AQSh moliya vazirligi Rossiya bilan biznes yurituvchi davlatlarni Rossiya banklariga o‘z hududlarida filiallar ochishga ruxsat bersa, ikkilamchi sanksiyalar xavfidan ogohlantirdi. Bu haqda “Financial Times” xabar bermoqda.
Bu chora Rossiyaning sanksiyalarni chetlab o‘tishiga yo‘l qo‘ymaslikka, ayniqsa, harbiy maqsadlarda foydalaniladigan ikki maqsadli tovarlar uchun to‘lovlar bo‘yicha choralarga qaratilgan.
“Biz nafaqat Rossiya banklarining filiallarini, balki mamlakatingizdagi ular bilan hamkorlik qiladigan boshqa tashkilot va kompaniyalarni ham ta’qib qilamiz”, — dedi AQSh moliya vaziri o‘rinbosari Uolli Adeyemo.
Uning ta’kidlashicha, sanksiyalar hatto o‘zlari ham sanksiyaga duchor bo‘lmagan banklarga ham qo‘llanilishi mumkin.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, AQSh tomonidan Rossiya banklarining sho‘ba korxonalariga nisbatan blokirovka qiluvchi sanksiyalar joriy etilishi “xorijiy regulyatorlarni litsenziyalarni bekor qilishga yoki bunday kompaniyalar faoliyatini boshqa yo‘l bilan cheklashga undashi” mumkin.
“VTB” bosh direktori Andrey Kostin iyul oyida G‘arb Moskvaning har qanday harakatlariga tezda javob berayotgani sababli Rossiya yangi vaqtinchalik yechimlarni topishda qiyinchiliklarga duch kelayotganini tan oldi.
Rossiya, shuningdek, G‘arb moliyaviy bosimiga qaramligini kamaytirish uchun Xitoy va Eron kabi davlatlar ishtirokida muqobil to‘lov tizimlarini yaratish choralarini ko‘rmoqda.
Biroq, ba’zi Xitoy banklari Rossiyada sotib olingan yuanni “kir” va “toza” deb atash bilan farqlay boshladilar. Qirg‘izistonda mahalliy banklar Rossiyaning “Sberbank” va “T-Bank” banklaridan o‘tkazmalarni ikkilamchi sanksiyalar xavfi tufayli to‘xtatdi. Ushbu voqealar fonida “Xiaomi” va “TCL” zavodlari ishlab chiqarishni Rossiyadan Qozog‘istonga ko‘chirishi mumkin.
Avvalroq “Spot” Alisher Usmonov Rossiyaga qarshi sanksiyalarni “katta xato” va “ojizlik belgisi” deb ataganini yozgandi.

Минфин США предупредил страны, сотрудничающие с Россией, о риске вторичных санкций, если они позволят российским банкам открывать филиалы на своей территории. Об этом сообщает Financial Times.
Эта мера направлена на предотвращение обхода санкций Россией, особенно в части оплаты товаров двойного назначения, используемых для военных нужд.
Замминистра финансов США Уолли Адейемо заявил: «Мы будем преследовать не только филиалы российских банков, но и другие организации и компании в вашей стране, которые с ними сотрудничают».
Он подчеркнул, что санкции могут быть применены даже к тем банкам, которые сами не находятся под санкциями.
Эксперты отмечают, что введение блокирующих санкций против «дочек» российских банков со стороны США может «побудить иностранных регуляторов отзывать лицензии, либо иным образом ограничивать деятельность таких компаний».
Генеральный директор ВТБ Андрей Костин в июле признал, что Россия сталкивается с трудностями в поиске новых обходных путей, поскольку Запад быстро реагирует на любые шаги Москвы. Россия также предпринимает шаги по созданию альтернативных платежных систем с участием таких стран, как Китай и Иран, чтобы снизить зависимость от западного финансового давления.
Однако некоторые китайские банки начали различать юани, приобретенные в России, называя их «грязными» и «чистыми». В Кыргызстане местные банки приостановили переводы из российских банков «Сбер» и «Т-Банк», ссылаясь на риски вторичных санкций. На фоне этих событий заводы Xiaomi и TCL могут перенести производство из России в Казахстан.
Ранее Spot писал, что Алишер Усманов назвал санкции против России «колоссальной ошибкой» и «признаком бессилия».