Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratovning aytishicha, o‘tgan yili “Universalbank” va “InfinBank"da kiberxavfsizlikning buzilishi banklarning xavfsizlik tizimlarining aybi bilan sodir bo‘lgan. Bu haqda u 25-yanvar kuni matbuot anjumanida aytib o‘tdi, deb xabar berdi “Spot” muxbiri.
“Ikkita bankda kiberxavfsizlik tizimi orqali aholining pul yo‘qotishi, kiberhimoyaning xakerlik hujumiga uchrashi kuzatilgan. Bu mazkur banklar mobil ilovalar tizimining may [Universalbank] va aprel oyidagi [InfinBank] xatosi bilan bog‘liq. Pul miqdori unchalik ham katta emas, nazarimda, 300 mln so‘mga yaqin va bu “Universalbank"ga tegishli. Hozir xato qilib qo‘yishdan qo‘rqaman, lekin unchalik katta summa yoki milliardlar yo‘q”, — dedi Nurmuratov.
Xususan, davlat rahbariyati Markaziy bankka fuqarolar yo‘qotishlarini minimallashtirish mexanizmini ishlab chiqish bo‘yicha topshiriq bergan. Agar o‘g‘irlik banklarning aybi bilan sodir bo‘lgan bo‘lsa, aholi hech narsa yo‘qotmaydi, kredit tashkilotlari esa “Universalbank” va “InfinBank” kabi o‘g‘irlangan summani qoplab beradi, deya qayd etdi u.
Nurmuratovning qayd etishicha, fuqarolar moliyaviy savodxonligining pastligi sabab, yuzaga kelayotgan firibgarlikning oldini olish maqsadida regulyator qonun hujjatlariga o‘zgartirishlar kiritmoqda.
“Har qanday shaxs o‘z bankiga yoki tashkilotga operatsiyani amalga oshirayotganida kredit olishni xohlamasligini bildirishi mumkin. Bu shaxs avtomatik tarzda kredit olishning barcha mobil usullaridan bloklanadi. Xuddi shu narsa antifrod tizimiga (firibgarlikka qarshi kurashish — „Spot“ izohi) ham tegishli. Biz hozir nafaqat tijorat banklariga, balki mikromoliya tashkilotlariga ham talablarimizni kuchaytiryapmiz”, — deya xulosa qildi Markaziy bank rahbari.
Bundan tashqari, Markaziy bank nafaqat yuzni tanish tizimi, balki boshqa kanallar orqali ham kreditlar berilganligini tasdiqlashni talab qiladi. Nurmuratov bu choralarni kreditlash shartlarini kuchaytirish deb hisoblash mumkinligini tan oldi, biroq tartibga soluvchi organ firibgarlikka qarshi kurash mexanizmidan foydalanish niyatida.
O‘tgan yilning noyabr oyida “Gazeta.uz” kiberfiribgarlik qurboniga aylangan o‘quvchilarining hikoyalarini e’lon qilgandi. Jabrlanuvchilarning aytishicha, 11-noyabrga o‘tar kechasi “Universalbank"ga tegishli “Unired” mobil ilovasi orqali bank kartalari bo‘yicha o‘zlariga xabarsiz operatsiyalar amalga oshirilgan.
Undan keyin “Universalbank” Kuzatuv kengashi raisi Anvar Irchayev “Gazeta.uz” bilan suhbatda firibgarlar 300 mln so‘mga yaqin pulni o‘g‘irlashganini, qolgan 200 mlnga yaqin mablag‘ esa bankning antifrod tizimi tomonidan to‘xtatib qolinganini qayd etgan. Shuningdek, u milliardlab so‘m haqidagi xabarlarni rad etdi.
Avvalroq “Uzcard” va “HUMO” terminallarini integratsiyalash mart oxirigacha yakunlanishi rejalashtirilgani haqida xabar berilgandi.

Председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов заявил, что прошлогодние взломы киберзащиты в Universalbank и InfinBank произошли по вине системы безопасности банков. Об этом он сказал 25 января на пресс-конференции, передает корреспондент Spot.
«Потеря денег населения через систему кибербезопасности, взлом киберзащиты был совершен в двух банках. Это по вине системы мобильного приложения этих банков — в мае [Universalbank] и апреле [InfinBank]. Сумма не такая большая — по-моему, около 300 млн сумов, это касательно Universalbank. Сейчас я боюсь [ошибиться], но там не такие большие суммы или миллиарды», — поделился Нурмуратов.
По его словам, руководство страны поручило Центробанку выработать механизм минимизации потерь граждан. Если кража произошла по вине банков, то население не будет ничего терять, а кредитные организации возместят украденную сумму как в случаях Universalbank и InfinBank, сказал он.
Нурмуратов отметил, для предотвращения мошенничества, которое происходит из-за низкой финансовой грамотности граждан, регулятор вносит изменения в законодательство.
«Любой человек может заявить своему банку или тому учреждению, откуда он осуществляет операцию, о том, что он не хочет брать кредит. Уже автоматически этому человеку будут закрыты все мобильные способы доступа к кредитованию. Тоже самое касается системы антифрод (борьба с мошенничеством — прим. Spot). Мы по ним сейчас тоже усиливаем свои требования не только к коммерческим банкам, но и микрокредитным организациям», — резюмировал глава ЦБ.
Кроме того, Центробанк требует подтверждать выдачу кредитов не только путем системы распознавания лица, но и через другие каналы. Нурмуратов допустил, что эти меры могут посчитать ужесточением условий кредитования, но регулятор намерен использовать механизм для борьбы с мошенничеством.
В ноябре прошлого года «Газета.uz» опубликовала истории своих читателей, которые стали жертвами кибермошенничества. Пострадавшие рассказали, что ночью 11 ноября через мобильное приложение Unired, принадлежащее Universalbank, без их ведома совершались транзакции с банковских карт.
Позже председатель наблюдательного совета Universalbank Анвар Ирчаев в беседе с «Газетой.uz» сообщил, что мошенникам удалось украсть около 300 млн сумов, а остальные 200 млн были задержаны антифрод-системой. Также он опроверг ложную информацию о якобы списаниях на миллиарды сумов.