29-yanvar kuni Adliya vazirligi kapital bozori sohasida “Tartibga solish qumdoni” maxsus huquqiy rejimni taqdim etish tartibi to‘g‘risidagi nizomni ro‘yxatdan o‘tkazdi.
Hujjat bilan, tartibga solish qumdoni bilan ishlashish, uning ishtirokchilarini ro‘yxatga olish va ular faoliyatini monitoring qilish tartibi belgilangan. 2023-yil oxirida Istiqbolli loyihalar milliy agentligi nizom loyihasini e’lon qilgandi.
“Qumdon” prezidentning sentabrdagi qaroriga muvofiq xorijiy investorlarning qimmatli qog‘ozlar mahalliy bozoriga kirishini ta’minlashga qaratilgan. Uning ishtirokchilari xorijiy investitsiya banklari, brokerlar, kastodianlar va boshqa investitsiya vositachilari bo‘ladi.
“Tartibga solish qumdoni” doirasida faqat O‘zbekistonda tan olingan xorijiy yurisdiksiyalardan birining qimmatli qog‘ozlar bozorida faoliyat yuritish litsenziyasiga ega bo‘lgan yuridik shaxslarga ishlashga ruxsat etiladi. Ularning ro‘yxati NAPP tomonidan tasdiqlangan.
Xususan, ro‘yxatga 38ta davlat kiritilgan bo‘lib, ulardan investitsiya vositachilari o‘z profili bo‘yicha mahalliy litsenziyasiz ishlashlari, filial yoki yuridik shaxs tashkil etishi mumkin bo‘ladi. Quyida ro‘yxatga kiritilgan davlatlar keltirilgan:
1. Avstraliya
2. Avstriya
3. Armaniston
4. Belgiya
5. Buyuk Britaniya
6. Vengriya
7. Germaniya
8. Gonkong
9. Gretsiya
10. Gruziya
11. Daniya
12. Irlandiya
13. Islandiya
14. Ispaniya
15. Italiya
16. Xitoy
17. Kanada
18. Janubiy Koreya
19. Latviya
20. Litva
21. Lyuksemburg
22. Niderlandiya
23. Yangi Zelandiya
24. Norvegiya
25. Polsha
26. Portugaliya
27. Singapur
28. Sloveniya
29. Slovakiya
30. AQSh
31. Turkiya
32. Finlyandiya
33. Fransiya
34. Chexiya
35. Shvetsiya
36. Shveysariya
37. Estoniya
38. Yaponiya
“Qumdon"ga qo‘shilish uchun NAPPga ariza jo‘natish kerak bo‘ladi. Arizachi ustavi va boshqa ta’sis hujjatlarining nusxasi, ro‘yxatdan o‘tkazilgan joydagi qimmatli qog‘ozlar bozorini tartibga soluvchi organdan olingan litsenziya nusxasi, shuningdek, jamiyat rahbariyati hamda ta’sischilari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni ilova qilishi kerak.
Arizalar 20−30 ish kuni ichida ko‘rib chiqiladi. Shundan so‘ng uni ro‘yxatdan o‘tkazish yoki rad etish to‘g‘risida qaror qabul qilinadi.

Минюст 29 января зарегистрировал положение о специальном правовом режиме («регуляторная песочница») в сфере рынка капитала. Документ опубликован на Lex.uz.
В нем обозначается порядок работы «песочницы», регистрации ее участников и мониторинга их работы. Национальное агентство перспективных проектов опубликовало проект положения в конце 2023 года.
«Песочница» предназначена для допуска к местному рынку ценных бумаг зарубежных инвесторов согласно сентябрьскому постановлению президента. Ее участниками будут выступать иностранные инвестбанки, брокеры, кастодианы и другие инвестиционные посредники.
К работе в рамках «песочницы» допускаются только юрлица с лицензией для работы на рынке ценных бумаг одной из иностранных юрисдикций, признанных в Узбекистане. Их список утверждается НАПП.
В список вошли 38 стран. Инвестиционные посредники из них смогут работать по профилю без местной лицензии, а также открытия в Узбекистане филиала либо дочерней компании:
- Австралия
- Австрия
- Армения
- Бeльгия
- Великобритания
- Вeнгрия
- Гeрмания
- Гонконг
- Грeция
- Грузия
- Дания
- Ирландия
- Исландия
- Испания
- Италия
- КНР
- Канада
- Республика Корея
- Латвия
- Литва
- Люксeмбург
- Нидерланды
- Новая Зеландия
- Норвeгия
- Польша
- Португалия
- Сингапур
- Словeния
- Словакия
- США
- Турция
- Финляндия
- Франция
- Чехия
- Швeция
- Швейцария
- Эстония
- Япония
Иностранным номинальным держателям дадут право открывать в Узбекистане счета ценных бумаг, счета депо, а также сумовые и валютные счета в Центробанке. Юрлица-нерезиденты, участвующие в организованных биржевых торгах, также смогут заводить счета в коммерческих банках.
Для включения в «песочницу» требуется подать заявку в НАПП. К ней нужно приложить копии устава и других учредительных документов, копию лицензии от регулятора рынка ценных бумаг по месту регистрации, а также данные о руководителях и учредителях компании.
НАПП рассмотрит заявку в срок от 20 до 30 рабочих дней. После этого будет принято решение о регистрации или об отказе в ней.