Mazkur banklar ro‘yxati regulyatorning 2023-yilning fevral oyida qabul qilingan “Tizimli ahamiyatga molik banklarni aniqlash tartibi to‘g‘risida"gi nizomi asosida o‘tgan noyabr oyida tasdiqlandi.
Unga beshta davlat va ikkita xususiy banklar kiritilgan. 1-oktabr holatiga ko‘ra, ularning O‘zbekiston bank tizimining aktivlardagi ulushi 67%ni tashkil etadi.
Xususan, “Agrobank”, “Asakabank”, “Ipoteka-bank”, “Kapitalbank”, “Xalq banki”, “O‘zmilliybank” hamda “O‘zsanoatqurilishbank” 2025-yil uchun mahalliy tizimli ahamiyatga molik banklar sifatida belgilandi.
Tizimli ahamiyatga molik banklarni aniqlashda quyidagi mezonlardan foydalanildi:
- bankning aktiv va majburiyatlari hajmi;
- bankning bank tizimi ishtirokchilari bilan o‘zaro bog‘liqligi;
- bankning qamrovi;
- bank operatsiyalari murakkabligi.
Qayd etilishicha, tizimli ahamiyatga ega deb topilgan banklar uchun alohida bank nazorati o‘rnatiladi. Ularning to‘lovga qobiliyatli bo‘lishi moliya tizimi bilan birga, butun iqtisodiyot barqarorligini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Avvalroq “Spot” O‘zbekiston banklari 2024-yilning uchinchi choragida qancha foyda topgani haqida xabar bergandi.

Как ранее писал Spot, Центральный банк Узбекистана объявил о присвоении 7 кредитным учреждениям статуса системно значимых.
Перечень был утвержден регулятором в ноябре. В него вошли пять государственных и два частных банка, которые на 1 октября держали 67% всех активов в банковской системе страны.
На 2025 год системно значимыми банками считаются «Агробанк», «Асакабанк», «Ипотека-банк», «Капиталбанк», Народный банк, НБУ и «Узпромстройбанк».
Согласно положению, утвержденному Центробанком в феврале 2023 года, для определения системной значимости банка используются следующие критерии:
- объем активов и обязательств;
- взаимосвязанность с другими участниками банковской системы;
- охват операций банка;
- сложность банковских операций.
Ранее Spot публиковал рейтинг банков по прибыльности на конец третьего квартала 2024 года.
Термин «системно значимые банки» в законодательстве разных стран мира используется для обозначения имеющих крупную долю на рынке кредитных организаций, банкротство которых может привести к нестабильности финансовой системы в целом. В России системно значимыми считаются 13 банков (включая ВТБ, «Газпромбанк», «Сбер» и «Т-Банк»).