16-yanvar kuni AOKAda o‘tkazilgan matbuot anjumanida “O‘zbekkosmos” agentligi Aerokosmik faoliyat va kosmik monitoring tizimini rivojlantirish bo‘limi boshlig‘i Muhiddin Ibragimov O‘zbekistonning sun’iy yo‘ldosh guruhlarini joylashtirish rejalari haqida ma’lum qildi, deb xabar berdi “Spot” muxbiri.
Xususan, Ibragimov Raqamli texnologiyalar vazirligi aloqa sohasidagi vakolatli organ hisoblanishini ta’kidladi.
“Mendagi ma’lumotlarga ko‘ra, O‘zbekiston hududida turli guruhlarni joylashtirish bo‘yicha keyingi muzokaralar olib borilmoqda. Bunda o‘ziga xos tartib-qoidalar va byurokratik jihatlar bor. O‘ylaymanki, bularning barchasi o‘z vaqtida [amalga oshiriladi]. Ammo aniq sanasini bilmaganim uchun ham bu savolga aniq javob berishga tayyor emasman”, — dedi u.
“O‘zbekkosmos” agentligi vakilining qayd etishicha, Qozog‘iston katta hududi va aholisining kamligi sababli sun’iy aloqa yo‘ldoshini faol rivojlantirmoqda. Qo‘shni davlatdan farqli o‘laroq, O‘zbekistonda optik tolali aloqa ancha rivojlangan va uning aholi punktlariga kirib borish foizi “juda yuqori” dedi u.
Muhiddin Ibragimov, shuningdek, sun’iy yo‘ldosh aloqasining maqsadga muvofiqligini ko‘rib chiqish muhimligini ta’kidlab, yer usti infratuzilmasini qurishga nisbatan uning qimmatligini ta’kidladi.
“Agar sun’iy yo‘ldosh aloqasi ishga tushirilsa, internet bepul bo‘ladi, degan gaplarni eshitamiz. Aslida bunday emas, chunki sun’iy yo‘ldosh qimmat texnologiya hisoblanadi”, — deya xulosa qildi u.
2023-yilning dekabr oyida Yevropa Ittifoqi Markaziy Osiyo mamlakatlariga internet manbalarini diversifikatsiya qilishda yordam berish niyatida ekanligini ma’lum qilgandi. Xususan, Qozog‘istonga “SES” kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan Yevropa sun’iy yo‘ldosh aloqasidan foydalanish hamda loyiha bilan mintaqaning boshqa davlatlarini, jumladan, O‘zbekistonni ham qamrab olish taklif qilindi.
Shu bilan birga, “Starlink"ning Markaziy Osiyoda ishga tushirilishi ikki yilga ko‘chirilgani ma’lum bo‘ldi. Servis saytidagi interaktiv xaritaga ko‘ra, O‘zbekiston 2026-yilda (ilgari — 2025-yil edi) “Starlink"ga ulanish huquqiga ega bo‘ladi.
2024-yilning sentabr oyida Qozog‘iston raqamli rivojlanish vaziri Jaslan Madiyev “Amazon” bilan sun’iy yo‘ldosh interneti bo‘yicha kelishuv imzolanganini e’lon qildi. Raqamli texnologiyalar vazirligi “Starlink” bilan raqobat xizmatlar sifati va arzon narxlarni ta’minlashi kutilmoqda.

Узбекистан сейчас ведет переговоры с зарубежными компаниями по развертыванию группировок спутников дистанционного зондирования земли (ДЗЗ). Об этом 16 января на пресс-конференции в АИМК заявил начальник отдела развития аэрокосмической деятельности и развития систем космического мониторинга Мухиддин Ибрагимов, передает корреспондент Spot.
Представитель Агентства «Узбеккосмос» подчеркнул, что уполномоченным органом в сфере связи является Министерство цифровых технологий.
«По моей информации, ведутся дальнейшие переговоры по развертыванию разных группировок на территории Узбекистана. Здесь есть свои процедуры и бюрократические моменты. Я думаю, что все это в свое время [будет]. Однако я не знаю точной даты, поэтому не готов ответить на данный вопрос», — заявил Ибрагимов.
По его словам, Казахстан активно развивает спутниковую связь из-за большой территории республики и ее малонаселенности. В отличии от соседней страны в Узбекистане сильно развита оптоволоконная связь, и процент ее проникновения в населенные пункты «очень высокий», сказал руководитель отдела «Узбеккосмоса».
Также Мухиддин Ибрагимов подчеркнул важность рассмотрения целесообразности спутниковой связи, отметив ее дороговизну по сравнению со строительством наземной инфраструктуры.
«Мы слышали такие утверждения, что если запустят спутник связи, то у нас интернет будет бесплатный. Этого не будет, потому что спутник — это априори дорогая технология», — резюмировал он.
В декабре 2023 года Евросоюз сообщил о намерении помочь странам Центральной Азии диверсифицировать источники интернета. В частности, Казахстану предлагалось использовать европейскую спутниковую связь, разработанную компанией SES, а также охватить проектом другие страны региона, включая Узбекистан.
Тогда же стало известно о переносе на два года запуска Starlink в Центральной Азии. Согласно интерактивной карте на сайте сервиса, Узбекистан получит доступ к Starlink в 2026 году (ранее — в 2025 году).
В сентябре 2024 года министр цифрового развития Казахстана Жаслан Мадиев анонсировал подписание с Amazon соглашения о спутниковом интернете. В Минцифры ожидают, что конкуренция со Starlink обеспечит качество услуг и низкие цены.