Kam ta’minlangan oilalar gaz va elektr energiyasi uchun bir martalik kompensatsiya beriladi. Bu haqda Ijtimoiy himoya milliy agentligi xabar berdi.
2024-yilda 1,4 mln oila, jumladan, “Yagona ijtimoiy himoya reyestri” orqali moddiy yordam oluvchilar ham avtomatik ravishda 270 ming so‘m kompensatsiya oladi.
Mazkur kompensatsiya uchun davlat budjetidan 370 mlrd so‘m ajratildi. Oktabr oyi oxirigacha “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazi, Mahalla uyushmasi va hokimliklar ehtiyojmandlar ro‘yxatini shakllantiradilar.
Ajratilgan mablag‘lar isitish mavsumida gaz va elektr energiyasiga xarajatlarni qisman qoplashga yordam beradi.
Ehtiyojmandlarga ko‘mak berish uchun, davlat yilda bir marta quyidagilar bo‘yicha yordam puli to‘laydi:
asosiy ro‘yxat bo‘yicha. Unga “Yagona ijtimoiy himoya reestri” orqali bolalar nafaqasi va/yoki moddiy yordam oladigan oilalar kiradi (1,2 mln oila);
qo‘shimcha ro‘yxat bo‘yicha. Unga boshqa ehtiyojmandlar kiradi (180 ming oila).
Agar oila “Yagona ijtimoiy himoya reyestri” orqali bolalar nafaqasi va/yoki moddiy yordam oladigan bo‘lsa, kompensatsiya avtomatik ravishda o‘sha kartaga tushadi. Hech narsa qilish talab etilmaydi.
Bir martali kompensatsiyani qo‘shimcha ro‘yxatdagi kam ta’minlanganlar — boquvchisini yo‘qotgan oilalar, yolg‘iz onalar, nogironlar va boshqa ehtiyojmandlar ham oladilar.

Малообеспеченные семьи получат единовременную компенсацию за природный газ и электроэнергию, сообщила пресс-служба Национального агентства социальной защиты.
Программа охватит 1,4 млн нуждающихся семей, размер выплат составит 270 тыс. сумов. Цель — частично покрыть расходы на газ и электроэнергию в отопительный сезон (с ноября по февраль).
На их выплату из госбюджета выделено 370 млрд сумов. До конца октября Центр социальных услуг «Инсон», Ассоциация махалли и хокимияты сформируют списки нуждающихся.
Так, государство единожды в году выплачивает помощь по:
основному списку. В него войдут семьи, которые получают детское пособие и/или материальную помощь через «Единый реестр социальной защиты» (1,2 млн семей);
согласно дополнительному списку. В него входят и другие малообеспеченные люди (180 тыс. семей).
Если семья получает детское пособие и/или материальную помощь через систему «Единый реестр социальной защиты», то компенсация выплачивается автоматически. В дополнительный список войдут семьи без кормильцев, матери-одиночки, инвалиды и другие нуждающиеся.
Деньги будут перечислены на карты «Народного банка» до 27 ноября.
Кроме того, государство компенсирует разницу при превышении социальной нормы потребления электроэнергии и газа. О ней Национальное агентство соцзащиты обещает рассказать позднее.