“O‘zaeronavigatsiya” markazi tomonidan uchuvchisiz uchish apparatlarini boshqarish sohasida “ATM: Safe Sky” tizimi ishga tushirildi. Bu haqda markaz matbuot xizmati xabar berdi.
Tizim O‘zbekiston havo hududidagi harakatni rejalashtirish uchuvchisiz uchish apparatlari va o‘ta yengil uchadigan apparatlarning parvozlarini nazorat qilish imkonini beradi.
Aeronavigatsiya xizmati provayderi mutaxassislari tomonidan yaratilgan ishlanma tijorat va davlat maqsadlarida amalga oshiriladigan parvozlarni xavfsiz va samarali tashkil etishni ta’minlashi kutilmoqda.
Xususan, dastur orqali havo hududi mas’uliyat zonasidagi havo kemalari va dronlarning potensial to‘qnashuvining oldini olish va vizualizatsiya qilish mumkin bo‘ladi.
“ATM: Safe Sky” tizimi shaxsiy kompyuter, iOS va Android uchun mavjud. Mobil ilova orqali parvozlar real vaqt rejimida monitoring qilinadi.
Shuningdek, dronlardan foydalanish uchun ruxsatnoma berish QR-kod tizimi orqali beriladi. Dastur orqali mamlakatdagi dronlar ustidan to‘liq nazorat o‘rnatilgan.
Qayd etilishicha, hozirda bunday apparatlardan foydalanish uchun havo hududini qizil, sariq va yashil zonalarga tasniflash rejalashtirilmoqda.
O‘zbekistonda dronlardan foydalanish
2022-yilning noyabrida hukumatning mamlakatda uchuvchisiz uchish apparatlaridan foydalanish to‘g‘risidagi qarori tasdiqlandi. Mazkur hujjat bilan, uchuvchisiz uchish apparatlari uchun ruxsat olish tartibi qarorga muvofiq amalga oshiriladi.
2023-yil boshida prezident O‘zbekistonda dronlarni yig‘ishni tashkil etish bo‘yicha topshiriq berdi. Iyun oyida dronlar uchun ruxsatnomalarning amal qilish muddatini tekshirish xizmati ishga tushdi.
Iyul oyida esa fuqaro va eksperimental aviatsiyasining parvoz qilish aviatsiya qoidalariga o‘zgartirishlar kiritish haqidagi Transport vaziri buyrug‘i imzolandi.

Центр «Узаэронавигация» представил систему для планирования полетов беспилотных летательных аппаратов ATM: Safe Sky. Об этом сообщила пресс-служба госпредприятия.
Система позволяет планировать полеты беспилотников и сверхлегкой летательной техники в воздушном пространстве Узбекистана, а также контролировать ее перемещение. Ожидается, что новая платформа позволит обеспечивать безопасность полетов, выполняемых в коммерческих и государственных целях.
ATM: Safe Sky разработана специалистами «Узаэронавигации». Программное обеспечение платформы доступно в версиях для персонального компьютера, iOS и Android.
Пользователи после авторизации на платформе могут в реальном времени получать информацию о запланированных полетах. В системе имеется возможность генерации QR-кодов, которые операторы БПЛА смогут использовать при взаимодействии с госорганами.
В дальнейшем планируется добавить возможность подачи заявок на использование дронов через мобильное приложение ATM: Safe Sky. Кроме того, на платформе будет запущен трекинг летательных аппаратов.
Использование беспилотников в Узбекистане
Ввоз беспилотников в Узбекистан запрещен с 2015 года. Ранее нарушителям грозило от 3 до 10 лет лишения свободы, однако летом 2024 года вступила в силу поправка, смягчающая ответственность. Теперь за первое нарушение предусмотрен штраф до 20 БРВ (7,5 млн сумов) с конфискацией устройств вместо лишения свободы.
Юрлица могут ввозить и использовать беспилотники для своих целей со специальным разрешением. Сейчас этим правом в основном пользуется сфера сельского хозяйства — в частности, таким правом наделены члены ассоциации производителей солодки. В ноябре 2022 года Минтуризма и дирекция «Чарвака» также получили право ввозить дроны.
АСР в прошлом июне сообщило о разработке проекта нормативно-правового акта, регулирующего сферу беспилотной авиации. Как отмечали в ведомстве, жесткие ограничения на использование дронов приводят к замедлению развития отрасли.
Ранее Spot писал, что президент поручил организовать в школах соревнования по управлению дронами в рамках реорганизации допризывной подготовки.