2023−2024 yillarda tadbirkorlik faoliyati sifatida o‘zini o‘zi band qilganlik eng ommabop shakllardan biriga bo‘ldi. Soliq qo‘mitasi maʼlumotlariga ko‘ra, 2024-yil 1-aprel holatiga yakka tartibdagi tadbirkorlar soni 2,8 mlndan oshdi, bu o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 79,5%(1,2 mln)ga ko‘pdir.
2024-yilgacha o‘zini o‘zi band qilganlarni soliqqa tortish juda sodda bo‘lib, yiliga 1 BHM (340 ming so‘m) miqdorida faqat ijtimoiy soliqni to‘lash kerak edi. Ammo joriy yildan prezident qarori asosida bunga o‘zgartirishlar kiritildi. Va natijada hujjatlar aylanmasida ham o‘zgarishlar ro‘y berdi.
Mazkur maqolada Yevgeniya o‘zini o‘zi band qilganlar soliqqa qanday tortilishi va ularni qanday to‘lash mumkinligi, hisobotlarni qachonva qay tarzda topshirish kerakligi haqida so‘zlab berdi.
Yevgeniya Son,
auditor, “Yaran Consulting” buxgalterlik kompaniyasi hammuassisi.
O‘zini o‘zi band qilgan shaxslar — bu mehnat daromadi olishga yo‘naltirilgan, xizmatlar ko‘rsatish, ishlarni mustaqil amalga oshiradigan, YaTT sifatida ro‘yxatga olinmagan va mehnat shartnomasi bo‘yicha ishlamaydiganlardir.
Ular “Soliq” mobil ilovasida ro‘yxatdan o‘tib, ruxsat etilgan 101ta faoliyat turidan birini tanlashlari kerak.
Soliqqa tortish
Avvallari o‘zini o‘zi band qilganlarning barcha daromadlari jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘idan (keyingi o‘rinlarda JShODS) to‘liq ozod qilingandi.
2024-yildan yiliga 100 mln so‘mgacha bo‘lgan daromadlar ham imtiyozli bo‘lib qoladi, 100 mln so‘mdan yuqorisi esa YaTTlar uchun belgilangan tartibda soliqqa tortiladi. Ya’ni:
| Soliq turi | Yillik aylanma 100 mlngacha | Yillik aylanma 100 mlndan 1 mlrdgacha | Yillik aylanma 1 mlrddan |
| JShDS | Imtiyoz | Yo‘q | Yo‘q |
| Aylanmadan olinadigan soliq (AOS) | Yo‘q | Ha | Yo‘q |
| Foyda solig‘i | Yo‘q | Yo‘q | Ha |
| QQS | Yo‘q | Yo‘q | Ha |
| Ijtimoiy soliq | Yiliga 1 marotaba | Yiliga 1 marotaba | Yiliga 1 marotaba |
Yillik aylanmani qanday hisoblash mumkin. Vazirlar Mahkamasi qaroriga muvofiq, o‘zini o‘zi band qilganlar bank plastik kartochkalaridan foydalangan holda to‘lovlarni amalga oshirishda nazorat-kassa mashinalari va to‘lov terminallaridan foydalanadilar. Ya’ni, jismoniy shaxslar bilan ishlashda yillik aylanma NKM asosida hisoblanadi. Yuridik shaxslar bilan hisob-kitoblar uchun esa hisob-fakturalar beriladi.
Soliqlarni qanday hisoblanadi. Aylanmasi 100 mln so‘mdan ortiq bo‘lgan o‘zini o‘zi band qilganlar uchun soliq to‘lash YaTTlar kabi ko‘zda tutilgan: AOS yoki foyda solig‘i va QQS.
O‘zbekistonda yakka tartibdagi tadbirkor qanday soliqlarni to‘lashlari haqida batafsil bu yerda keltirilgan.
Yillik tovar aylanmangiz 1 mlrd so‘mdan oshsa, siz daromad solig‘i va QQS to‘lovchisiga aylanasiz.
Soliq hisoboti
Yillik aylanmasi 100 mln so‘mgacha bo‘lgan o‘zini o‘zi band qilgan shaxs soliq hisobotini taqdim qilish shart emas. Yillik aylanmasi 100 mln so‘mdan 1 mlrd so‘mgacha bo‘lganda esa stavka bo‘yicha soliq to‘lashda AOS hisobotini taqdim etish kerak. Agarda ushbu soliqni belgilangan miqdorda to‘lash tanlangan bo‘lsa, hisobot taqdim etish shart emas.
Hisobot topshirish uchun my.soliq.uz saytiga o‘tib, my.soliq.uz saytidagi “YaTT va o‘zini o‘zi band qilgan fuqarolar uchun” shaxsiy kabinetiga elektron raqamli imzo orqali kiriladi.
“Hisobot shakllari” bo‘limi tanlanadi:
va keyin soliq turi qatoridan “Aylanmadan olinadigan soliq” tanlanadi:
E’tibor qarating, hisobotni to‘ldirishda deyarli barcha ma’lumotlar sizga avtomatik ravishda yuboriladi, siz quyidagilarni diqqat bilan tekshirishingiz kerak:
- NKMdan olingan daromad ma’lumotlari;
- elektron hisob-faktura ma’lumotlari;
- marketpleyslardagi savdo ma’lumotlari.
