Rossiya hukumati 17-noyabrdan avtomobil benzini eksportiga qo‘yilgan cheklovlarni bekor qildi. Bu haqda mamlakat Energetika vazirligi xabar berdi.
Taqiq vaqtida ichki yoqilg‘i bozorini to‘ldirish va narxlarni pasaytirish mumkin edi, deya ta’kidladi vazirlik. Neftni qayta ishlash hajmini saqlab qolish tufayli profitsit hosil bo‘ldi hamda benzin zaxiralari 2 mln tonnaga yetdi.
Rasmiylar yoqilg‘i narxi va ishlab chiqarish ko‘rsatkichlarini kuzatishni davom ettirishni ta’kidlashmoqda. Energetika vazirligi eksport cheklovlarini “zarurat yuzaga kelganda” qaytarishni istisno qilmaydi.
Joriy yilning 21-sentabridan Rossiya benzin va dizel yoqilg‘isi eksportiga vaqtinchalik cheklovlar kiritdi. Bu ichki bozorni to‘ldirish va yoqilg‘i narxini barqarorlashtirish maqsadida amalga oshirilishi ta’kidlandi.
4-oktabr kuniyoq bosh vazir o‘rinbosari Aleksandr Novak chora-tadbirlar o‘z samarasini berganini ta’kidladi. Hukumat 6-oktabr kuni cheklovlarni yumshatib, dizel eksportiga ruxsat berdi, biroq benzin eksporti bo‘yicha choralarni saqlab qoldi.
Noyabr oyi boshida Energetika vaziri Nikolay Shulginov hukumat benzinning ayrim markalarini eksport qilishga qo‘yilgan cheklovni bekor qilish masalasini ko‘rib chiqayotganini ma’lum qilgandi. Shu bilan birga, “Reuters” agentligi neft mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari taqiqlarni bekor qilishga hozirlik ko‘rayotgani haqida xabar berdi.
O‘zbekiston Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov Rossiya tomonidan benzin va dizel yoqilg‘isi eksportiga kiritilgan cheklovlar mamlakatga yetkazib berishga ta’sir qilmaganini qayd etgandi.

Правительство России с 17 ноября отменило ограничения на экспорт автомобильного бензина. Об этом сообщило Минэнерго РФ.
За время действия запрета удалось насытить внутренний топливный рынок и добиться снижения цен, отметили в ведомстве. Благодаря поддержанию объёмов переработки нефти сформировался профицит — объём запасов бензина достиг 2 млн тонн.
Власти обещают продолжить отслеживание цен на топливо и показателей производства. Минэнерго не исключает возврата ограничений на экспорт «в случае необходимости».
Премьер-министр Михаил Мишустин постановил ограничить вывоз российских бензина и дизеля 21 сентября. Минэнерго объяснило решение стремлением насытить внутренний рынок и стабилизировать цены на топливо.
Уже 4 октября вице-премьер Александр Новак отметил, что меры дали результат. С 6 октября власти разрешили экспорт дизеля морем с доставкой к портам по трубопроводам при условии, что поставщик продаёт внутри страны минимум 50% топлива.
В начале ноября министр энергетики Николай Шульгинов сообщил, что правительство «обсуждает» снятие оставшихся ограничений. Тогда же Reuters сообщило о подготовке производителей нефтепродуктов к отмене запретов.
Как заявил глава Минэнерго Узбекистана Журабек Мирзамахмудов, ограничения на экспорт российских бензина и дизеля не коснулись поставок в республику.
Ранее Spot писал, как повышение максимального объёма закупки бензина АИ-80 через УзРТСБ повлияло на заправки.