Yo‘l harakati xavfsizligi bosh boshqarmasining tender savdolarida qonun buzilishi aniqlandi. Bu haqda Raqobat qo‘mitasi matbuot xizmati xabar berdi.
Qo‘mitaga IIV Yo‘l harakati xavfsizligi bosh boshqarmasi tomonidan joriy yilning 10-iyunida o‘tkazilgan boshlang‘ich qiymati qariyb 26,5 mlrd so‘mlik tenderi yuzasidan murojaat kelib tushgan.
Murojaat asosida olib borilgan o‘rganishlarda tender savdolari yo‘l belgilari uchun bo‘yoqlar va shisha mahsulotlarni xarid qilish uchun o‘tkazilgani ma’lum bo‘ldi.
Natijada qo‘mita tomonidan “Raqobat to‘g‘risida"gi qonunning 29-moddasi talablari buzilgan deb topildi. Shu bilan birga, IIV YHXBBga nisbatan tender savdolari natijasini haqiqiy emas deb topish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Mazkur qonunbuzilish holatiga yo‘l qo‘ygan mansabdor shaxsga nisbatan belgilangan tartibda ma’muriy javobgarlikni belgilash masalasi ko‘rib chiqiladi.
Shuningdek, qo‘mita Maxsus komissiyaning ushbu qaroridan norozi bo‘lgan tomon Apellyatsiya kengashiga yoki sudga murojaat qilish huquqiga ega ekanligini qayd etdi.
Avvalroq Raqobat qo‘mitasi “Inson” sug‘urta tashkilotini qonunchilikni buzgan deb topgandi. Sug‘urtalovchi 173 nafar fuqaroga sug‘urta tovonini to‘lab berishi kerak.

Комитет по конкуренции сообщил о нарушении Главным управлением безопасности дорожного движения МВД конкурентного законодательства.
В ведомство поступило обращение по поводу тендерных торгов, проведенных 10 июля. ГУБДД анонсировало закупку красок и стеклянных изделий для выпуска дорожных знаков, обозначив стартовую цену в 26,5 млрд сумов.
При проверке тендера Комитет выявил нарушение статьи 29 закона «О конкуренции». В ней перечисляются действия, которые считаются ограничением конкуренции на торгах.
Специальная комиссия направила в ГУБДД предписание признать результаты тендерных торгов недействительными. Также будет рассмотрен вопрос о привлечении должностного лица, допустившего нарушение, к административной ответственности.
ГУБДД в случае несогласия с решением Спецкомиссии может обжаловать его, отмечается в сообщении. Сделать это можно в Апелляционном совете Комитета по конкуренции, а также в суде.
Ранее Spot писал, что Комитет по конкуренции предписал страховщику Inson выплатить страховые компенсации 173 людям.