Rossiyada davolanish uchun Markaziy Osiyo davlatlaridan kelgan xorijliklar soni ortib bormoqda. Bu haqda “Rossiya — Islom olami: KazanForum 2024” forumida ma’lum qilindi.
Tibbiy turizmni rivojlantirish dasturi Rossiya hukumati tomonidan 2019 yilda qabul qilingan. Keyingi to‘rt yilda mamlakatda 17,5 mlndan ortiq aholiga tibbiy xizmat ko‘rsatildi.
Davolanishga kelgan xorijliklarning umumiy sonining 22%i bilan O‘zbekiston yetakchilik qildi. Keyingi o‘rinlarda Tojikiston (20%), Qirg‘iziston (5%) va Qozog‘iston (2%) turibdi.
Tibbiy turizm loyihasini amalga oshirish bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi markaz rahbari Kirill Girin ta’kidlaganidek, ko‘pincha xorijliklar onkologik terapiya oladi (25%).
Keyingi o‘rinlarda travmatologiya (20%), kardiojarrohlik (17%), oftalmologiya (9%) va neyroxirurgiya (7%).
Moskva va Moskva viloyatidagi tibbiyot muassasalari tibbiy sayyohlar orasida eng ko‘p talabga ega.
Shuningdek, ko‘plab xorijiy fuqarolar Sankt-Peterburg, Novosibirsk va Sverdlovsk viloyatlari hamda Tataristonda davolanmoqda.
So‘nggi 5 yil ichida Tatariston klinikalarida xorijlik bemorlar soni qariyb 8 barobar oshdi, dedi Respublika bolalar klinik shifoxonasi bosh shifokori o‘rinbosari Alla Gumerova. Ular uchun eng mashhur sohalar transplantatsiya, onkologiya va neyroxirurgiya bo‘ldi.

В России растет число приезжающих на лечение иностранцев, в первую очередь — из стран Центральной Азии. Об этом сообщалось на форуме «Россия — Исламский мир: KazanForum 2024».
Программа развития медицинского туризма была принята правительством РФ в 2019 году. За следующие четыре года медицинские услуги в стране получили свыше 17,5 млн человек.
Лидером по числу иностранцев на лечении стал Узбекистан с 22% от общего числа. Следом идут Таджикистан (20%), Кыргызстан (5%) и Казахстан (2%).
Как отметил глава координирующего центра по реализации проекта медицинского туризма Кирилл Гирин, чаще всего иностранцы получают онкологическую терапию (25%). Следом идут травматология (20%), кардиохирургия (17%), офтальмология (9%) и нейрохирургия (7%).
Медицинские учреждения Москвы и Московской области сильнее всего востребованы среди медицинских туристов. Также значительное количество иностранных граждан проходят лечение в Санкт-Петербурге, Новосибирской и Свердловской областях, а также в Татарстане.
За 5 лет число зарубежных пациентов в клиниках Татарстана выросло почти в 8 раз, сообщила замглавврача Детской республиканской клинической больницы Алла Гумерова. Самыми востребованными направлениями у них стали трансплантация, онкология и нейрохирургия.