Uzum Academy rahbari Karine Agavelyan O‘zbekiston Fintex assotsiatsiyasining WeFintech dasturi doirasida tadbirkor ayollar uchun master-klass o‘tkazdi. Karine o‘z taqdimotida marketpleyslar ayollarga o‘z biznesini boshlash va rivojlantirish imkoniyatini berayotgani haqida gapirdi. Shunday qilib, 10 ming dan ortiq tadbirkor va kompaniyalar O‘zbekistondagi yetakchi onlayn platformadan biri bo‘lgan Uzum Market`da o‘z tovarlarini butun mamlakat bo‘ylab sotmoqda.
“Marketpleys ayollar biznesini rivojlantirish uchun boshlang‘ich nuqta bo‘lishi mumkin. Hozir bizning sotuvchilarimizning qariyb 30 foizi ayollardir. Biz, o‘z navbatida, Uzum Academy`da endigina do‘kon ochmoqchi bo‘lgan sotuvchilar va o‘z do‘konlarini rivojlantirish va tahlil qilish, Unit-iqtisodiyot, marketing, jamoa bilan ishlash asoslari va boshqalarni chuqurroq o‘rganishni istagan tajribali hamkorlarimizni qo‘llab-quvvatlashga tayyormiz. Uzum Market assortimenti allaqachon 700 ming noyob tovar nomlaridan oshib ketgan, ammo talab taklifdan ko‘proq bo‘lgan toifalar mavjud. Ular orasida — uy-ro‘zg‘or buyumlari, mebel, idishlar, uy va hovli uchun dekor va boshqalar bor. Va tadbirkor ayollar o‘z bizneslarini boshlash uchun ko‘pincha aynan shu toifalarni tanlaydilar, ulkan infratuzilmaga ega marketpleyslar esa auditoriyani kengaytirish va biznesni rivojlantirish uchun ajoyib platforma bo‘lishi mumkin”, — dedi Karine Agavelyan.
Uchrashuvning barcha ishtirokchilari Uzum Academy`ning boshlang‘ich sotuvchilar uchun Express kursida bepul o‘qish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.

Каринэ Агавелян, руководитель Uzum Academy, провела мастер-класс для женщин-предпринимательниц в рамках программы WeFintech от Ассоциации финтех Узбекистана. В презентации Каринэ рассказала о том, что маркетплейсы дают женщинам возможность начать и развивать своё дело. Так, на Uzum Market — одной из ведущих онлайн-платформ Узбекистана, свои товары продают более 10 тысяч предпринимателей и компаний со всей страны.
«Маркетплейс может стать отправной точкой для развития женского бизнеса. Сейчас порядка 30% наших продавцов — это женщины. Мы же, со своей стороны, в Uzum Academy готовы поддержать и тех, кто только планирует стать продавцом и уже опытных партнёров, которые хотят развивать свои магазины и глубже изучить аналитику, Unit-экономику, маркетинговое продвижение, основы работы с командой и так далее. Ассортимент Uzum Market уже превышает 700 тысяч уникальных товарных наименований, но при этом все ещё есть категории, в которых спрос превышает предложение. Среди них — товары для дома, хозяйственные товары, мебель, посуда, декор для дома и дачи, и другие. И это именно те категории, которые часто выбирают для старта своего дела женщины-предпринимательницы, и маркетплейсы с их огромной инфраструктурой могут стать отличной площадкой для расширения аудитории и развития бизнеса», — отметила Каринэ Агавелян.
Все участницы встречи получили возможность пройти курс Express для начинающих продавцов от Uzum Academy бесплатно.