Avvalroq “Spot” Shavkat Mirziyoyev 2025-yilgi davlat budjeti loyihasining asosiy yo‘nalishlarini belgilab bergani haqida yozgandi. Kelgusi yilda 78 tuman budjet xarajatlarini o‘zini-o‘zi moliyalashtirishga o‘tadi.
Iqtisodiyot va moliya vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida 2030-yilga borib O‘zbekiston yalpi ichki mahsuloti $200 mlrdgacha (ilgari — $160 mlrd) o‘sishi mumkinligini aytdi. Aholi jon boshiga YaIM prognozi $4000dan $5000gacha yaxshilandi.
“Davlat rahbari bizga [hukumat] kelgusi yilda davlat byudjeti taqchilligini yalpi ichki mahsulotga nisbatan 3%ga kamaytirish, inflyatsiya darajasi 7%dan oshmasligini ustuvor vazifalardan biri sifatida belgilab berdi. Asta-sekin, 2026-yilda inflyatsiyani 5−6%, 2027-yildan esa 5% va undan past darajada ushlab turish kerak”, — dedi Iqtisodiy moliya vazirligi rahbarining birinchi o‘rinbosari.
Uning so‘zlariga ko‘ra, joriy yilda yalpi ichki mahsulot $110 mlrdga yetishi kutilmoqda, 2030-yilga borib esa uning hajmi $200 mlrdga yetishi kutilmoqda.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu yil YIM $110 mlrdni tashkil qilishi kutilmoqda va 2030-yilga kelib uning hajmi $200 mlrdni tashkil etadi. Norqulov mis va oltin ishlab chiqarishda, shuningdek metallni qayta ishlashda mahalliylashtirish uchun “ulkan imkoniyatlar"ni qayd etib, boshqa sohalarda ham xuddi shunday salohiyatni ta’kidladi.
Iqtisodiyot va moliya vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov. Foto: O‘zbekiston 24
O‘z navbatida, Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Ahadbek Haydarov 2025-yildagi asosiy vazifalar sifatida iqtisodiyot va barqarorlikni ta’kidladi. Prezident topshirig‘iga ko‘ra, har bir davlat bo‘limi rahbarini baholash mezonlaridan biri budjet mablag‘laridan samarali foydalanish bo‘ladi.
“Kelgusi yilda bir qator soliqlar, jumladan, QQS, yuridik shaxslardan olinadigan daromad solig‘i va boshqalar bo‘yicha stavkalar o‘zgarishsiz qoladi. Bu tadbirkorlar va investorlar uchun iqtisodiy jozibadorlikni oshirish uchun asos bo‘ladi”, — dedi rasmiy.
Hisob palatasi raisi Adiz Boboyev budjet mablag‘laridan foydalanish samaradorligini o‘rganish zarurligini ta’kidladi.
Ijtimoiy xarajatlar davlat budjeti xarajatlarining 52%ini tashkil etishiga qaramay, bu mablag‘lar fuqarolarga qanday yetib borishini o‘rganish muhim, dedi u.
Bundan tashqari, prezident Hisob palatasiga yirik davlat kompaniyalarining xarajatlarini tahlil qilish, shuningdek, ular ishlab chiqarayotgan mahsulot tannarxini pasaytirish va yuqori qo‘shimcha qiymat yaratishni ta’minlash bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев определил основные направления проекта государственного бюджета на 2025 год. В следующем году 78 районов переведут на самофинансирование бюджетных расходов.
Первый заместитель министра экономики и финансов Илхом Норкулов в интервью телеканалу O’zbekiston 24 рассказал, что к 2030 году ВВП Узбекистана может вырасти до $200 млрд (ранее — до $160 млрд). Прогноз по ВВП на душу населения улучшен с $4 000 до $5 000.
«В качестве одной из приоритетных задач глава государства определил перед нами [правительством] снижение дефицита госбюджета в будущем году до 3% ВВП, а уровень инфляции не должен превышать 7%. Поэтапно в 2026 году инфляция должна держаться на уровне 5−6%, а с 2027 года — 5% и ниже», — заявил первый замглавы Минэкономфина.
По его словам, в этом году ВВП ожидается на уровне $110 млрд, а к 2030 году его объем прогнозируется в $200 млрд. Норкулов отметил «огромные возможности» для локализации в производстве меди и золота, а также переработке металла, подчеркнув аналогичный потенциал в других сферах.
Первый замминистра экономики и финансов Илхом Норкулов. Фото: O’zbekiston 24
В свою очередь, замминистра экономики и финансов Ахадбек Хайдаров в качестве основных задач в 2025 году выделил экономию и стабильность. По указанию президента, одним из критериев оценки каждого руководителя госведомства станет эффективное расходование бюджетных средств.
«В следующем году ставки по ряду налогов, включая НДС, налог на прибыль юридических лиц и других, останутся без изменений. Это станет основой для повышения экономической привлекательности для предпринимателей и инвесторов», — поделился чиновник.
Председатель Счетной палаты Адиз Бобоев отметил необходимость изучить эффективность использования бюджетных средств. Несмотря на то, что социальные расходы составляют 52% расходов госбюджета, важно изучить, как средства доходят до граждан, подчеркнул он.
Кроме того, глава государства поручил Счетной палате проанализировать расходы крупных госкомпаний, а также сократить себестоимость их продукции и обеспечить создание высокой добавленной стоимости.