My.gov.uz va Uzum Bank hamkorlik shartnomasi tuzdi. Hamkorlar O‘zbekiston aholisi uchun budjet to‘lovlarini soddalashtirish hamda fintex vositalarini rivojlantirishni rejalashtirmoqda. Foydalanuvchilar endi davlat xizmatlarini olishda qulay naqdsiz to‘lov usulini tanlashi mumkin: shaxsiy mablag‘lar hisobidan yoki muddatli to‘lov asosida.
“Aholining davlat xizmatlaridan foydalanish qulayligini oshirish maqsadida biz my.gov.uz va Uzum Bank o‘rtasida o‘zaro hamkorlik shartnomasini tuzdik. Endi my.gov.uz orqali pulli davlat xizmatlarini olishda to‘lovlarni Uzum Bank ilovasidagi shaxsiy mablag‘lardan to‘lash yoki Uzum Nasiya orqali muddatli to‘lov rasmiylashtirish imkoniyati yaratildi. Fuqarolarimiz o‘z xarajatlarini rejalashtirish va zarur xizmatlarni vaqtida olish imkoniyatiga ega bo‘ladi”, — izoh berdi Raqamli hukumat loyihalarini boshqarish markazi direktori Anvar Mansurov.
“O‘rtacha hisobda my.gov.uz'dagi har to‘rtinchi murojaat pulli xizmatlar bilan bog‘liq. Davlat xizmatlari uchun to‘lovlar boshqa har qanday xaridlar kabi qulay bo‘lishi uchun biz yagona portalda zamonaviy fintex vositalarini joriy etdik. Endilikda foydalanuvchi bir necha klik orqali xizmatni rasmiylashtirishi va ilovada to‘lov usulini tanlashi mumkin: karta yoki yangilanuvchi limit orqali. Undan mikroqarzni Uzum kartaga o‘tkazish yoki xizmatni nasiyaga xarid qilish maqsadida foydalanish mumkin. Xarajatlarni rejalashtirish osonlashadi va xaridni ortga surishga hojat qolmaydi”, — qayd etdi Uzum Fintech davlat idoralari bilan aloqalar bo‘yicha direktori Sofya Nazmetdinova.
Har kuni my.gov.uz'dan 300 mingdan ortiq kishi foydalanadi. 2024-yilda yuborilgan umumiy arizalar soni 32 milliondan oshdi. Uning yordamida foydalanuvchilar zarur hujjatlarni tezkor olishi, ID-karta, xorijiy pasport, diplom nusxasi, litsenziya va ruxsatnomalar uchun so‘rov yuborishi hamda boshqa vazifalarni onlayn yechishi mumkin.

My.gov.uz и Uzum Bank подписали соглашение о сотрудничестве. Партнеры планируют развивать финтех-инструменты и упрощать бюджетные платежи для жителей Узбекистана. Пользователи уже могут выбрать на едином портале удобный способ безналичной оплаты для получения государственных услуг – как собственными средствами, так и в рассрочку.
«Чтобы повысить доступность государственных услуг для населения, мы договрились о сотрудничестве между my.gov.uz и Uzum Bank. Теперь при получении платных государственных услуг через my.gov.uz появилась возможность оплачивать их личными средствами в приложении Uzum Bank или в рассрочку при помощи Uzum Nasiya. Граждане смогут планировать свои расходы и своевременно получать необходимые услуги», – прокомментировал директор Центра управления проектами цифрового правительства Анвар Мансуров.
«В среднем каждое четвертое обращение на my.gov.uz приходится на платные услуги. Для того чтобы платежи за государственные услуги были такими же комфортными, как и любые другие покупки, мы интегрировали на единый портал современные финтех-инструменты. Теперь пользователь в пару кликов может оформить услугу и выбрать, как ее оплатить в приложении: картой или возобновляемым лимитом. Его можно использовать для перевода микрозайма на карту Uzum или для приобретения услуги в рассрочку. Планировать траты станет проще, и откладывать покупку не придется», – отметила Софья Назметдинова, директор по связям с государственными органами Uzum Fintech.
Каждый день более 300 тысяч человек используют my.gov.uz. В 2024 году общее количество заявок, отправленных через портал, превысило 32 миллиона. С его помощью пользователи могут оперативно получить необходимые документы, подать заявки на ID-карту, загранпаспорт, дубликат диплома, лицензии и разрешения, а также решать другие задачи онлайн.