O‘zbekiston Respublika tovar-xom ashyo birjasida qimmatbaho metallarning sotuv hajmi 2,2 barobardan oshdi. Bu haqda birja matbuot xizmati xabar berdi.
2023-yilda birja savdolari orqali umumiy qiymati 1,13 trln so‘mlik 1,8 tonna qimmatbaho metallar sotilgan bo‘lib, shundan 99%i oltin savdosiga to‘g‘ri keldi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston birjasida kumush savdosi hajmi 2,6 mlrd so‘mni tashkil etdi.
Umuman, o‘tgan yilda qimmatbaho metallar savdosi 2022-yilga nisbatan 2,2 barobarga oshgan.
Yanvar-dekabr oylarida tovar-xom ashyo birjasida oltin bo‘yicha shakllangan birja kotirovkasi 14,8%ga — 1 gramm uchun 684,8 ming so‘mdan 786 ming so‘mgacha oshgan.
Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yil oxirida 1 gramm oltin narxi 22,8%ga, ya’ni 691 ming so‘mdan 850 ming so‘mgacha oshgan.
Qimmatbaho metallarning boshlang‘ich bahosi Markaziy bankning birja bitimi tuzilgan sanadagi kursi bo‘yicha milliy valyutada London qimmatbaho metallar bozori uyushmasining so‘nggi tonggi fiksingi asosida belgilanadi.
Birja bozorida qimmatbaho metallarning sotuvchisi sifatida “Olmaliq KMK” va “Navoiy KMK” ishtirok etadi, xaridorlari esa sanoat mahsulotlari va zargarlik buyumlari ishlab chiqaruvchilar hamda yakka tartibdagi tadbirkorlar hisoblanadi.

На Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже продажи драгоценных металлов выросли более чем в два раза, сообщает пресс-служба УзРТСБ.
В 2023 году через биржевые торговли было реализовано 1,8 тонн благородных металлов на общую сумму 1,13 трлн сумов, из которой 99% пришлись на торги с золотом. Сумма продаж серебра на УзРТСБ составила лишь 2,6 млрд сумов.
По сравнению с 2022 годом, объем продаж драгметаллов увеличился в 2,2 раза.
В период с января по декабрь прошлого года биржевые котировки золота выросли на 14,8 — с 684,8 тыс. сумов до 786,0 тыс. сумов за 1 грамм.
Согласно данным Центробанка, по итогам 2023 года цена грамма золота выросла на 22,8% — с 691 тыс. сумов до 850 тыс. сумов.
Стартовая стоимость на драгметалы на УзРТСБ определяется на основе последнего утреннего фиксинга Лондонской ассоциации рынка драгоценных металлов в нацвалюте по курсу ЦБ на дату совершения биржевой сделки.
Продавцами благородных металлов на бирже выступают АГМК и НГМК, а покупателями — производители продукции промышленного назначения, производители ювелирных изделий и индивидуальные предприниматели.
Ранее Spot писал, что фондовая биржа «Тошкент» запустила новую торговую площадку Free of Payment board.