Nurafshon shahar hokimligi tomonidan shaharda ishbilarmonlik muhitini rivojlantirish bo‘yicha qaror loyihasi ishlab chiqildi, deya xabar berdi Strategik islohotlar agentligi.
Hujjat Toshkent viloyati hokimligi, shuningdek, mahalliy tadbirkorlar ishtirokida ishlab chiqilgan. Unda, shaharda maxsus sanoat zonasi shaklida sanoat va tashqi savdo texnoparkini tashkil etish taklif etilmoqda.
Bo‘lajak texnopark hududida balandligi 2 dan 7 qavatgacha bo‘lgan sanoat binolarini barpo etish, ularda umumiy qiymati $720 mln bo‘lgan ijtimoiy, xizmat ko‘rsatish va infratuzilma obyektlarini joylashtirish rejalashtirilgan.
Shuningdek, shahar munitsipal mulki negizida biznes loyihalarini amalga oshirish uchun “Nurafshon” investitsiya kompaniyasini tashkil etish rejalashtirilgan. Toshkentda ham xuddi shunday kompaniya 2023 yilda tashkil etilgan.
Bundan tashqari, rekonstruksiya dasturida 1000 xonadonli turar-joy majmualari va tijorat binolari qurilishi ko‘zda tutilgan.
Buning uchun Toshkent yo‘li va Xurramlik ko‘chalarida 1950−1960-yillarda qurilgan bir va ikki qavatli uylarni buzish taklif etilmoqda.
Shuningdek, “Birlik” mahallasida ekobozor va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash ombori qurilishi rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, sobiq “To‘ytepa tekstil” korxonasi hududida $320 mlnlik investitsiya loyihalarini joylashtirish taklif etilmoqda.
“Nurafshon Bines Siti” hududida umumiy maydoni 6 gektar bo‘lgan turar-joy majmuasi va bolalar bog‘chasi qurilishi rejalashtirilgan.
Bu yerda ko‘p qavatli mehmonxona, savdo va ko‘ngilochar markaz ham joylashishi mumkin.
Avvalroq “Spot” Yangiyo‘lda 210 mlrd so‘mlik 586 xonadonli uylar qurilishi rejalashtirilayotgani haqida yozgandi.
Shuningdek, hududda ko‘ngilochar xiyobon, kichik sanoat loyihalari, “Yangiyo‘l City” turar-joy majmuasi quriladi.

Хокимият города Нурафшан разработал проект постановления о развитии деловой среды в городе, сообщило Агентство стратегических реформ.
Документ разработан при участии администрации Ташкентской области, а также местных предпринимателей. В частности, в городе предлагается создать технопарк промышленности и внешней торговли в форме специальной промышленной зоны.
На территории будущего технопарка планируется возвести производственные здания высотой от 2 до 7 этажей и разместить в них инвестпроекты на $720 млн. Также здесь появятся социальные, сервисные и инфраструктурные объекты.
Также планируется учредить Нурафшанскую инвестиционную компанию для реализации бизнес-проектов на базе муниципальной собственности города. Аналогичная компания в Ташкенте была создана в 2023 году.
Кроме того, программа реновации предусматривает строительство жилых комплексов на 1000 квартир с коммерческими помещениями. Для этого предлагается снести одно-и двухэтажные дома по улицам Тошкент Йули и Хуррамлик, построенные в 1950—1960-х годах.
В махалле «Бирлик» планируется построить экомаркет и склад для хранения сельхозпродукции. Здесь же предлагается разместить инвестиционные проекты стоимостью $320 млн на территории бывшей фабрики «Туйтепа Текстиль».
На территории Nurafshon Business City планируется построить жилой комплекс и детский сад общей площадью 6 га. Также здесь могут разместить многоэтажную гостиницу и торгово-развлекательный центр.