AOS hisoboti har oyda keyingi oyning 15-kuniga qadar topshirilishi kerak, soliqni esa hisobotni topshirishdan oldin to‘lash kerak.
Soliq to‘lash
Soliqlarni to‘lashning eng oson yo‘li my.soliq.uz saytidagi shaxsiy kabinet orqali hisoblanadi, chunki u yerda soliq to‘lash uchun barcha zarur rekvizitlar ko‘rsatilgan.
Siz faqat soliq turini tanlashingiz va miqdorini ko‘rsatishingiz kerak bo‘ladi.
Hujjatlar aylanmasi
Shartnomalar tuzish. O‘zini o‘zi band qilgan shaxs bilan ishlar (xizmatlar) buyurtmachisi o‘rtasidagi ish muomalasi odatlariga asoslangan o‘zaro munosabatlarda bitim (shartnoma)ni og‘zaki tarzda tuzishga ruxsat beriladi. Shartnoma shartlariga asoslangan munosabatlarda esa shartnomani yozma shaklda tuzish talab qilinadi.
Internet tarmog‘i orqali xizmat ko‘rsatuvchi o‘zini o‘zi band qilganlar quyidagi huquqlarga ega:
- tashqi savdo operatsiyalarining yagona elektron axborot tizimiga tegishli ma’lumotlarni kiritmagan holda, norezident jismoniy va yuridik shaxslardan chet eldan ko‘rsatilgan xizmatlar (bajarilgan ishlar) uchun chet el valyutasida to‘lovlarni O‘zbekiston Respublikasi banklaridagi hisob raqamlariga qabul qilish;
- chet el jismoniy va yuridik shaxslariga shartnoma (oferta) bo‘yicha ommaviy taklifni qabul qilish yoki elektron xabarlar almashish yo‘li bilan shartnoma tuzmasdan, hisob-faktura (invoys)lar berish yo‘li bilan, shu jumladan, elektron shaklda xizmatlar ko‘rsatish (ishlarni bajarish).
Hisob-fakturalarni chiqarish. Soliq qo‘mitasiga 2020-yilda yuridik shaxslar bilan ishlashda kerak bo‘ladigan hisobvaraq-fakturalarni rasmiylashtirish imkonini beruvchi mobil ilovani yakunlash topshirilgandi.
2024-yilda elektron hujjat aylanmasi xizmatlari (keyingi o‘rinlarda EHAZ deb yuritiladi) orqali hisob-fakturalarni chiqarish imkoniyati paydo bo‘ldi.
O‘zini o‘zi band qilganga hisob-fakturalarni rasmiylashtirishda quyidagilar kerak:
- ERIdan foydalangan holda EHAZ veb-saytiga o‘tish va tizimda ro‘yxatdan o‘tish;
- xizmatlar turlarini kiritish va faoliyat turi bo‘yicha Mahsulot va xizmatlarning identifikatsiya kodi (MXIK) kodlarini tanlash;

С 2024 года в Налоговый кодекс внесены изменения, согласно которым самозанятые начнут платить налоги, если их доход превысит 100 млн сумов.
Аудитор Евгения Сон рассказала Spot, как будут определять годовой оборот компании, какие налоги придется платить тем, чей доход превысит 100 млн, в каких случаях и как предоставлять налоговую отчетность.
евгения сон, налоги, самозанятые
Евгения Сон,
аудитор, совладелец бухгалтерской компании Yaran Consulting.
Самозанятый — это человек, который работает сам на себя. Он может выбрать одну из 101 разрешенных видов деятельности. При этом самозанятым можно быть только, если человек не работаете по трудовому договору и не являетесь индивидуальным предпринимателем.
До 2024 года налогообложение самозанятых было очень простым: оплата только социального налога в размере 1 базовой расчетной величины (БРВ) в год (на момент публикации — 340 тыс. сумов).
Но с этого года внесены изменения в налогообложении самозанятых лиц и, как следствие, в документообороте.
Налогообложение
Ранее все доходы самозанятых лиц в полном объеме освобождались от уплаты налога на доходы физических лиц (далее по тексту — НДФЛ).
С 2024 года доходы до 100 млн сумов в год также остаются льготными, а выше этой суммы облагаются налогом в порядке, установленном для индивидуальных предпринимателей.
То есть с этого года для самозанятых действует следующее налогообложение:
Вид налога
Годовой оборот
до 100 млн
от 100 млн до 1 млрд
от 1 млрд
НДФЛ
Льгота
Нет
Налог с оборота
Да
Налог на прибыль
НДС
Социальный налог
1 раз в год
Как считать годовой оборот. Самозанятые должны пользоваться терминалами и контрольно-кассовой техникой при расчетах банковскими картами. То есть годовой оборот при работе с физлицами рассчитывается на основании онлайн-ККМ. А для расчета с юридическими лицами выставляются счета-фактуры.
