Shavkat Mirziyoyev 30-dekabr kuni qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarishni ko‘paytirish bo‘yicha chora-tadbirlarni tasdiqladi. Prezident qarori Lex.uz ma’lumotlar bazasida e’lon qilindi.
Dala chetlarida, mahallalarning ichki ko‘chalarida, ko‘p qavatli uylar atrofida, yordamchi xo‘jaliklarda meva va sabzavotlar yetishtirishni rag‘batlantirish ko‘zda tutilgan. Davlat rahbari noyabr oyi oxiridagi yig‘ilishda shu boradagi tegishli chora-tadbirlarni belgilab bergan edi.
Yangi yerlarda mahsulot yetishtirish ishlarini tashkil etish O‘simliklar karantini va himoyasi agentligiga yuklatiladi. U fermerlarga urug‘lik va ko‘chat yetkazib berish, yetishtirilgan mahsulotlarni eksport qilish uchun mas’uldir.
Agentlik yil davomida eksport qiluvchilarning daromadli ekinlar ekish va eksportga bo‘lgan ehtiyojini o‘rganib boradi. 1-yanvarga qadar u mahalliy aholining talabi, iqlimi va tajribasini hisobga olgan holda ekin turlari bo‘yicha takliflarni viloyatlar hokimliklari va Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashiga kiritadi.
Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ekishni tashkil etish va yetishtirishning prognoz ko‘rsatkichlari bo‘yicha qarorlar 1-fevraldan kechiktirmay qabul qilinadi.
Agentlik 15-fevralga qadar urug‘lik va ko‘chat yetkazib beruvchilarni, shuningdek, mahsulotlarni xarid qilish uchun korxonalarni tanlab oladi.
Dala chetlaridagi yerlardan samarali foydalanayotgan ishlab chiqaruvchilar 1 yil davomida ichki fitosanitariya sertifikatini bepul olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Ularga urug‘lik, ko‘chatlar, o‘g‘itlar, agrokimyoviy moddalar va boshqa resurslar bilan ta’minlanadi.
Shuningdek, fermerlarga “in vitro” usulida ekish uchun mevali daraxtlar payvandtaglarini xarid qilish xarajatlarining 50%igacha subsidiya beriladi. To‘lovlarning eng yuqori miqdori bitta payvandtag uchun 25 ming so‘mni tashkil etadi.
Bundan tashqari, suv ta’minotini tashkil etish uchun ularga nasos va quvurlar o‘rnatish xarajatlarining 50%igacha bank kartalariga o‘tkazib beriladigan imtiyozli kreditlar ajratiladi. Qarz muddati Markaziy bank asosiy stavkasidan 4% yuqori stavkada 1 yilni (6 oylik imtiyozli davr bilan) tashkil etadi.
Avvalroq fermerlarga barcha yerlari uchun yer solig‘ini ikki yilga bo‘lib to‘lashga ruxsat berilishi haqida xabar berilgandi.
Endi oilaviy tadbirkorlik dasturida 100 mln so‘mgacha kreditlar soddalashtirilgan tartibda ajratiladi. Minitraktorda ishlovchilarga esa texnika uchun 30 mln so‘mgacha garovsiz kredit beriladi.

Шавкат Мирзиёев 30 декабря утвердил меры по увеличению производства сельхозпродукции. Постановление президента опубликовано в базе Lex.uz.
Будет стимулироваться выращивание плодоовощных культур по краям полей, на внутренних улицах махаллей, возле многоэтажных домов, в подсобных хозяйствах. Глава государства обозначил соответствующие меры на совещании в конце ноября.
Организация работ по выращиванию продукции на новых землях возлагается на Агентство по карантину и защите растений. Оно отвечает за поставку фермерам семян и саженцев, а также экспорт выращенной продукции.
Агентство в течение года будет изучать потребности экспортеров в посеве и экспорте доходных культур. До 1 января оно будут вносить в хокимияты регионов и совет министров Каракалпакстана предложения по видам культур с учетом спроса, климата и опыта местных жителей.
Не позже 1 февраля будут приниматься решения по организации посева и прогнозным показателям выращивания сельхозпродукции. Агентство до 15 февраля будет отбирать поставщиков семян и саженцев, а также компании для закупки продукции.
Производители, эффективно использующие землю по краям полей, смогут на 1 год бесплатно получить внутренний фитосанитарный сертификат. Их обеспечат семенами, саженцами, удобрениями, агрохимией и другими ресурами.
Также фермерам предоставят субсидии до 50% расходов на закупку подвоев фруктовых саженцев для высадки методом in vitro. Максимальная сумма выплат составит 25 тыс. сумов за один подвой.
Кроме того, для организации водоснабжения им выделят льготные кредиты с зачислением на банковские карты до 50% расходов на установку насосов и труб. Срок займа составит 1 год (с 6 месяцами льготного периода) по ставке на 4% выше основной ставки ЦБ.
Если участник не будет выращивать продукцию на краях полей в течение года, ставка земельного налога на все земли будет исчисляться в 3-кратном размере. На арендаторов, взявших землю в субаренду, может быть наложен штраф до 10 БРВ (3,75 млн сумов).