Soliq qo‘mitasi suv va salqin ichimliklarni agregatsiyalashga majburiy talablarni vaqtincha kechiktirdi. Bu haqda qo‘mita matbuot xizmati xabar berdi.
Joriy yilning 1-noyabridan markirovkalangan mahsulotlarni agregatsiyalash bosqichi boshlanishi belgilangandi.
30-oktabr kuni “Spot” Alkogolsiz ichimliklar va sharbatlar ishlab chiqaruvchilar uyushmasining Soliq qo‘mitasi raisi Sherzod Qudbiyev nomiga yo‘llagan xatini e’lon qildi. Unda biznes sanoatning tayyor emasligini ta’kidlab, markirovkalashning ikkinchi bosqichini kechiktirishni so‘radi.
Soliq qo‘mitasining ma’lum qilishicha, ko‘tarilgan masalalarga aniq va asoslangan javob hamda tushuntirishlar berishga tayyorgarlik ko‘rish lozim. Qayd etilishicha, biznes vakillari bilan mazkur uchrashuv noyabr oyining ikkinchi dekadasida o‘tkazilishi rejalashtirilmoqda.
“Uchrashuvgacha hamda Soliq organlari ma’lumotlar bazasi ko‘chirilayotgani hisobiga suv va salqin ichimliklarni agregatsiyalashga majburiy talablar qo‘llanilmasligi ma’lum qilinadi”, deyiladi xabarda.
Avgust oyida biznes chakana savdoning yangi talabga tayyor emasligini “Spot"ga ta’kidlagandi. Agregatsiya “jiddiy mablag‘lar"ni talab qiladi, ammo ishlab chiqaruvchilar bu amalda ishlamasa, uning maqsadga muvofiqligini ko‘rishmayapti.

Налоговый комитет временно отсрочил требование об агрегации маркированных безалкогольных напитков, которое вступило в силу с 1 ноября 2024 года. Об этом сообщает пресс-служба ведомства.
30 октября Spot публиковал письмо Ассоциации производителей безалкогольных напитков и соков, отправленное на имя председателя Налогового комитета Шерзода Кудбиева. В нем бизнес просил об отсрочке второго этапа маркировки, отметив неготовность индустрии.
В Налоговом комитете заявили, что встреча с производителями состоится в середине ноября, хотя бизнес предлагал провести обсуждение до 1 ноября. Выбор данной даты объяснили «необходимостью подготовки для того, чтобы дать точные ответы и аргументированные разъяснения».
«До этой встречи и с учетом переноса больших данных на новые сервера налоговых органов обязательные требования по агрегации воды и прохладительных напитков применяться не будут», — отметили в ведомстве.
В августе Spot приводил позицию производителей воды и напитков о неготовности розничной торговли к агрегации. Бизнес подчеркивал, что агрегация «не соответствует реалиям рынка» и требует «серьезных средств». Однако производители не видят в этом целесообразности, если это не будет работать на практике.