2024-yilda O‘zbekistonda yengil avtomobillar ishlab chiqarish oldingi yilga nisbatan 0,82% ga o‘sib, 424,8 ming donadan oshdi. Bu haqda Statistika agentligi hisobotida keltirilgan.
Yengil avtomobillar ishlab chiqarish 399,2 mingtani (o‘sish — 0,91%), maxsus mashinalar esa 25,4 mingtani (+2,3%) tashkil etdi.
So‘nggi yillarda eng ommaviy avtomobil an’anaviy ravishda Chevrolet Cobalt bo‘lib qolmoqda hamda o‘tgan yili 164,8 ming dona (+39,5%) ishlab chiqarilgan. Bu esa, o‘z navbatida, mahalliy avtomobil sanoati umumiy ishlab chiqarish hajmining qariyb 40% ni tashkil qiladi.
Ikkinchi o‘rinda Damas turibdi. Ishlab chiqarish ketma-ket beshinchi yil o‘sishni qayd etdi va 2020-yildan beri ikki baravarga ko‘payib, birinchi marta o‘tgan yili 100 ming avtomobil (+14,3%) dan oshdi.
Undan keyin yana ikkita Chevrolet modeli — Onix va Tracker joylashgan bo‘lib, ular umumiy avtomobil sanoatining 20% ni tashkil etadi. Onix uchdan bir qismdan ko‘proq — 41,6 ming donagacha o‘sishni ko‘rsatdi, Tracker ishlab chiqarish esa, aksincha, 4,5% ga kamaydi hamda 46 ming donadan pastga tushdi. Shuningdek, “UzAuto Motors” 26-iyul kuni ishlab chiqarilishi to‘xtatilgan 12,8 mingdan sal ko‘proq Lacetti-Gentra avtomobillarini konveyerdan chiqardi.
Xorijiy brendlar orasida Kia yetakchilik qilmoqda — 19,3 mingta avtomobil (+28,5%). Keyingi o‘rinlarda Chery (6,3 ming dona, -35,9%), BYD (zavod iyun oyida ishga tushirilgan — 4 ming dona) va Haval (2,47 ming dona, o‘sish 18,5 barobar) turadi. Bundan tashqari, iyul oyida O‘zbekistonda ilk bor oltita Lada avtomobili ishlab chiqarildi.
Avvalroq “Spot” 2024-yilda O‘zbekistonning tashqi savdo aylanmasi $66 mlrdga yetgani haqida xabar bergandi.

По итогам 2024 года производство легковых автомобилей в Узбекистане превысило 424,8 тыс. единиц, что на 0,82% больше показателя за предыдущий год, сообщает Агентство статистики.
Выпуск легковушек составил 399,2 тыс. (рост на 0,91%), а спецмашин — 25,4 тыс. (+2,3%). Самым массовым автомобилем традиционно в последние годы стал Chevrolet Cobalt, который произвели на 164,8 тыс. единиц (+39,5%) — это около 40% от всего выпуска отечественного автопрома.
На втором месте расположился Damas, производство которого растет пятый год подряд и с 2020 года удвоилось, впервые превысив в прошлом году отметку в 100 тыс. машин (+14,3%).
Далее расположились еще две модели Chevrolet — Onix и Tracker, которые в совокупности занимают долю в 20% от всего автопрома. Если Onix показал рост более чем на треть — до 41,6 тыс. единиц, то выпуск Tracker сократился на 4,5%, опустившись ниже отметки 46 тыс. штук. Также UzAuto Motors выпустил с конвейера чуть более 12,8 тыс. машин Lacetti-Gentra, выпуск которых прекратился 26 июля.
Среди иностранных брендов лидирует Kia — 19,3 тыс. автомобилей (+28,5%). Далее идут Chery (6,3 тыс. единиц, -35,9%), BYD (4 тыс. единиц), завод которого заработал в июне, и Haval (2,47 тыс. единиц, рост в 18,5 раз). Кроме того, в июле в Узбекистане впервые произвели шесть машин Lada.