O‘zbekiston va AQSh o‘rtasida muhim xomashyo sohasida anglashuv memorandumi imzolandi. Bu haqda Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Hujjat joriy yilning 16-sentabr kuni vazirning birinchi o‘rinbosari Omonulla Nasritdinxo‘jayev hamda AQShning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Jonatan Henik o‘rtasida imzolandi. Memorandum foydali qazilmalar bo‘yicha o‘zaro hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan.
Bundan tashqari, kelishuvdan ko‘zlangan maqsad mamlakatlar o‘rtasida muhim xomashyo sohasidagi hamkorlik aloqalarini mustahkamlash, boshqa yo‘nalishlardagi aloqalarni ham rivojlantirishdan iborat.
Bu hujjat muhim xomashyo sohasida AQSh-O‘zbekiston muloqotining davom etishiga, geologiya qidiruv, qazib olish va yuqori qiymatli mahsulot zanjirini yaratishda “muhim qadam” bo‘lib xizmat qiladi.
Shuningdek, tadbir doirasida O‘zbekiston delegatsiyasi vakillari bilan suhbat o‘tkazildi. Ular 24−26-sentabr kunlari Nevada shtati Las-Vegas shahrida bo‘lib o‘tadigan tog‘-kon sanoatidagi “MINExpo International” ko‘rgazmasida ishtirok etishadi.
Muhim foydali qazilmalarni qazib chiqarish 2023-yilning sentabr oyida o‘tkazilgan Markaziy Osiyo va AQSh (C5+1) davlat rahbarlari sammitidagi mavzulardan biri bo‘lgandi. O‘shanda ta’kidlanganidek, Amerika tomoni yaqin yillarda energiya xavfsizligini ta’minlashni kutmoqda.
Aprel oyida O‘zbekiston Yevropa Ittifoqi bilan yashil texnologiyalarga barqaror o‘tish uchun muhim xomashyo yetkazib berishni diversifikatsiya qilish bo‘yicha memorandum imzoladi. 15-sentabr kuni Germaniya kansleri bilan bo‘lib o‘tgan muzokaralar chog‘ida ham mazkur mavzuga to‘xtalib o‘tildi, yakunida deklaratsiya imzolandi.
Muhim minerallar Janubiy Koreya bilan hamkorlik qilishda ham ustuvor yo‘nalishlardan biri qilib belgilangan. Bu resurs bazasini chuqur qayta ishlagan holda qo‘shilgan qiymatning to‘liq zanjirini yaratish rejalashtirilmoqda.

Узбекистан и США заключили меморандум о взаимопонимании в области критически важных минералов. Об этом сообщила пресс-служба Мингеологии.
Подписи под документом 16 сентября поставили замглавы министерства Омонулла Насритдинходжаев и американский посол в Узбекистане Джонатан Хеник. Меморандум преследует цель развития сотрудничества между странами по направлению полезных ископаемых.
Оформление документа должно стать шагом для развития диалога «в области геологоразведки, добычи полезных ископаемых и создания цепочки продуктов с высокой добавленной стоимостью», отметили в министерстве.
Также в рамках встречи состоялась беседа с представителями делегации Узбекистана, направляющейся в США. Они примут участие в выставке горнодобывающей промышленности MINExpo International в Лас-Вегасе, назначенной на 24−26 сентября.
Добыча «критически важных ископаемых» была одной из тем на саммите глав государств Центральной Азии и США (C5+1), прошедшем в сентябре 2023 года. Тогда отмечалось, что американская сторона рассчитывает обеспечить энергетическую безопасность на ближайшие годы.
В апреле Узбекистан подписал с Евросоюзом меморандум о диверсификации поставок критически важного сырья устойчивого перехода к «зеленым» технологиям. Тема затрагивалась и на переговорах с канцлером Германии 15 сентября, по итогам которых была подписана декларация.
Критически важные минералы также обозначались в качестве «якорного» направления для сотрудничества с Южной Кореей. Планируется наладить глубокую переработку ресурсной базы с созданием полной цепочки добавленной стоимости.