Bu stavkaning oshishi mamlakat uchun 17 yil ichida birinchi bo‘ldi. 2007-yildan beri Yaponiya regulyatori kreditlashni rag‘batlantirish uchun stavkalarni manfiy ushlab turgan dunyoda yagona bo‘ldi.
Bundan tashqari, Yaponiya Markaziy banki birja fondlari (ETF) va qurilish investitsiya fondlarining aksiyalarini sotib olishdan bosh tortganini e’lon qildi.
Shuningdek, u korporativ obligatsiyalar va tijorat qog‘ozlarini xarid qilishni bosqichma-bosqich to‘xtatmoqchi.
Qaror Yaponiyaning eng yirik kasaba uyushmalari uyushmasi “Rento” va “Japan Inc” o‘rtasidagi ish haqini o‘rtacha 3,7% ga oshirish haqida kelishuv fonida qabul qilindi.
Regulyator kutganidek, uy xo‘jaliklari daromadlarining oshishi iste’mol talabini va umuman iqtisodiyotni rag‘batlantiradi.
E’londan so‘ng Yaponiya iyenasining dollarga nisbatan kursi 151 iyenaga tushib ketdi. Mamlakatning bir qator yirik banklari depozit stavkalari oshirilganini e’lon qildi.
Qaror bilan bog‘liq press-relizda Yaponiya banki COVID-19 pandemiyasi va global inqirozdan “o‘rtacha” iqtisodiy tiklanishni ta’kidladi.
Biroq, eksport darajasi barqarorligicha qolmoqda, shu bilan birga sanoat ishlab chiqarishi so‘nggi paytlarda pasaygan.
Yillik inflyatsiya so‘nggi oylarda yiliga 2% atrofida bo‘ldi, bu asosan import qilinadigan tovarlar narxining oshishi bilan bog‘liq.
Regulyator, birinchi navbatda, bosilgan talabni amalga oshirish hisobiga yanada mo‘tadil iqtisodiy o‘sishni kutmoqda.
Avvalroq “Spot” O‘zbekiston Markaziy banki asosiy stavkani yillik 14% darajasida o‘zgarishsiz qoldirgani haqida yozgandi.

Банк Японии 19 марта принял решение увеличить основную ставку до диапазона 0,0−0,1% годовых, передает CNBC.
Повышение ставок стало для страны восходящего солнца первым за 17 лет. С 2007 года японский регулятор был единственным в мире, державшим ставку на отрицательном уровне для стимулирования кредитования.
Кроме того, ЦБ Японии объявил об отказе от скупки акций биржевых фондов (ETF) и строительных инвестфондов. Также он намерен поэтапно сокращать приобретение корпоративных облигаций и коммерческих ценных бумаг.
Решение было принято на фоне договоренности между крупнейшей в Японии ассоциацией профсоюзов Rento и Japan Inc. о повышении зарплат в среднем на 3,7%. Как ожидает регулятор, повышение доходов населения позволит стимулировать потребительский спрос и экономику в целом.
После анонса курс японской йены к доллару опустился до 151 йены. Ряд крупнейших банков страны объявил о повышении ставок для депозитов.
В пресс-релизе касательно решения Банк Японии отметил «умеренное» восстановление экономики после пандемии COVID-19 и глобального кризиса. При этом уровень экспорта остается стабильным, а промышленное производство недавно сократилось.
Годовая инфляция в последние месяцы находится на отметке около 2% годовых, главным образом за счет роста цен на импортные товары. Регулятор ожидает дальнейшего умеренного роста экономики, в первую очередь за счет реализации отложенного спроса.