade gazni tender, tanlov va hukumat qarori asosida import qiladi.
1-avgust holatiga koʻra gazni sotib olish va uni Oʻzbekiston hududida sotish bilan bogʻliq qarzlar boʻyicha barcha huquq va majburiyatlar “Oʻztransgaz"da qoladi. Prezident kompaniyani bir oy muddatda oʻzgartirish rejasini tayyorlash boʻyicha topshiriq berdi.
Reja kompaniyani yaxshilash va qarzlarni toʻlash boʻyicha chora-tadbirlarni oʻz ichiga olishi kerak. Shuningdek, u tashkiliy tuzilmani qayta koʻrib chiqish, xalqaro moliyaviy hisobot va boshqaruv standartlarini joriy etishni oʻz ichiga oladi. 2024-yil oxirigacha “Oʻztransgaz” kredit reytingini olishi kerak.
“Oʻztransgaz” 2020 va 2021-yillarda respublikaning eng zarar koʻrgan davlat kompaniyalari roʻyxatida birinchi oʻrinni egalladi.

Шавкат Мирзиёев 15 июня утвердил изменения на рынке природного газа. Соответствующее постановление вышло на портале Lex.uz.
Отмечается, что решение принято в соответствии с апрельским указом главы государства. В нём предусматривалась передача оптовой закупки и продажи газа отдельному оператору.
Президент одобрил предложение учредить для централизованной покупки и реализации газа отдельную компанию — UzGasTrade. «Узтрансгазу», который занимается этим сейчас, оставят транспортировку, транзит и хранение газа.
Уставный капитал новой компании будет сформирован за счёт части субсидий, выделяемых из госбюджета. С 1 августа UzGasTrade будет выполнять функции:
• закупки газа у местных производителей (по тарифам, утверждённым межведомственной комиссией) и зарубежных поставщиков;
• реализации голубого топлива по прямым договорам со структурами «Худудгазтаъминот» и потребителями, подключёнными к магистральным газопроводам;
• единого экспортёра природного газа.
Соответственно, с этой же даты к ней переходят права и обязательства по заключенным соглашениям о закупке и реализации природного газа, включая раздел продукции.
Минэкономразвития будет ежегодно вносить предложения по объёму экспорта газа на будущий год, исходя из баланса ресурсов и потребления. В свою очередь, UzGasTrade будет импортировать газ на основе тендера, конкурса и постановления правительства.
Все права и обязательства по задолженностям на 1 августа, связанным с покупкой газа и его реализацией внутри Узбекистана, остаются за «Узтрансгазом». Президент поручил в месячный срок подготовить план трансформации компании.
План должен включать меры по оздоровлению компании и погашению долгов. Также в него войдёт пересмотр организационной структуры, внедрение международных стандартов финансовой отчётности и управления. До конца 2024 года «Узтрансгаз» должен получить кредитный рейтинг.