Qozog‘iston 2024-yil oxirigacha Rossiya donini O‘zbekiston va Xitoyga reeksport qilishni vaqtincha chekladi. Bu haqda Qozog‘iston Bosh vaziri Oljas Bektenovning Qozog‘iston Majlisi saytida berilgan javobida aytiladi.
Qaror ichki bozorni himoya qilish maqsadida ilgari joriy etilgan uchinchi davlatlar va Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi (YeOII) davlatlaridan bug‘doy importiga taqiq bilan bog‘liq. Taqiq Rossiya donining Qozog‘iston orqali tranzitini qiyinlashtirdi.
Qozog‘iston bosh vazirining bayonotiga ko‘ra, YeOII mamlakatlarining tranzit yuk tashishlari uchun unifikatsiya qilingan tariflar darajasi oshgan.
Uning qayd etishicha, Masalan, Rossiya donini Qozog‘iston orqali Qirg‘izistonga tashish narxi ikki baravar oshdi.
Ushbu cheklovlar sharoitida Qozog‘iston muqobil logistika yo‘nalishlarini rivojlantirmoqda. Bunday yechimlardan biri Transkaspiy xalqaro transport yo‘nalishi bo‘lib, u orqali tashish hajmi yanvar-avgust oylarida o‘tgan yilga nisbatan 69%ga oshdi.
Shuningdek, eksport hajmini ko‘paytirish va transport qulayligini yaxshilash maqsadida Turkmaniston, Eron va boshqa mamlakatlar bilan kelishuvlar imzolandi.
Oktabr oyida Rossiya Qishloq xo‘jaligi nazorati Qozog‘istonning qishloq xo‘jaligi mahsulotlari, jumladan, bug‘doy, pomidor va gullarni yetkazib berishni chekladi.
Ushbu choralar fitosanitariya me’yorlarining buzilishi va mahsulotlarda karantin obyektlari aniqlangani bilan izohlangan.
Idora, shuningdek, fitosanitariya sertifikatlarida amalda faoliyat yuritmaydigan kompaniyalarning rekvizitlari ko‘rsatilgan noqonuniy yetkazib berish sxemalari aniqlangani haqida xabar berdi.
Tomonlar tranzit va o‘zaro cheklovlar masalalarini hal etish bo‘yicha muzokaralarni davom ettirmoqda.

Казахстан временно ограничил реэкспорт российского зерна в Узбекистан и Китай до конца 2024 года. Об этом говорится в ответе премьер-министра Олжаса Бектенова на сайте казахстанского Мажилиса.
Решение связано с ранее введенным запретом на импорт пшеницы из третьих стран и стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС), который был принят для защиты внутреннего рынка. Запрет затруднил транзит российского зерна через Казахстан.
Согласно заявлению премьер-министра Казахстана, увеличился уровень унифицированных тарифов на транзитные грузоперевозки стран ЕАЭС. Например, стоимость транспортировки российского зерна в Кыргызстан через Казахстан выросла вдвое.
На фоне этих ограничений Казахстан развивает альтернативные логистические маршруты. Одним из таких решений стал Транскаспийский международный транспортный маршрут, через который объем перевозок за январе-августе вырос на 69% по сравнению с прошлым годом. Также заключены соглашения с Туркменистаном, Ираном и другими странами для увеличения объемов экспорта и улучшения транспортной доступности.
В октябре Россельхознадзор РФ ограничил поставки казахстанской сельскохозяйственной продукции, включая пшеницу, томаты и цветы.
Эти меры, как сообщалось, были вызваны нарушениями фитосанитарных норм и обнаружением карантинных объектов в продукции. Ведомство также заявило о выявлении незаконных схем поставок, при которых в фитосанитарных сертификатах указывались реквизиты компаний, не ведущих реальную деятельность. Обе стороны продолжают переговоры по урегулированию вопросов транзита и взаимных ограничений.