Unga ko‘ra, Navoiy kon-metallurgiya kombinati (NKMK) 15,3 trln so‘m daromad olib, eng ko‘p foyda ko‘rgan davlat korxonasi bo‘ldi.
Kompaniya sof foydasi 2021-yilga nisbatan 18 baravardan ortiq oshdi. Natijada, NKMK yil davomida sof foydasi $1 mlrddan oshgan yagona davlat korxonasiga aylandi.
Undan keyingi o‘rinni Olmaliq kon-metallurgiya kombinati (OKMK) egalladi va uning ko‘rsatkichi 6,7 trln so‘mni tashkil etdi.
“O‘zmilliybank” foydaning ikki baravardan ortiq o‘sishi hisobiga uchinchi o‘rinni egalladi — 2,4 trln so‘m.
2 trln so‘mdan sal ko‘proq foydaga erishgan “Navoiyuran” yirik korxonalar bo‘yicha kuchli uchlikni yakunlab berdi. 2021-yilda ro‘yxatning yetakchisi bo‘lgan kompaniya foydasi 2022-yilda 5,5 baravar kamaydi.
Bundan tashqari, “Navoiyazot” (1,3 trln so‘m), “O‘zmetkombinat” (1,16 trln so‘m), “Ipoteka bank” (1,15 trln so‘m), “O‘zbekneftgaz” (1,08 trln so‘m), “UZBAT” (988 mlrd so‘m) va “O‘zavtosanoat” (871 mlrd so‘m) daromadli davlat kompaniyalari ro‘yxatining top-10 taligidan joy oldi.
Aviatsiya sohasida davlat kompaniyalari ijobiy dinamikani namoyish etdi: masalan, “Uzbekistan Airports” foydasi 37 barobar o‘sib, 384,8 mlrd so‘mni, “Uzbekistan Airways” esa 5,4 barobar o‘sish bilan qariyb 300 mlrd so‘mni tashkil etgan.
Eng ko‘p zarar ko‘rgan davlat korxonalari ro‘yxatida o‘tgan yilni 4,3 trln so‘mlik zarar bilan yakunlagan “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” yetakchilik qildi. Davlat kompaniyasining zarari 2021-yilga nisbatan ikki baravar oshgan.
Bu ro‘yxatda ikkinchi va uchinchi o‘rinlarda 3,95 trln so‘mlik zarar bilan “Uzgastrade” hamda 2,16 trln so‘m zarar bilan “O‘ztransgaz” turibdi. Ulardan keyingi o‘rinni qayd etgan “O‘zbekiston temir yo‘llari” kompaniyasi 2021-yilni kichik foyda bilan yakunlagan bo‘lsa ham, 2022-yilda 1,17 trln so‘m zarar qayd etildi.
Shuningdek, o‘tgan yilni “Yangi Angren” IES (237,4 mlrd so‘m), “Angren” IES (207,6 mlrd so‘m), Toshshahartransxizmat (155,4 mlrd so‘m), “Grand Road Tashkent” (92,9 mlrd so‘m) va “Angren issiqlik energiyasi” IES (58,4 mlrd so‘m) kompaniyalari ham zarar bilan yakunladi.
Bundan tashqari, 56,7 mlrd so‘mlik zarar bilan “Hududiy elektr tarmoqlari” kompaniyasi kuchli o‘ntalikni yakunlagan. Kompaniya 2021-yilda 400 mlrd so‘m foyda ko‘rgandi.

Агентство по управлению государственными активами (АУГА) опубликовало доклад, в котором подведены итоги финансовой деятельности госкомпаний за 2022 год.
Самой прибыльной госкомпанией стал Навоийский горно-металлургический комбинат (НГМК), заработав за предыдущий год 15,3 трлн сумов. По сравнению с 2021 годом прибыль НГМК выросла более чем в 18 раз.
Таким образом, НГМК стал единственной государственной компанией, чья чистая прибыль за год превысила $1 млрд.
Второе место занял Алмалыкский горно-металлургический комбинат (АГМК) с показателем 6,67 трлн сумов — рост почти на четверть к позапрошлому году. За счет более чем двухкратного роста прибыли на третьем месте оказался НБУ — 2,4 трлн сумов.
Замкнул тройку лидеров «Навоийуран», получивший чуть более 2 трлн сумов. По сравнению с позапрошлым годом, когда предприятие было лидером списка, его прибыль сократилась в 5,5 раз.
Кроме того, в топ-10 списка самых прибыльных госкомпаний попали «Навоийазот» (1,33 трлн сумов), «Узметкомбинат» (1,16 трлн), «Ипотека-банк» (1,15 трлн), «Узбекнефтегаз» (1,08 трлн), UZBAT (988 млрд) и «Узавтосаноат» (871 млрд).
Госкомпании авиационной сферы продемонстрировали положительную динамику: например, прибыль Uzbekistan Airports выросла в 37 раз, до 384,8 млрд сумов, а Uzbekistаn Airways — в 5,4 раза, до почти 300 млрд сумов.
Список самых убыточных госпредприятий возглавил O‘zbekiston Milliy Elektr Tarmoqlari, закончивший прошлый год с минусом в размере 4,3 трлн сумов. Убыток госкомпании удвоился по сравнению с 2021 годом.
Далее в этом списке идет Uzgastrade c убытком в 3,95 трлн сумов. На третьем и четвертых местах расположились «Узтрансгаз» (2,16 трлн сумов) и «Узбекистон темир йуллари» (1,17 трлн сумов), хотя последняя закончила позапрошлый год с небольшой прибылью.
Также прошлый год с убытком завершили ТЭС «Новый Ангрен» (237,4 млрд сумов), ТЭС «Ангрен» (207,6), Toshshahartransxizmat (155,4), Grand Road Tashkent (92,9) и «Ангрен иссиклик энергияси» (58,4).
Более того, «Региональные электросети», замкнувшие десятку с 56,7 млрд сумов, в 2021 году показали прибыль в размере 400 млрд сумов.