O‘zbekiston Islom taraqqiyot banki mablag‘lari hisobidan kichik va o‘rta biznesning moliyaviy barqarorligini mustahkamlash loyihasini amalga oshiradi. Bu haqdac Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 30-dekabrdagi qarorida ma’lum qilingan.
Mablag‘ ajratish to‘g‘risidagi bitim o‘tgan yil aprel oyida imzolangan edi. Bitim doirasida ITB loyihani amalga oshirish uchun $30 mln, uning guruhiga kiruvchi Islom birdamligi taraqqiyot jamg‘armasi (ISDF) — yana $10 mln ajratadi.
Pulning asosiy qismi — $30 mln murobaha tamoyili bo‘yicha kichik biznesni moliyalashtirishga yo‘naltiriladi. Savdoni rivojlantirish kompaniyasi kreditlar bo‘yicha kafillik berish uchun $7,5 mln oladi.
Yana $1,75 mln biznes injiniring va salohiyatni oshirish tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltiriladi. Summaning qoldig‘i loyihani boshqarish xarajatlari, audit va kutilmagan xarajatlar uchun zaxirani o‘z ichiga oladi.
Mablag‘lar 10 yil muddatga, 3 yil imtiyozli davr bilan ajratiladi. ITB krediti bo‘yicha qo‘shimcha to‘lov miqdori 10 yillik o‘rtacha svop ko‘rsatkichiga 1,85% qo‘shilgan miqdorga teng bo‘ladi.
Moliyaviy barqarorlikni mustahkamlash dasturi 2025−2027 yillarda amalga oshiriladi. Ushbu dasturga turli manbalardan jami $100 mlngacha mablag‘ jalb etish rejalashtirilmoqda.
Avvalroq “Spot” O‘mon sultonligining “Sohar International banki” O‘zbekiston bozoriga kirmoqchi ekanligi haqida yozgandi.

Узбекистан реализует проект по укреплению финансовой устойчивости малого и среднего бизнеса за счет средств Исламского банка развития. Это следует из постановления Кабмина от 30 декабря 2024 года.
Соглашение о выделении средств было подписано в прошлом апреле. В его рамках ИБР выделит на реализацию проекта $30 млн, входящий в его группу Фонд исламской солидарности для развития (ISDF) — еще $10 млн.
Основная часть денег — $30 млн будет направлена на финансирование малого бизнеса по принципу мурабаха. Компания по развитию торговли получит $7,5 млн для предоставления поручительства по кредитам.
Еще $1,75 млн пойдет на поддержку инициатив по бизнес-инжинирингу и повышению потенциала. Остаток суммы включает расходы на управление проектом, аудит и резерв для непредвиденных затрат.
Деньги выделяются сроком на 10 лет, с тремя годами льготного периода. Дополнительная плата по кредиту ИБР равняется 10-летнему среднему своп-показателю плюс 1,85%.
Программа укрепления финансовой устойчивости, на которую идет речь, будет реализована в 2025—2027 годах. Всего на нее предполагается привлечь из разных источников до $100 млн.