Ish hujjatiga ko‘ra, 1-iyun kuni Toshkent shahri IIBB kotibiyati tomonidan ro‘yxatga olingan ariza yuzasidan tergovga qadar tekshiruv ishlari olib borilgan.
Ma’lum bo‘lishicha, Termiz davlat universitetining 24 yoshli talabasi I.N. o‘ziga tegishli telefon va plastik kartada kripto aktivlarning noqonuniy faoliyati bilan shug‘ullanganligi aniqlangan.
Ayblanuvchi sud majlisida o‘z aybiga iqror bo‘lib, “Telegram"da kripto-aktiv yig‘ib, Notcoinni 800 ming so‘mga sotganini qo‘shimcha qildi. Bu qilmishining noqonuniyligidan bexabarligini, oilada yagona boquvchi ekanligini aytib, suddan jazoni yengillashtirishni so‘radi.
Sud yigitni Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 155−4-moddasi 1-qismida nazarda tutilgan huquqbuzarliklarni sodir etganlikda aybli deb topdi va unga nisbatan 10 sutka ma’muriy qamoq jazosini tayinlandi.
Shuningdek, yigitga tegishli “Galaxy A30” telefoni va bank plastik kartasi tegishli tartibda yo‘q qilinishi belgilandi.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga yanvar oyida qo‘shilgan va joriy yilning aprel oyida kuchga kirgan 155−4-modda kripto-aktivlarni noqonuniy egallash, sotish yoki almashtirish bilan bog‘liq. Unda 15 sutkagacha qamoqqa olish yoki BHMning 20 dan 30 baravarigacha (6,8−10,2 mln so‘m) jarima solish nazarda tutilgan.
Avvalroq “Spot” Toshkent viloyatida mayning ferma 700 mln so‘mdan ortiq elektrni talon-toroj qilgani haqida yozgandi.
Fuqarolar mayning kripto-aktivlari qurilmasini elektr tarmog‘iga to‘g‘ridan to‘g‘ri ulab, noqonuniy foydalanib kelgan.

Чиланзарский районный суд по уголовным делам Ташкента вынес приговор студенту Термезского государственного университета И. Н. за продажу Notcoin. Об этом со ссылкой на материалы дела пишет «Газета.uz».
Заявление об этом поступило в столичное ГУВД 1 июня. В ходе доследственной проверки было установлено, что И. Н. использовал телефон и пластиковую карту для незаконной деятельности с криптоактивами.
Обвиняемый на судебном заседании признал свою вину и добавил, что собрал «криптоактив в Telegram» и продал Notcoin за 800 тыс. сумов. Он попросил суд смягчить наказание, заявив, что не знал о незаконности этого действия и что он является единственным кормильцем в семье.
Суд назначил И. Н. 10 суток административного ареста по части 1 статьи 155−4 Кодекса об административной ответственности. Также суд постановил уничтожить смартфон Galaxy A30 и банковскую карту как орудия правонарушения.
Статья 155−4, добавленная в КоАО в январе и вступившая в силу с апреля этого года, касается незаконного приобретения, сбыта или обмена криптоактивов. Она предусматривает до 15 суток ареста либо штраф от 20 до 30 БРВ (6,8−10,2 млн сумов).
Что такое Notcoin
Игровой Web3-проект Notcoin стартовал 1 января внутри экосистемы блокчейна The Open Network (TON). Технически Notcoin представляет собой мини-приложение внутри мессенджера Telegram. Проект привлёк внимание пользователей, в том числе в Узбекистане, за счет анонсированной раздачи монет.
Разработчики предложили пользователям добывать токены, просто нажимая на экран смартфона. Аудитория игры за пару месяцев превысила 35 миллионов человек. С мая крупные криптобиржи запустили торги с токеном NOT, цена которого на 10 июня составляла 1,9 цента.