Markaziy bank o‘tkazgan tadqiqotga ko‘ra, O‘zbekiston mehnat bozoridagi demografik yuk ortib bormoqda.
Joriy yil boshiga mamlakat aholisi 36,8 mln kishini tashkil etadi. 2020-yildan buyon o‘rtacha yillik o‘sish sur’ati 2010-yillardagi 1,7%ga nisbatan 2,1%ga tezlashgan. Bu esa aholining har yili 700−800 ming kishiga ko‘payishini bildiradi.
Aholining aksariyati mehnatga layoqatli yoshdagi guruhga to‘g‘ri keladi. Biroq, so‘nggi o‘n yil ichida uning ulushi bolalar hisobiga 61%dan 57%gacha kamaydi, bu ish o‘rinlarini yaratishga bo‘lgan ehtiyojning oshishiga olib kelishi mumkin.
2022-yilda iqtisodiy faol aholi soni 15 mlnga yaqin kishini tashkil etdi, bu 2016-yildagi ko‘rsatkichdan mlnga oshib ketdi. Ulardan 13,7 mln nafari ish bilan ta’minlangan — olti yil avvalgidan 400 ming nafarga ko‘p.
Bandlik vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yilning birinchi yarmi yakunida ishsizlik darajasi 8,1%gacha pasaygan. Ish qidirish bilan bog‘liq so‘rovlar soni nisbatan barqaror, ammo poytaxt uchun o‘rtacha ko‘rsatkichdan yuqori.
Ishchi kuchiga bo‘lgan talab onlayn bo‘sh ish o‘rinlari soni orqali baholandi. Dekabr oyida u 49 mingdan oshdi va chakana savdo, sanoat, umumiy ovqatlanish va qurilish eng ko‘p ishchi kuchiga muhtoj.
2023-yil sentabr oyi oxirida o‘rtacha nominal ish haqi yil davomida 18%ga o‘sib, 4,4 mln so‘mni tashkil etdi. Daromadlar IT (44%), mehmonxona va restoran sektorlari (38%), transport (37%), savdo (32%) va moliya (30%)da tezroq sur’atlar bilan o‘sdi.
Oxirgi besh yilda sanoat va transportda mahsuldorlikning tez o‘sishi, qishloq xo‘jaligi va savdoda o‘rtacha o‘sish kuzatildi. Shu bilan birga, 2023 yilda qurilishda unumdorlik biroz pasaygan.
Avvalroq o‘zbekistonliklar ish beruvchini qaysi asosiy mezonlarga ko‘ra tanlashi haqida ma’lumot berilgandi.

Демографическая нагрузка на рынок труда в Узбекистане растет, следует из исследования Центрального банка.
На начало текущего года население республики составляет 36,8 млн человек. Среднегодовые темпы роста с 2020 года ускорились до 2,1% по сравнению с 1,7% в 2010-е — это означает прирост населения на 700−800 тыс. человек ежегодно.
Большая часть жителей приходится на группу трудоспособного возраста. Вместе с тем ее доля за последние десять лет снизилась с 61% до 57% за счет детей — это может привести к увеличению потребности в создании рабочих мест.
Численность экономически активного населения в 2022 году составила около 15 млн человек, на миллион превысив уровень 2016 года. Из них 13,7 млн были трудоустроены — на 400 тыс. больше, чем шестью годами ранее.
По итогам первой половины 2023 года уровень безработицы по данным Минзанятости опустился до 8,1%. Количество запросов, связанных с поиском работы, относительно стабильно, но выше среднего для столицы.
Спрос на рабочую силу оценивался через число доступных онлайн вакансий. В декабре оно превысило 49 тыс., а больше всего в рабочей силе нуждаются розничная торговля, промышленность, общепит и строительство.
На конец сентября 2023 года средняя номинальная зарплата составила 4,4 млн сумов, увеличившись за год на 18%. Опережающими темпами росли доходы в IT (44%), гостиничной и ресторанной сферах (38%), транспорте (37%), торговле (32%) и финансах (30%).
В последние пять лет наблюдается ускоренный рост производительности в промышленности и сфере перевозок, умеренный — в сельском хозяйстве и торговле. При этом в 2023 году несколько снизилась производительность в строительстве.
По итогам 2023 года ЦБ оценивает уровень безработицы около 8%. Как ожидается, создание новых рабочих мест и стимулирование бизнеса в этом году позволят добиться дальнейшего снижения числа безработных и установить общий уровень на 7,5−8%.