Hujjat bilan Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi hamda Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasida nazorat qilish inspeksiyasi prezidentning tegishli qarori bilan tasdiqlangan nizom asosida noqonuniy reklamalarni aniqlash topshirildi.
Bunda ulush kiritish asosida qurish uchun mablag‘larni jalb etuvchi quruvchilarning elektron ro‘yxatiga kiritmasdan reklama qilinayotgan obyektlar ma’lumotlari Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasiga taqdim etib boriladi. Qo‘mita esa bu bo‘yicha quruvchiga belgilangan tartibda choralar ko‘radi.
Shuningdek, “eskrou” tizimi ishga tushgunigacha noqonuniy qurilishlarni aniqlash va chora ko‘rish hamda ulushdorlar huquqlari buzilishining oldini olish yuzasidan ishlar kuchaytiriladi. Bu bo‘yicha ishlarni amalga oshirish Qurilish vazirligi, nazorat inspeksiyasi, shuningdek, Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklariga topshirildi.
2024-yil boshida mamlakatda o‘zboshimchalik bilan va noqonuniy qurilgan obyektlarni tartibga olish bo‘yicha yangi tizim ishga tushirilishi ma’lum qilingandi. Bunda, Qurilish vazirligi, Kadastr agentligi va “O‘zbekkosmos” boshchiligida respublika komissiyasi tuzilishi belgilangandi.
Sentabrga kelib, pala-partish qurilish ko‘payib, aholida e’tirozlar yuzaga kelgani uchun vazirlik va inspeksiya hamda Bosh prokuraturaga byurokratik to‘siqlar va korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarini kuchaytirish topshirildi.
Avvalroq ko‘p qavatli uy qurilishi uchun yerlar auksionda faqat QQS to‘lovchi yuridik shaxslarga sotilishi haqida xabar berilgandi.

Как ранее писал Spot, президент подписал указ о мерах по дальнейшему развитию жилищного строительства и совершенствованию механизмов регулирования долевого строительства жилых и нежилых объектов.
Министерству строительства и ЖКХ, Инспекции по контролю в сфере строительства и ЖКХ, Совету Министров Каракалпакстана, хокимиятам областей и Ташкента поручено до внедрения эскроу-системы усилить работу по выявлению случаев незаконного строительства, принятию соответствующих мер по ним и предотвращению нарушения прав дольщиков.
Согласно документу, с 1 июля по 31 декабря 2025 года привлечение средств дольщиков для строительства осуществляется параллельно посредством эскроу-счетов и текущего порядка долевого участия на основе механизма прямого привлечения по выбору сторон.
С 1 января 2026 года долевое строительство можно будет осуществлять только посредством эскроу-счетов.
Имущественные права и обязательства, основанные на договоре долевого участия, входят в состав наследства дольщика. Средства по договору для их учета размещаются и депонируются дольщиком на эскроу-счете, открытом в коммерческом банке на основании договора, заключаемого между застройщиком, дольщиком и банком.
По обязательствам дольщиков перед третьими лицами и обязательствам застройщика не допускается приостановление операций, наложение ареста либо списание средств на эскроу-счете.
Если сдача жилого объекта задерживается на полгода, то дольщик может осуществить возврат средств с эскроу-счета путем односторонненного расторжения договора с застройщиком.
Ранее Spot писал, что Мирабадский хокимият демонтировал незаконные постройки рядом с Вестминстерским университетом.