Perfectum brendi ostida ishlayotgan va uzoq vaqt davomida CDMA standartida mobil aloqa xizmatlarini ko‘rsatayotgan MCHJ QK O‘zbekistonda keng ko‘lamli o‘z biznes transformatsiyasini boshlamoqda.
O‘zbekiston telekommunikatsiya bozori hamda mamlakat iqtisodiyotining o‘sib borayotgan extiyojlarini to‘liq taxlil qilgan xolda, Perfectum kompaniyasida zamonaviy texnologiya 5G New Radio`ga asoslangan biznes transformatsiyasi strategiyasi qabul qilindi.
5G — bu beshinchi avlod mobil aloqasi standarti bo‘lib, u 25 Gbit/s gacha yuqori internet tezligi va minimal 1−2 ms gacha signal uzatish kechikishlari bilan farqlanib turadi. Birinchi bosqichda, kompaniya Respublika radiochastotalar kengashiga murojaat qilib, o‘z strategiyasi to‘liq tushuntirib berdi va O‘zbekiston bo‘ylab beshinchi avlod mobil aloqa tarmog‘ini ishga tushirish uchun zarur bo‘lgan chastota resursi ajratishni so‘radi. Kompaniyaning murojaati kengash tomonidan qanoatlantirildi va endilikda Perfectum n77 diapazonida joylashgan 100 MGts FDD chastota resursiga ega, bundan tashqari, n5 diapazonida 15 MGts FDD chastotasi ham kompaniya ixtiyoridadir.
Bundan tashqari, kompaniya ixtiyorida n5 diapazonidagi 15 MGs FDD bor. Mavjud spektrni hisobga olgan holda, jismoniy shaxslar va O‘zbekiston korxonalari abonentlari orasida talabchan mijozlar uchun 5G NR standartining barcha afzalliklaridan maksimal darajada foydalanishni hisobga olgan holda tarmoqni ishga tushirish uchun mos 5G SA (Stand Alone) modelini tanlashga qaror qilindi.
Kompaniya 5G texnologik yechimlarni ishlab chiqish uchun kuchli turtki bo‘ladi deb xisoblamoqda, masalan quyidagilar:
- IoT internet buyumlari;
- haydovchisiz avtotransport vositalari;
- teletibbiyot;
- virtual va kengaytirilgan xaqiqat — VR/AR.
5G yangi texnologiya tushunchasini taklif qilib, kontekstni kengaytiradi. 5G — bu iqtisodiyotning ko‘plab tarmoqlari rivojlanishiga qo‘shimcha turtki bera oladigan innovatsion ilg‘or platformadir. Yangi xizmatlar, biznes modellari, qurilmalar, ishlab chiqarish zanjirlari va infratuzilma o‘rtasidagi o‘zaro ta’sir turlari paydo bo‘lishi kutilmoqda. 5G tarmoqlar ular faol ishlaydigan mamlakatlarning YAIM‘ni bir necha foizgacha o‘sishiga xizmat qilishi mumkin. Ushbu imkoniyatlarning deyarli barchasi investorlar uchun mamlakat rahbariyati raqamlashtirish va yangi texnologiyalarni joriy etish asosida milliy iqtisodiyotni modernizatsiya qilish yo‘lini tanlaganidan so‘ng ochila boshladi.
“Biz noyob salohiyatimizni yana-da rivojlantirish, mamlakatimizni qudratli sanoat makoniga, jahon bozorida raqobatbardosh yuqori texnologiyali, innovatsion, yuqori sifatli mahsulotlar ishlab chiqaradigan zamonaviy mamlakatga aylantirish bo‘yicha keng ko‘lamli dasturlarni qabul qildik va biz ularni albatta amalga oshiramiz. Biz nafaqat mohir paxtakor va bog‘bonlar o‘lkasi, balki IT bo‘yicha yuqori malakali mutaxassislar, injener va energetiklar, konchi va metallurglar, fizik va kimyogarlar mamlakati bo‘lishimiz kerak”, — deb qayd yetdi O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2023-yil iyul oyida bo‘lib o‘tgan inauguratsiya nutqida.
5G SA tarmog‘ining dunyodagi yetakchi mobil aloqa tizimlari yaratuvchilaridan va ishlab chiqaruvchilaridan biri Nokia kompaniyasi ishtirokida ishga tushirilishi qisqa vaqt ichida butun O‘zbekiston bo‘ylab tarmoqni kengaytirishga yordam beradi. Nokia rahbariyati bilan tegishli muzokaralar hamkorlik memorandumi imzolanishi bilan yakunlandi. Shu bilan birga, 2023-yil oktabr oyida BAAda bo‘lib o‘tgan GITEX ko‘rgazmasida Perfectum global uyali aloqa operatorlaridan biri — e& (Etisalat and) kompaniyasi bilan hamkorlik to‘g‘risida shartnoma tuzdi.
