“O‘zbekiston temir yo‘llari” va Jahon banki kelgusida hamkorlikda olib boriladigan ishlar rejalarini muhokama qildi, deb xabar berdi kompaniya matbuot xizmati.
O‘tgan haftada “O‘zbekiston temir yo‘llari” boshqaruvi raisining birinchi o‘rinbosari Hikmatulla Rahmetov Jahon bankining Toshkentdagi transport sektori rahbari Viktor Aragonesni qabul qildi. Bank vakillari kompaniyaning rivojlanish rejalari va uning transformatsiyasi bilan tanishdi.
Jahon banki mutaxassislari O‘TY tuzilmasini qayta tashkil etish hamda buxgalteriya hisobi va buxgalteriya jarayonlarini takomillashtirishning yangi jarayonlariga o‘tish uchun zarur bo‘lgan ishlar hajmini aniqlashga tayyor ekanliklarini bildirdi. Bundan tashqari, temir yo‘l infratuzilmasini yaxshilashni qo‘llab-quvvatlashga kelishildi.
Tashabbuslardan biri — poyezdlar tezligini 300 km/soatgacha oshirish. Hozirda mahalliy yo‘nalishlarda tezyurar poezdlar soatiga 250 kmga yetadi.
Jahon banki maqsadlarga erishish uchun to‘rtta qo‘llab-quvvatlash yo‘nalishini taklif qildi: yo‘lovchilar oqimini baholash, temir yo‘l infratuzilmasi sifatini yaxshilash va mavjud liniyalarni kengaytirish, temir yo‘l tarmog‘ini kengaytirish va dastlabki texnik-iqtisodiy baholashni amalga oshirish.
B esa modernizatsiyaga ehtiyoj va talabni aniqlashga, poezdlarning samarali va xavfsiz harakatlanishiga yordam berib, investitsiyalarning iqtisodiy foydasini batafsilroq aniqlash imkonini yaratadi.
Avvalroq “O‘zbekiston temir yo‘llari"ning raqamli transformatsiya rejasi tasdiqlangani haqida xabar berilgandi. Kompaniya tizimi Bojxona qo‘mitasi va xalqaro “Mesplan” yuk tashish tizimi bilan integratsiya qilinadi.

«Узбекистон темир йуллари» и Всемирный банк обсудили планы дальнейшей совместной работы, сообщила пресс-служба госкомпании.
Первый замглавы УТЙ Хикматулла Рахметов на прошлой неделе принял руководителя транспортного сектора ВБ в Ташкенте Виктора Арагонеса. Гости ознакомились с планами развития компании и её трансформации.
Специалисты ВБ обещали определить объём работ, необходимый для реорганизации структуры УТЙ, а также для перехода к новым процессам учёта и бухгалтерии. Кроме того, организация выразила готовность поддержать улучшение железнодорожной инфраструктуры.
Одна из инициатив — повышение скорости движения поездов до 300 км/ч. Сейчас высокоскоростные поезда на местных линиях достигают 250 км/ч.
ВБ предложил четыре направления поддержки для достижения целей. Так, оценка пассажиропотока поможет определить целесообразность и востребованность модернизации каждого участка.
Проведение предварительной технико-экономической оценки проекта даст представление об ожидаемой выгоде от инвестиций. Расширение железнодорожной сети и улучшение качества инфраструктуры повысит безопасность движения и эффективность сервиса.