Какие налоги платить
При доходе от 100 млн сумов до 1 млрд сумов самозанятые должны уплачивать налог с оборота по ставке или в фиксированном размере.
Налог с оборота рассчитывается достаточно просто: доходы умноженные на ставку налога — 4%, но есть исключения. Например, если самозанятые осуществляют электронную торговлю товарами (работами, услугами), то для них ставка налога с оборота составит 2%.
При этом налог начисляется на сумму, превышающую 100 млн сумов. К примеру, если в марте доходы самозанятого составили 104 млн сумов, то доходы в размере 100 млн сумов не будут облагаться налогом, а с 4 млн сумов будет уплачен налог с оборота в размере 4% (160 тыс. сумов).
Также ставка налога ниже — 1% — для самозанятых, работающих в следующих районах:
Республика Каракалпакстан
Бозатауский район
Кегейлийский район
Канлыкульский район
Муйнакский район
Тахтакупырский район
Шуманайский район
Андижанская область
Бустанский район
Улугнорский район
Джизакская область
Арнасайский район
Кашкадарьинская область
Дехканабадский район
Навоийская область
Тамдынский район
Наманганская область
Мингбулакский район
Самаркандская область
Кошрабадский район
Сырдарьинская область
Сардобинский район
Сурхандарьинская область
Бандыханский район
Кызырыкский район
Алтынсайский район
Ферганская область
Сохский район
Язъяванский район
Хорезмская область
Янгиарыкский район
Налог с оборота в фиксированном размере также прост в расчете.
Предлагается всего две ставки в зависимости от предполагаемого годового оборота:
N
Налогоплательщики
Налоговые ставки в год (в млн сумов)
1.
Налогоплательщики с совокупным доходом, не превышающий 500 млн сумов
2.
Налогоплательщики с совокупным доходом свыше 500 млн сумов
30
Налог платится равномерными частями ежемесячно до 15 числа следующего месяца, то есть за март налог нужно оплатить до 15 апреля.
Если доходы самозанятых превысят 1 млрд сумов, они переходят на уплату НДС и налога на прибыль. В этом случае мы рекомендуем обратиться в бухгалтерскую компанию, так как расчет этих двух налогов достаточной сложный и подразумевает ведение полноценного бухгалтерского учета.
Налоговая отчетность
При годовом обороте до 100 млн сумов самозанятому нет необходимости предоставлять налоговую отчетность.
При годовом обороте от 100 млн сумов до 1 млрд самозанятые обязаны предоставлять отчет по налогу с оборота. Если же выбрана уплата налога с оборота в фиксированном размере, отчет предоставлять не нужно.
Чтобы сдать отчет по налогу с оборота, нужно зайти на сайт my.soliq.uz с помощью ЭЦП. Войти на сайт нужно как индивидуальному предпринимателю/самозанятому лицу.
евгения сон, налоги, самозанятыеевгения сон, налоги, самозанятые
Выбрать раздел «Формы отчетности»:
и далее выбрать «Налог с оборота»:
Обратите внимание при заполнении отчета практически вся информация будет у вас выходить автоматически. Нужно внимательно ее проверить:
• данные о выручке с онлайн-ККМ:
• данные электронных счетов-фактур:
• данные о продажах с маркетплейсов.
Отчетность по налогу с оборота нужно сдавать ежемесячно до 15 числа следующего месяца, оплатить налог нужно до подачи отчета.
Оплата налога
Оплатить налоги легче всего из личного кабинета на сайте my.soliq.uz , так как там уже указаны все необходимые реквизиты для уплаты налогов.
Нужно только выбрать вид налога и указать сумму.
Документооборот
Заключение договоров. Во взаимоотношениях между самозанятым и заказчиком работ (услуг), основанных на обычаях делового оборота, допускается заключение сделки (договора) в устной форме.
Во взаимоотношениях, основанных на договорных условиях, требуется заключение договора в письменной форме.
Самозанятым лицам, оказывающим услуги через интернет (фрилансеры), предоставляется право:
• принимать от физических и юридических лиц — нерезидентов из-за рубежа оплату в иностранной валюте за оказанные услуги (выполненные работы) на счета в банках Узбекистана без внесения информации в Единую электронную информационную систему внешнеторговых операций;
• оказывать услуги иностранным физическим и юридическим лицам без заключения контракта путем принятия публичного предложения о соглашении (оферты) или обмена электронными сообщениями либо выставлением счетов-фактур (инвойс), в том числе в электронном виде.
Выставление счетов-фактур. В 2020 году Налоговому комитету было поручено доработать мобильное приложение, чтобы была возможность выставлять счета-фактуры, которые нужны при работе с юридическими лицами.
В 2024 году появилась возможность выставлять счета-фактуры через сервисы электронного документооборота (СЭД).
Чтобы выставлять счета-фактуры самозанятому нужно:
• зайти на сайт СЭД с помощью ЭЦП и зарегистрироваться в системе;
• внести виды услуг и подобрать коды ИКПУ по видам деятельности;
• заполнить счет-фактуру и акт выполненных работ.
Обратите внимание, что данные из выставленных клиентам счетов-фактур автоматически попадают в налоговый отчет.