Oktabr oyi oxirida Raqamli texnologiyalar vazirligi O‘zbekistonda “mobil qullik” bekor qilinganini ma’lum qilgandi. Xususan, raqamni ko‘chirish uchun “MNP Uzbekistan” maxsus sayti ishga tushirildi.
Abonent raqamlarini ko‘chirish xizmatidan 1000 dan ortiq odam foydalangan. Bu haqda “Verona” Yevroosiyo iqtisodiy forumida Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov “Spot"ga ma’lum qildi.
“Bu birinchi hafta [ko‘rsatkichlari]. Aholida hali ham qo‘rquv bor va hokazo yoki bilishmaydi. Barchasi yaxshi ketayotganini ko‘rishgach, menimcha, bundan ham ko‘proq bo‘ladi”, — deydi vazir.
Sherzod Shermatovning ta’kidlashicha, noyabr oyi oxirigacha vazirlik “mobil qullik” bekor qilinishining dastlabki natijalari haqida to‘liqroq ma’lumotga ega bo‘ladi.
“Hozir odamlar [raqamlarni ko‘chirish xizmatidan] faol foydalanishmoqda, ya’ni [mobil operatorlarini] almashtirishmoqda. Asosiysi, qiyinchiliklar yo‘q”, — dedi Shermatov.
Vazir ayrim operatorlar o‘z ichki tizimlarini yanada sozlashayotganini ham qayd etdi. Ular hozir faqat o‘z abonentlari uchun ishlab chiqilgan ba’zi xizmatlardan barcha qurilmalarda qulay foydalanish uchun ko‘chirishlari kerak bo‘ladi. Bu oddiy ish, deya ta’kidladi u.
O‘zbekistonda 2018-yili raqamni ko‘chirish bo‘yicha loyiha jamoatchilik muhokamasiga taqdim etildi. Biroq, uni amalga oshirishga infratuzilma va jihozlarning yetishmasligi to‘sqinlik qildi.
2022-yilning oktabr oyida bu bo‘yicha texnik yechim tayyor bo‘lgani, biroq raqamlarni ko‘chirishni yo‘lga qo‘yishga xavfsizlik bilan bog‘liq ayrim muammolar to‘sqinlik qilgani ma’lum bo‘ldi.
Avvalroq O‘zbekistonda IMEI-kodlarni ro‘yxatdan o‘tkazish tartibi soddalashtirilgani haqida xabar berilgandi.

Как писал Spot, Министерство цифровых технологий 27 октября объявило об отмене «мобильное рабство» в Узбекистане. В частности, для переноса номера был запущен специальный сайт MNP Uzbekistan.
Услугой переноса абонентского номера воспользовались больше 1000 человек. Об этом Spot сообщил министр цифровых технологий Шерзод Шерматов на Веронском евразийском экономическом форуме.
«Это первая неделя. Люди все равно боятся и так далее, не знают. Как только все уже будут знать, что все нормально идет, по-моему, будет больше», — сказал он.
Министр отметил, что к концу ноября ведомство получит более полную картину, касающейся первых результатов отмены «мобильного рабства».
«Сейчас люди активно пользуются [услугой переноса номера] — в принципе, переходят. Особо таких больших трудностей нет. Некоторые операторы свои внутренние системы дальше настраивают. Какие-то услуги, которые они подтачивали только для своих абонентов, сейчас им придется перенести, чтобы было удобно использовать на всех устройствах. В принципе это мелочь», — добавил Шерматов.
Отменить «мобильное рабство» в Узбекистане планировалось с 2018 года. Однако реализации мешало отсутствие инфраструктуры и оборудования.
Несмотря на то, что техническое решение для отмены «мобильного рабства» было готово еще в прошлом году, процесс затянулся из-за некоторых проблем безопасности и согласования с различными ведомствами.