O‘zbekiston va Turkiy davlatlar tashkiloti 2026-yilda sun’iy yo‘ldosh uchiradi. Bu haqda 16-yanvar kuni AOKAda bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida “O‘zbekkosmos” agentligi Aerokosmik faoliyat va kosmik monitoring tizimini rivojlantirish bo‘limi boshlig‘i Muhiddin Ibragimov ma’lum qildi, deb xabar berdi “Spot” muxbiri.
Ibragimov mamlakatning o‘z sun’iy yo‘ldoshini uchirish rejalari haqidagi savolga so‘nggi yillarda bu yo‘nalishda o‘sish kuzatilganini ta’kidladi. U 2022-yilda “mantiq va bozor yo‘qligi” hamda davlat organlarining sun’iy yo‘ldosh tasvirlari bilan ishlay olmasligi sababli mahalliy sun’iy yo‘ldoshni uchirish imkonsiz bo‘lganini eslab o‘tdi.
“Bugungi kunda O‘zbekistonda ham davlat, ham xususiy sektorda taxminan 600 mingdan 1 mln kv kmgacha bo‘lgan maydondagi sun’iy yo‘ldosh tasvirlarini qayta ishlash bozori yaratilgan. Endi biz Yerni zondlash sun’iy yo‘ldoshlari guruhini uchirish bo‘yicha ishlarni olib bormoqdamiz, hozir takliflarni tayyorlash va kiritishimiz kerak. Biz bir necha davlatlar bilan muzokaralar olib bormoqdamiz”, — dedi Ibragimov.
Shuningdek, “O‘zbekkosmos” vakili Turkiy davlatlar tashkiloti (TDT) ga a’zo davlatlar bilan hamkorlikda Kosmik qo‘mita faoliyat yuritayotganini qayd etib, ular bilan kosmik yo‘nalishda yordam berish maqsadida har yili yig‘ilishlar o‘tkazilishini ta’kidladi.
Muhiddin Ibragimovning so‘zlariga ko‘ra, hozirda ilmiy sun’iy yo‘ldosh ishlab chiqilmoqda hamda “O‘zbekkosmos” agentligi uning bir qismi bilan shug‘ullanmoqda.
“Biz texnologik qismni yaratib, uni sun’iy yo‘ldoshga integratsiya qilamiz. Adashmasam, sun’iy yo‘ldoshni 2026-yilning o‘rtalariga uchirish rejalashtirilmoqda. Bu to‘liq O‘zbekistonning sun’iy yo‘ldoshi bo‘lmaydi, lekin uning yaratilishida o‘zbekistonlik mutaxassislar ishtirok etadi”, — deya xulosa qildi u.
Bundan tashqari, “O‘zbekkosmos” bo‘limi rahbari Ismoil Rasulov Kyushu texnologiya instituti bilan kelishuvga erishilganini ma’lum qildi, uning doirasida joriy yilda mamlakat sun’iy yo‘ldoshlarini yig‘ish, loyihalash, integratsiya qilish va uchirish uchun 7ta jamoani yuborish rejalashtirilgan.
Avvalroq O‘zbekiston xorijiy kompaniyalar bilan Yerni masofadan zondlash sun’iy yo‘ldoshlari guruhlarini joylashtirish bo‘yicha muzokaralar olib borayotgani haqida xabar berilgandi.

Узбекистан и Организация тюркских государств запустят спутник в 2026 году. Об этом 16 января на пресс-конференции в АИМК заявил начальник отдела развития аэрокосмической деятельности и развития систем космического мониторинга Агентства «Узбеккосмос» Мухиддин Ибрагимов, передает корреспондент Spot.
На вопрос о планах по запуску собственного спутника руководитель отдела «Узбеккосмоса» отметил «прогресс и рост» в этом направлении за последние годы. Он напомнил, что в 2022 году исключал возможность запуска отечественного спутника из-за «отсутствия логики и рынка», а также неумения госорганов работать со спутниковыми снимками.
«Сегодня в Узбекистане создан рынок по переработке спутниковых снимков на примерной площади от 600 тыс. до 1 млн кв. км — как в государственном, так и в частном секторе. Сейчас мы проводим работы по запуску группировки спутников зондирования земли, а также должны подготовить и внести предложения. Мы ведем переговоры с несколькими странами», — заявил Ибрагимов.
Также представитель «Узбеккосмоса» рассказал об исследовательском проекте совместно со странами-членами Организации тюркских государств, в которой действует Комитет по космосу и проводятся ежегодные заседания.
По словам Мухиддина Ибрагимова, сейчас строится научный спутник, частью которого занимается Агентство «Узбеккосмос».
"Мы создадим технологическую часть и интегрируем ее в спутник. Если не ошибаюсь, запуск данного спутника запланирован на середину 2026 года. Это не спутник, который полностью построит Узбекистан, но при строительстве которого будут участвовать узбекистанские специалисты", — резюмировал он.
Кроме того, руководитель отдела «Узбеккосмоса» Исмоил Расулов сообщил о договоренности с Технологическим институтом Кюсю, в рамках которой в этом году планируется направить семь команд для сборки, проектирования, интеграции и запуска собственных спутников.