Oliy Majlis Senatining uchinchi yalpi majlisida “Banklardagi omonatlarni himoyalash kafolatlari to‘g‘risida"gi qonun ko‘rib chiqilib, ma’qullandi.
Senatning Budjet va iqtisodiy masalalar qo‘mitasi raisi Erkin Gadoyevning qayd etishicha, banklar bilan omonatlar bo‘yicha shartoma tuzgan jismoniy va yuridik shaxslarning omonatlari kafolatli himoya qilinadi.
Banklardagi omonatlarning himoya qilinishini kafolatlash sohasidagi vakolatli organ Omonatlarni kafolatlash agentligi hisoblanadi hamda qonun loyihasida uning huquqiy maqomi, huquq va majburiyatlari hamda faoliyat ko‘rsatish tartibi belgilanmoqda.
Gadoyev 2008-yildagi moliyaviy inqirozlarning salbiy oqibatlarini yumshatish maqsadida omonatlarni to‘liq hajmda kafolatlash ayrim mamlakatlarda, shu jumladan, O‘zbekistonda ham vaqtincha qo‘llanilganini ta’kidladi. Avstraliya, Malayziya, Vengriya hamda Germaniya kabi davlatlar esa inqirozdan keyin omonatlarni cheklangan miqdorda kafolatlashga o‘tgan.
Erkin Gadoyev. Foto: Oliy Majlis Senati
Hozirda omonatlarni to‘liq kafolatlash tizimi 108 ta davlatdan faqat O‘zbekiston, Turkmaniston va Belarusda mavjud, boshqa davlatlarda esa kafolatlashning yuqori chegarasi o‘rnatilgan. Masalan, Turkiyada bu $14 mingni, Rossiyada $14,4 mingni hamda Ozarbayjonda $17,7 mingni tashkil etadi.
Qonun loyihasi bilan kafolatlangan omonatlarning cheklangan miqdorini 200 mln so‘mgacha belgilash taklif etilmoqda. Bunda bir omonatchiga har bir bankda kafolatlash obyektining qoldig‘i mazkur miqdorda yoki 200 mln so‘mdan kam bo‘lsa, to‘liq kompensatsiya to‘lanishi belgilanmoqda.
Bank tugatilganda omonatchilarga to‘lovni amalga oshirish davri bosqichma-bosqich 7 ish kunigacha qisqartiriladi. Bu 2025-yilning 1-yanvaridan boshlab 20 ish kunini, 2026-yildan — 15 ish, 2027-yildan esa 7 ish kunini tashkil etadi.
Mablag‘lar Omonatlarni kafolatlash agentligi hisobidan qoplab beriladi. Bundan tashqari, kafolatlangan omonatlar miqdorini cheklash qonun kuchga kirgunga qadar ochilgan omonatlarga ta’sir qilmaydi.
Bank bankrotlikka uchragan taqdirda, omonatchilar mablag‘larining agentlik tomonidan qoplab berilishini inobatga olib, omonatchining bankdan talab qilish huquqi agentlikka o‘tkazilmoqda.
Agentlik kuzatuv kengashi 5 nafar a’zodan iborat bo‘lib, uning tarkibida Markaziy bank raisi, Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari, hukumat va banklar assotsiatsiyasi tomonidan ikkita nomzod, shuningdek, fuqarolik institutlari vakili bo‘ladi.
2024-yilning avgust kuni Qonunchilik palatasi omonatlarni kafolatlash tizimini isloh qilishni nazarda tutuvchiqqonun loyihasini birinchi o‘qishda qabul qildi.
Avvalroq Markaziy bank 3ta moliya tashkilotini jarimaga tortgani haqida xabar berilgandi. “Nur Lombard” o‘z faoliyatini ixtiyoriy tugatgani uchun lombardlar reyestridan chiqarildi.

Сенат на заседании 24 января одобрил проект закона «О гарантиях защиты банковских вкладов» в новой редакции, сообщает пресс-служба верхней палаты Олий Мажлиса.
Документ предусматривает реформу гарантийной системы для банковских депозитов, включая ограничение максимальной гарантированной суммы. Он прошел первое чтение в Закпалате в августе 2024 года.
На базе Фонда гарантирования вкладов граждан планируется учредить Агентство по гарантированию вкладов. При ликвидации кредитного учреждения АГВ будет возвращать вкладчикам остатки денег, размещенных на счетах, в размере до 200 млн сумов на человека.
Срок возврата средств изначально будет составлять 20 рабочих дней. С 1 января 2026 года его предлагается сократить до 15, а с начала 2027 года — до 7 рабочих дней.
Права истребования денег после выплаты переходят от вкладчиков к АГВ. В новой версии изменятся понятия гарантийных случаев, гарантируемых вкладов и т. д., за счет чего под действие системы наряду с физлицами подпадают индивидуальные предприниматели.
Также на заседании прозвучали детали управления будущим агентством. Эта задача возлагается на наблюдательный совет, в который войдут 5 человек — глава Центробанка, замминистра экономики и финансов, два представителя Ассоциации банков Узбекистана и один эксперт, номинируемый ЦБ.
Как отмечалось при рассмотрении законопроекта в первом чтении, лимит в 200 млн сумов покрывает 99,7% средств на депозитах физлиц. Для вкладчиков, имеющих счета в разных банках, предоставляются одинаковые гарантии в каждом кредитном учреждении.
ЦБ объяснил, что норма будет распространяться только на вклады, открытые после ее вступления в силу. Целевой показатель средств в распоряжении будущего агентства планируется установить на уровне 5% общей депозитной базы.
Эксперты, опрошенные Spot, отмечали ряд позитивных моментов от реформы — например, снижение нагрузки на бюджет и мотивация распределять деньги между разными банками. При этом они не исключали возможного снижения доверия к банкам и оттока денег со счетов, а также подчеркивали необходимость информировать население о причинах реформы.