Balandligi 16 qavatdan yuqori bo‘lgan binolar, savdo majmualari va avtoturargohlar (parkinglar) ni loyihalash va qurish qoidalari ishlab chiqiladi. Bu haqda prezidentning 2024-yilning 27-dekabrida qabul qilingan farmoni yo‘l xaritasida keltirilgan.
Hujjat bilan, shaharlardagi avtoturargohlarni zonalarga ajratgan holda rejalashtirish normalarini qayta ko‘rib chiqish belgilangan. Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligiga joriy yilning dekabrigacha shaharsozlik normalari va qoidalarini ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
“Shaffof qurilish” milliy axborot tizimida tadbirkorlarning lizingga olingan texnikasi hisobini yuritish bo‘yicha o‘zgartirishlar kiritish belgilandi. Joriy yilning avgustigacha Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Ichki ishlar vazirligi va Savdo-sanoat palatasi hukumat qarori loyihasini ishlab chiqishi kerak.
Bundan tashqari, prezident qurilishda energiya samarador va energiya tejamkor qurilish materiallari (gazobeton, penobeton, polistirolbeton, bazalt asosida issiqlik saqlovchi materiallar, polistirol sendvich panellari) dan foydalanish bo‘yicha mavjud standartlarni qayta ko‘rib chiqish va yangilash bo‘yicha topshiriq berdi.
Qurilish va uy-joy kommunak xo‘jaligi vazirligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatni ishlab chiqadi. Belgilangan muddat — 2025-yilning dekabr oyi.
Avvalroq “Yangi Toshkent"dagi vazirlik va idoralarning vaqtinchalik ma’muriy binolari uchun yengil konstruksiyalardan 4ta bino va yordamchi inshootlar barpo etilgani haqida xabar berilgandi.

Для зданий высотой более 16 этажей, торговых комплексов и автопарковок разработают правила и нормы проектирования и строительства. Об этом говорится в дорожной карте к указу президента от 27 декабря 2024 года.
В документе (на узбекском языке) также говорится о пересмотре норм планирования в городах паркингов с разделением на зоны. Министерству строительства и жилищно-коммунального хозяйства поручено разработать нормы и правила градостроительства к декабрю 2025 года.
В национальной информационной системе «Прозрачное строительство» поручено внести изменения для учета техники, которую предприниматели берут в лизинг. К августу 2025 года Минстрой, Минэкономфин, МВД и ТПП должны разработать проект постановления Кабмина.
Кроме того, президент поручил пересмотреть и усовершенствовать действующие стандарты по использованию в строительстве энергоэффективных и энергосберегающих стройматериалов (газобетон, пенобетон, полистиролбетон, теплосберегающие материалы на основе базальта, сэндвич-панели из полистирола).
Минстрой, МЧС, Комитет санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья разработают нормативный документ в сфере технического регулирования. Обозначенный срок — декабрь 2025 года.
Ранее Spot писал, что в «Новом Ташкенте» строятся объекты недвижимости, отели и рестораны на $490 млн.