Startaplarning qariyb yarmi g‘oya bosqichidan sotuvga o‘tishda qiynalishadi. Bu haqda “U-Enter” markazi va “ERGO Analytics” tomonidan o‘tkazilgan tadqiqot hisobotida ma’lum qilindi (Nusxasi “Spot"da mavjud).
So‘rovnoma jami 310 nafar startap-loyiha asoschisini qamrab olingan. Tadqiqot “startap portreti"ni yaratish va yangi boshlayotgan tadbirkorlar duch keluvchi asosiy muammolarni aniqlashga qaratilgan.
Respondentlarning 60%ini 20−30 yoshdagi, yana 21%ini 20 yoshgacha bo‘lgan yoshlar tashkil etadi. Har beshdan uch nafari bakalavr darajasiga ega, 16%i professional ta’lim muassasalarini, 14%i magistratura bosqichini tamomlagan. Ta’limning 55%i IT va aniq fanlar, 30%i gumanitar fanlar bilan bog‘liq.
Loyihalarning yarmidan ko‘pi hozirda g‘oya bosqichida, 37%i bir yildan kamroq vaqt oldin ish boshlagan va atigi 13%i bir yildan ortiq vaqtdan buyon ishlamoqda. Loyihalarning 31%i prototipiga (MVP) ega, 7%i esa birinchi sotuv bosqichiga chiqqan.
Ta’sischilarning asosiy qismi ish vaqtining kichik qismini o‘z loyihalariga bag‘ishlaydilar — haftasiga 12 soatdan kam. 22%i startaplar ustida 20 soatgacha, 13%i 32 soatgacha ishlaydi va atigi 9%i ularga asosiy kasb sifatida qaraydi.
Startaplarning 42%i Toshkent shahrida, yana 24%i Farg‘ona vodiysi hududlarida tashkil etilgan. Har ikkinchi odam 2dan 5 kishigacha bo‘lgan jamoani optimal deb hisoblaydi, 28%i individual ishlashni tanlashadi.
Bundan tashqari, startaperlar uchun eng ommabop soha ta’lim (EdTech) bo‘ldi — 21%. Ular ijodiy sohani biroz kamroq tanlaydilar (19%), tibbiy texnologiyalar esa uchinchi o‘rinda (11%) turibdi. Keyingi o‘rinlarda elektron tijorat (10%), CleanTech (8%), fintex (7%), agrotexnonlogiyalar va SaaS (har biri 6%) joylashgan.
Startaplarning atigi 37%i faqat O‘zbekistonning ichki bozoriga yo‘naltirilgan. Uchdan biri Markaziy Osiyo yoki MDHning boshqa mamlakatlari bozorlariga chiqishni rejalashtirmoqda, 11%i Osiyo mamlakatlari, 8%i Yevropa hamda 7%i Amerikani ko‘rib chiqmoqda.
Loyihalarning 45%ga yaqini korporativ mijozlar (B2B) bilan ishlamoqda yoki ishlashni rejalashtirmoqda. To‘rtdan bir qismi iste’mol sektorini (B2C) o‘zining asosiy sektori deb hisoblaydi.
Avvalroq fintex bo‘yicha startap tanloviga arizalar qabul qilinayotgani haqida xabar berilgandi. Unda ishtirok etish uchun arizalarni 1-sentabrgacha jo‘natish mumkin.

До половины стартапов с трудом переходит от стадии идеи к продажам. Об этом сообщается в отчете об исследовании центра U-Enter и ERGO Analytics (копия есть у Spot).
Опрос охватил 310 основателей стартап-проектов. Исследование проводится с целью составить «портрет стартапера» и установить основные проблемы, с которыми сталкиваются начинающие предприниматели.
Из опрошенных 60% составляют молодые люди в возрасте 20−30 лет, еще 21% — моложе 20 лет. Трое из пяти имеют диплом бакалавра, 16% окончили профессиональное учебное заведение, а 14% — магистратуру. Образование у 55% связано с IT и точными науками, у 30% — с гуманитарными.
Больше половины проектов сейчас находятся на этапе идеи, 37% начали работу менее года назад и только 13% работают более года. У 31% проектов есть рабочий прототип (MVP), а 7% вышли на стадию первых продаж.
Основная часть фаундеров уделяет своим проектам небольшую часть рабочего времени — менее 12 часов в неделю. 22% работают над стартапами до 20 часов, 13% — до 32 часов и лишь 9% относятся к ним как к основному занятию.
В Ташкенте базируется 42% стартаперов, а в регионах Ферганской долины — еще 24%. Каждый второй считает оптимальной команду от 2 до 5 человек, 28% выбирает индивидуальную работу.
Самой популярной сферой для стартаперов стало образование (EdTech) — 21%. Чуть реже выбирают креативную сферу (19%), на третьем месте идут медицинские технологии (11%). Далее идут электронная коммерция (10%), CleanTech (8%), финтех (7%), агротехнологии и SaaS (по 6%).
Только 37% стартапов ориентируются исключительно на внутренний рынок Узбекистана. Треть планирует выйти на рынки Центральной Азии или других стран СНГ, 11% рассматривают страны Азии, 8% — Европы, 7% — Америки.
Около 45% проектов работают или планируют работать с корпоративными клиентами (B2B). Немногим более четверти считают основным потребительский сектор (B2C).
Ранее Spot писал, что до 1 сентября идет регистрация на конкурс стартапов в рамках Fintech & Banking Forum.