“Xamkorning tajribasi va keng ekspertizasi asosida Perfectum texnologik platformaning ishlashi sohasida xam, yuqori darajadagi tijorat rivojlanishi nuqtai nazaridan ham barcha biznes jarayonlarini yuqori darajada tashkil qilishni rejalashtirmoqda. Kompaniya umid qiladiki, e& brendi O‘zbekistonda munosib taqdim etiladi. Ta’kidlash joizki, Perfectum Markaziy Osiyodagi birinchi 5G NR tarmoqlaridan birini Stand Alone variantida ishga tushirishga tayyorlanmoqda. Bizni katta o‘zgarishlar kutmoqda va bu o‘zgarishlar yaxshi tomonga. Bizni katta o’zgarishlar kutmoqda va bu o’zgarishlar yaxshi tomonga”, — dedi Perfectum bosh direktori Dmitriy Shukov fikrlari bilan o‘rtoqlashdi.

Компания Rubicon Wireless Communication, работающая под брендом Perfectum, и в течение многих лет оказывающая услуги сотовой связи в стандарте CDMA, приступает к масштабной трансформации своего бизнеса в Узбекистане.
После тщательного анализа рынка телекоммуникаций Узбекистана, а также растущих потребностей экономики страны в новой современной инфраструктуре мобильной связи в Perfectum была принята стратегия трансформации бизнеса на основе современной технологии 5G New Radio.
5G — стандарт мобильной связи пятого поколения, который отличается высокой скоростью работы интернета — до 25 Гбит/с с минимальными задержками в передаче сигнала 1−2 мс. Компания обратилась в Республиканский совет по радиочастотам с изложением своей стратегии и просьбой о выделении частотного ресурса для запуска сети пятого поколения мобильной связи на всей территории страны. Заявка была удовлетворена и теперь в распоряжении Perfectum частотный ресурс 100 МГц TDD в диапазоне n77.
Кроме того, в распоряжении компании имеется 15 МГц FDD в диапазоне n5. С учетом имеющегося спектра было принято решение о выборе модели 5G SA (Stand Alone), как наиболее подходящей для запуска сети с учетом максимального использования всех преимуществ стандарта 5G NR для довольно требовательных клиентов как среди абонентов физических лиц, так и предприятий Узбекистана.
Компания рассчитывает, что 5G даст мощный толчок для развития технологичных решений, таких как:
- интернет вещей IoT;
- беспилотный автотранспорт;
- телемедицина;
- виртуальная и дополненная реальность — VR/AR.
5G расширяет контекст, предлагая новое понимание технологии. 5G — это инновационная передовая платформа, на основе которой дополнительный импульс к развитию получат сразу многие отрасли экономики. Ожидается появление новых сервисов, бизнес-моделей, типов взаимодействия между устройствами, производственных цепочек и инфраструктуры. Наличие сетей 5G может дать прирост до нескольких процентов к ВВП стран, где такие сети активно работают. Почти все эти возможности стали открываться для инвесторов после того, как руководство страны взяло курс на модернизацию национальной экономики на основе цифровизации и внедрения новых технологий.
«Мы приняли масштабные программы по дальнейшему развитию нашего уникального потенциала, превращению нашей страны в мощное индустриальное пространство, современную страну, производящую высокотехнологичную, инновационную, качественную продукцию, конкурентоспособную на мировом рынке, и мы обязательно реализуем их. Нам нужно быть не только страной умелых хлопкоробов и садовников, но и страной высококвалифицированных IT-специалистов, инженеров и энергетиков, горняков и металлургов, физиков и химиков», — отметил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в своей инаугурационной речи в июле 2023 года.
Запуск сети 5G SA с привлечением одного из ведущих мировых разработчиков и производителей систем мобильной связи компании Nokia поможет в короткие сроки развернуть сеть на всей территории Узбекистана. Соответствующие переговоры с руководством Nokia увенчались подписанием меморандума о сотрудничестве. Одновременно с этим, в ходе выставки GITEX в ОАЭ в октябре 2023 года Perfectum заключил договор о партнерстве с глобальным оператором мобильной связи — компанией e& (Etisalat And).
«Благодаря опыту и широкой экспертизе партнера компания Perfectum планирует организовать все бизнес процессы, как в области работы технологической платформы, так и в части коммерческого развития на высоком уровне. Компания рассчитывает, что бренд e& будет достойно представлен в Узбекистане. Следует отметить, что Perfectum готовится к запуску одной из первых в Центральной Азии сети 5G NR в варианте Stand Alone. Нас ждут большие перемены и эти перемены к лучшему», — поделился генеральный директор Perfectum Дмитрий Шуков.