Ular “Google” xizmatlari tarkibini keshlash va ularni yuklab olishni tezlashtirish uchun tarmoq infratuzilmasi va foydalanuvchilararo bo‘g‘inlarga o‘rnatiladi.
“Ushbu uskunaning ishlashi bilan bog‘liq muammolar va qayta ishlangan trafik hajmining o‘sishi sharoitida uni kengaytirishning mumkin emasligi tufayli mavjud quvvatlarning haddan tashqari yuklanishi mavjud”, dedi “Rostelekom”.
"Alphabet"dan videoxostingga kirish va videolarni yuklab olish tezligi bilan bog‘liq muammolar barcha operatorlar abonentlariga ta’sir qilishi mumkin, deya aniqlik kiritdi kompaniya. Muammolarni hal qilishning mumkin bo‘lgan vaqtlari aniqlanmagan.
12-iyul kuni ertalab “Mash” “Telegram” kanali rossiyalik foydalanuvchilarning “YouTube"ga kirishi yomonlashgani haqida ogohlantirdi.
“Meduza” telekommunikatsiya sohasidagi manbasiga tayanib, Rossiya hukumati mamlakatda xizmat ko‘rsatishni sekinlashtira boshlaganini ma’lum qildi.
Avvalroq Rossiyaning “Rteam” IT-kompaniyasi “Platforma” deb nomlangan “YouTube"ning yangi mahalliy analogi taqdimotini o‘tkazagni haqida xabar berilgandi.
Taqdimotda taqdim etilgan slaydlarga ko‘ra, “Platforma” interfeysi “YouTube” interfeysini to‘liq takrorlaydi.
Asosiy sahifada tavsiyalar tasmasi bo‘ladi, shuningdek, videolarni qidirish, vertikal videolar tasmasi (Shortsga o‘xshash) va saqlangan hamda yoqtirgan videolar bo‘limi bo‘ladi.
Ta’kidlanishicha, o‘lchamlari 4K gacha bo‘lgan videolarni “Platforma"ga yuklash mumkin bo‘lib, rus va ingliz tillari uchun avtomatik subtitrlar qo‘llab-quvvatlanadi.
“Platforma"ning algoritmlari Rossiyaga tegishli videolarni taklif qiladi va albatta zararli kontentni blokirovka qilish uchun o‘z tizimi bo‘ladi.
“Rteam” bosh direktori Andrey Talyzinning ta’kidlashicha, “Platforma” sekundiga 240 mingta so‘rovga dosh bera oladi.
Bundan tashqari, barcha kontentni boshqa saytlardan, masalan, “YouTube”, “RuTube” yoki “VK Video"dan o‘tkazish uchun yordamchi dastur mavjud.

В России наблюдается замедление работы видеохостинга YouTube. Об этом сообщил государственный интернет-провайдер «Ростелеком».
Оператор сослался на «технические проблемы» в работе местных серверов компании Alphabet. Они устанавливаются на сетевой инфраструктуре и пиринговых стыках с целью кэшировать контент сервисов Google и ускорения их загрузки.
«Из-за проблем с эксплуатацией указанного оборудования и невозможности его расширения в условиях роста обрабатываемого трафика, наблюдается серьезная перегрузка имеющихся мощностей», — заявили в «Ростелекоме».
Проблемы с доступом к видеохостингу от Alphabet и скоростью загрузки видео могут затронуть абонентов всех операторов, уточнила компания. Сроки возможного решения проблем не уточняются.
Утром 12 июля об ухудшении доступа к YouTube для российских пользователей предупредил Telegram-канал Mash. «Медуза» со ссылкой на «источник в телекоммуникационной отрасли» заявила, что правительство РФ начинает замедлять сервис в стране.
В конце июня российская компания Rteam представила видеосервис «Платформа» с интерфейсом, «приближенным к YouTube». Создатели подчеркнули, что на сервисе работает система рекомендаций, инструменты продвижения и аналитики, при этом имеется система модерации.
Ранее Spot писал, что в Казахстане изучают возможности для блокировки TikTok с оглядкой на опыт «соседних государств».