Xitoyning “Alibaba” texnologik giganti matn, tasvir va videolarni tahlil qilish, shuningdek, kompyuter va smartfonlardagi qurilmalarni boshqarish imkoniyatiga ega bo‘lgan yangi Qwen2.5-VL sun’iy intellekt modellarini chiqardi. Bu haqda “Reuters” nashri xabar bermoqda.
Kompaniyaning ta’kidlashicha, model nafaqat “GPT-4o” (OpenAI), “Claude 3.5 Sonnet” (Anthropic) va “Gemini 2.0 Flash” (Google) dan, balki yaqinda shov-shuvga aylangan Xitoyning “DeepSeek"idan ham ustun turadi.
Qwen2.5-VL nima qila oladi:
- har qanday turdagi hujjatlarni, shu jumladan qo‘lyozma matni, jadvallar, grafiklar, kimyoviy formulalar va qo‘lyozma yozuvlarni tanib olish;
- obyektlarni turli formatlarda, shu jumladan absolyut koordinatalar va JSON formatlarida tanib olish, qidirish va hisoblash;
- bir necha soat davom etadigan videoni tahlil qilish, asosiy voqealarni bir necha soniya ichida ajratib ko‘rsatish;
- qaror qabul qilish va qurilmalarni boshqarish, bu modelning raqamli yordamchi sifatidagi funksionalligini oshiradi.
“Alibaba” “Qwen2.5-VL” Android uchun “Booking.com” ilovasida chiptani bron qilayotgan videoni ko‘rsatdi. Shuningdek, “Linux"da dasturlarni boshqaradi, hozircha sun’iy intellekt modeli faqat asosiy buyruqlarni bajara oladi.
https://twitter.com/_philschmid/status/1883960019030524346
2023-yilda “Alibaba” tasvirlarni solishtirish va muloqot qilish qobiliyatiga ega sun’iy intellekt modelini taqdim etgandi.
U bir nechta tasvirlarni solishtirishi, turli suratlar bilan bog‘liq ochiq savollariga javob berishi, hikoya yozishi va fotosuratlar asosida tasvir yaratishi mumkin.
Boshqa Xitoy sun’iy intellektlari singari, “Qwen2.5-VL” ham o‘rnatilgan filtrlarga ega. Siyosiy nozik mavzular, masalan, XXR rahbari Si Szinpinning xatolari haqidagi so‘rovlarga chat-bot shunchaki javob berishdan bosh tortadi. Bu Xitoy regulyatorlarining ishlab chiquvchilarga “asosiy sotsialistik qadriyatlarga” rioya qilish majburiyatini yuklovchi talablari bilan bog‘liq.
Mutaxassislar Qwen2.5-VL ishga tushirilishini “DeepSeek"ning jadal o‘sishiga javob deb bilishadi.
2024-yilda “DeepSeek-V2” 1 mln token uchun 1 yuan ($0,14) rekord darajadagi past narxda xizmatlarni taklif etib, Xitoyda narx urushini keltirib chiqardi. Bu “Alibaba,” “Baidu” va “Tencent"ni o‘z modellari narxini 97%ga tushirishga majbur qildi.
Biroq, “DeepSeek” asoschisi Lyan Venfenning aytishicha, uni narx-navo urushlari qiziqtirmaydi: “Maqsadimiz odamlardan oshib ketadigan AGI (sun'iy umumiy intellekt — „Spot eslatmasi“)ga erishishdir”.
Avvalroq “Spot” Xitoyning “Bank of China” banki sun’iy intellektlarni rivojlantirishga $137 mlrd sarmoya kiritishi haqida yozgandi.
Qayd etilishicha, ushbu mablag‘lar bank sohasida innovatsion sun’iy intellektni ishlab chiqishga sarflanadi.

Китайский технологический гигант Alibaba выпустил новую линейку ИИ-моделей Qwen2.5-VL, способных анализировать текст, изображения и видео, а также управлять устройствами на ПК и смартфонах. Об этом сообщает Reuters.
В компании заявили, что модель превосходит не только GPT-4o (OpenAI), Claude 3.5 Sonnet (Anthropic) и Gemini 2.0 Flash (Google), но и китайский DeepSeek, который недавно стал сенсацией, возглавил мировые загрузки и обвалил акции американских технокомпаний.
Что умеет Qwen2.5-VL:
- распознавание любых типов документов, включая рукописный текст, таблицы, графики, химические формулы и записи от руки;
- распознавание, поиск и подсчет объектов в различных форматах, включая абсолютные координаты и JSON;
- анализ видео длительностью в несколько часов, выделяя ключевые события за несколько секунд;
- принятие решений и управление устройствами, что повышает функциональность модели как цифрового помощника.
Alibaba показала видео, где Qwen2.5-VL бронирует билет в приложении Booking.com на Android, а также управляет программами в Linux, хотя пока модель ИИ справляется только с базовыми командами.
https://twitter.com/_philschmid/status/1883960019030524346
Как и другие китайские ИИ, Qwen2.5-VL имеет встроенные фильтры. При запросах о политически чувствительных темах, например, об ошибках лидера КНР Си Цзиньпина, чат-бот просто отказывается отвечать. Это связано с требованиями китайских регуляторов, обязывающих разработчиков соблюдать «основные социалистические ценности».
Эксперты считают запуск Qwen2.5-VL ответом на стремительный рост DeepSeek.
В 2024 году DeepSeek-V2 спровоцировал ценовую войну в Китае, предложив услуги по рекордно низкой цене 1 юань ($0,14) за 1 млн токенов. Это вынудило Alibaba, Baidu и Tencent снизить стоимость своих моделей на 97%.
Тем не менее, основатель DeepSeek Лян Вэньфэн заявляет, что ценовые войны его не интересуют: «Наша цель — достичь AGI (общего искусственного интеллекта — прим. Spot), который превзойдет человека».