Majlisda nobank kredit tashkilotlarining qo‘shimcha moliyaviy resurslar, jumladan omonatlarga pul mablag‘larini jalb etish imkoniyatlari cheklanganligi mazkur tashkilotlar tomonidan keng doiradagi iste’molchilarga xizmatlar ko‘rsatishni cheklayotgani ta’kidlandi.
Yetarli salohiyatga ega mikromoliya tashkilotlarining bank kabi faoliyat olib borishi uchun tashkiliy-huquqiy asoslar mavjud emas. Xususan banklar va mikromoliya tashkilotlari ustav kapitaliga o‘rnatilgan minimal talablar o‘rtasidagi farq kattaligi ularning rivojlanishi, yiriklashib bank funksiyalarini bajarish darajasiga chiqishiga jiddiy to‘sqinlik qilmoqda.
Majlisda ko‘rib chiqilgan qonun loyihasi bilan bank xizmatlarini ruxsat etilgan shartlar asosida ko‘rsatish vakolatiga ega bo‘lgan yuridik shaxs — mikromoliya banklari institutini joriy qilish taklif etilmoqda.
Bunda mikromoliya tashkilotlarini mikromoliya banklariga aylanishi va o‘z navbatida mikromoliya banklarini tijorat banklari darajasiga ko‘tarilishining huquqiy asosi yaratiladi.
Mazkur bank ustav kapitalining eng kam miqdori 50 mlrd so‘mni tashkil etadi. Mikromoliya banki faoliyati joylardagi moliyaviy xizmatlarga bo‘lgan ehtiyojni qondirish, kichik va o‘rta biznes loyihalarini moliyalashtirishga qaratiladi.
Shuningdek, uning faoliyatida quyidagilar inobatga olinishi kerak:
- jismoniy shaxslar omonatlarini kafolatlangan omonat miqdorida jalb qiladi;
- kreditlarni 5 mlrd so‘mdan oshmagan miqdorlarda ajratadi;
- kredit portfelida tadbirkorlik faoliyatiga ajratilgan kreditlarning ulushi 70%ni tashkil etadi.
Bunda tadbirkorlikka ajratilgan kreditlar ulushining mazkur miqdorda belgilanishi mikromoliya tashkilotlari va banklar tomonidan yetarlicha qamrab olinmagan kichik biznesni moliyalashtirishni kengaytirish uchun belgilanmoqda.
“Mikromoliya banklarining mikromoliya tashkilotidan eng asosiy farqi — bu omonatlarni jalb qilish, tijorat banklaridan farqi esa ko‘rsatilgan xizmatlar chegarasi bilan belgilanadi”, — deya qayd etdi Markaziy bank raisi o‘rinbosari Abrorxo‘ja Turdaliyev.
Qonun loyihasida mikromoliya tashkilotlarini mikromoliya banklariga, mikromoliya banklarni esa tijorat banklariga, shuningdek, aksincha transformatsiya qilish tartibi belgilangan. Qayd etilishicha, mikromoliya tashkilotlarining 6tasi mikromoliya bankiga aylanish imkoniyatiga ega.
Avvalroq mikromoliya tashkilotlari tomonidan islomiy moliya xizmatlarini ko‘rsatishga oid nizom tasdiqlangandi. Buning uchun ular maxsus kengash tuzishi va alohida buxgalteriya hisobini yuritishi kerak.

Законодательная палата Олий Мажлиса приняла в первом чтении проект закона о совершенствовании микрофинансовой сферы, сообщает пресс-служба парламента.
Согласно законопроекту, в Узбекистане планируется ввести институт микрофинансовых банков — юрлиц, уполномоченных оказывать банковские услуги на определенных условиях. Микрофинансовые организации смогут преобразовываться в микрофинансовые банки.
Деятельность микрофинансовых банков будет направлена в первую очередь на финансирование малых и средних предприятий. Ожидается, что они станут промежуточным звеном между МФО и коммерческими банками.
В Узбекистане сейчас не предусмотрены правовые основы для деятельности МФО в качестве банков. Депутаты отметили большую разницу между минимальными размерами уставного капитала коммерческих банков и МФО.
Также законодатели в первом чтении приняли проект закона «Об инвестициях и инвестиционной деятельности» в новой редакции. В нем определяются гарантии доступа инвесторов на рынок и гарантии их защиты от необоснованных проверок.
Минимальная доля иностранных инвесторов в совместном предприятии снижается с 15% до 10%. Кроме того, срок аренды земли иностранными инвесторами продлевается с 25 до 49 лет.
Кроме того, на заседании был принят во втором чтении проект Предпринимательского кодекса.
Замглавы ЦБ Аброрхужа Турдалиев в марте анонсировал появление микрофинансовых банков. Они будут работать на региональном уровне и фокусироваться на займах для микробизнеса, которые должны обеспечивать минимум 70% их кредитного портфеля.
Уставный капитал микрофинансового банка составит 50−500 млрд сумов. Банки, не нарастившие уставный капитал до требуемого уровня, смогут преобразоваться в микрофинансовые банки при условии работы с бизнесом.
Микрофинансовые банки смогут принимать вклады до 200 млн сумов и выделять кредиты до 5 млрд сумов. Им запретят заниматься внешнеторговыми операциями и заводить зарубежные корреспондентские счета.