2023-yilda yangi avtomobillar bozori, import avtomobillarni ham o‘z ichiga olgan holda, sezilarli o‘sishni namoyish etdi: jami 456 ming dona avtomobil sotildi, shundan 380 mingtasi mamlakatda ishlab chiqarilgan. Bu haqda “KPMG Uzbekistan” o‘z hisobotida ma’lum qildi.
Kompaniya ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yil yanvar holatiga ko‘ra, mamlakatda 4 mlnga yaqin transport vositasi ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lsa, shundan 3,8 mlni yengil avtomobillardir.
“UzAuto Motors” avtomobilsozlik sohasida yetakchi bo‘lib, 2023-yil holatiga bozorning 84%ini egallaydi. “Chevrolet Cobalt” va “Damas” kabi modellar esa umumiy savdoning 55%ini tashkil etdi.
Yengil avtomobillar importi ham sezilarli darajada oshdi. 2020-yildan 2023-yilgacha import qilingan avtomobillar soni (ixtisoslashtirilganlaridan tashqari) 140,9%ga oshib, 73 ming donani tashkil etdi.
2030-yilgacha yengil avtomobillar ishlab chiqarishni 1 mln donaga yetkazish rejalashtirilgan, bu esa o‘sib borayotgan talabni to‘liq qondirish va avtotransport vositalari bilan ta’minlashni yaxshilash imkonini beradi.
Xaridorlarning asosiy qismi shaxsiy ehtiyojlar va oilaviy foydalanish uchun avtomobil sotib oluvchi jismoniy shaxslardir. 2023-yilda ushbu maqsadlar uchun 3,4 mln dona xarid qilingan bo‘lib, ulardan eng mashhurlari “Cobalt”, “Gentra”, “Nexia”, “Spark” va “Damas"dir.
Davlat idoralari va vazirliklar tomonidan xizmat maqsadlarida foydalanish uchun 13 mingta avtomobil xarid qilindi.
Ushbu maqsadlar uchun eng ko‘p tanlangan modellar orasida “Chevrolet Gentra”, “Malibu”, “Captiva” va “Mercedes S-Class” bor.
Avtomobil ta’minoti
O‘zbekistonda har 1000 aholiga 103ta yengil avtomobil to‘g‘ri keladi, bu 2020-yildagi 86,3 ko‘rsatkichdan sezilarli darajada yuqoridir.
Biroq bu daraja qo‘shni davlatlarnikidan hamon past: Qozog‘istonda bu ko‘rsatkich 220ta, Rossiyada esa 1000 kishiga 327ta avtomobil to‘g‘ri keladi.
Ro‘yxatga olingan avtomobillarning eng ko‘p soni Toshkent shahrida to‘g‘ri keladi — 1000 aholiga 197ta, Toshkent viloyati (136ta avtomobil) va Buxoro viloyati (118ta avtomobil).
Eng kam ta’minlanish darajasi Jizzax viloyatida qayd etilgan bo‘lib, har mingta aholiga atigi 73ta avtomobil to‘g‘ri keladi.

В 2023 году рынок новых автомобилей, включая импортные, показал значительный рост: было продано 456 тыс. единиц, из которых 380 тыс. произведены в стране. Об этом в своем отчете сообщила KPMG Uzbekistan.
По данным компании, к январю 2024 года в стране зарегистрировано около 4 млн транспортных средств, из которых 3,8 млн составляют легковые автомобили.
Лидером автомобильного сектора является UzAuto Motors, занимающая 84% рынка по состоянию на 2023 год. «Народные» модели, такие как Chevrolet Cobalt и Damas, составили 55% от общего объема продаж.
Импорт легковых автомобилей также заметно вырос. С 2020 по 2023 год количество ввезенных машин (исключая специализированные) увеличилось на 140,9%, достигнув 73 тыс. единиц.
К 2030 году планируется увеличить выпуск легковых автомобилей до 1 млн единиц, что позволит полностью удовлетворить растущий спрос и улучшить обеспеченность автотранспортом.
Основная масса покупателей — это физические лица, приобретающие автомобили для личных нужд и семейного использования. В 2023 году на эти цели было куплено 3,4 млн единиц, среди которых наиболее популярны Cobalt, Gentra, Nexia, Spark и Damas.
Государственные учреждения и министерства закупили 13 тыс. автомобилей для служебного использования. Среди моделей, наиболее часто выбираемых для этих целей, — Chevrolet Gentra, Malibu, Captiva и Mercedes S-класса.
Обеспеченность автомобилями
На каждые 1 тыс. человек в Узбекистане приходится 103 легковых автомобилей, что значительно выше показателя за 2020 год в 86,3. Тем не менее, этот уровень все еще ниже, чем в соседних странах: в Казахстане этот показатель составляет 220, а в России — 327 авто на 1 тыс. человек.
Наибольшее количество зарегистрированных автомобилей сосредоточено в Ташкенте — 197 на 1 тыс. жителей, затем идут Ташкентская область (136 авто) и Бухарская область (118 авто).
Самый низкий уровень обеспеченности зафиксирован в Джизакской области, где на 1 тыс. человек приходится всего 73 автомобиля.