Yanvar oyida O‘zbekistonda iste’mol narxlari indeksi 0,72% ga o‘sdi. Bu haqda Statistika agentligi xabar berdi.
Ko‘rsatkich 2023-yildan buyon yilning birinchi oyi uchun eng yuqori darajaga yetdi. Taqqoslash uchun, 2024-yilning yanvar oyida narxlar bir oyda 0,64% ga oshgan.
Yillik inflyatsiya 9,89% ni tashkil etdi. O‘tgan yilga nisbatan 1,31 foiz punktga ko‘tarilgan bo‘lsa-da, o‘sish sur’ati 12,19% ga yetgan 2023-yilga nisbatan sezilarli darajada pasaygan.
Yanvar oyida oziq-ovqat mahsulotlari narxlari 0,8% ga oshib, 2023-yilning dekabridan beri oylik ko‘rsatkichda maksimal o‘sishni qayd etdi. Yillik oziq-ovqat inflyatsiyasi tezlashdi va 2,6% (+0,2%) ga yetdi.
O‘tgan oy davomida sabzavotlar birdaniga 6% ga, yog‘-moy va baliq mahsulotlari hamda yong‘oqlar 1% dan ziyod qimmatlashdi. Shu bilan birga, sut mahsulotlari (-3,5%), ayniqsa tuxum (-14,3%) narxlari sezilarli darajada pasaydi. Bundan tashqari, go‘sht (+0,8%), ichimliklar (+0,6%) va tayyor mahsulotlar (+0,4%) narxlarida biroz o‘sish kuzatildi.
Baqlajon narxi yarmidan ko‘proqqa, kartoshka esa deyarli chorakka qimmatlashdi. Shuningdek, bulg‘or qalampiri (+13,2%), limon (+7,9%) va karam (+6,9%) narxlari ham oshdi, pomidor va bodring 1% dan ortiqqa, mandarin esa 7,4% ga arzonlashdi.
Yil boshidan buyon eng ko‘p kartoshka (+68,1%), sabzi (+24,1%), paxta yog‘i (+19,5%) va kungaboqar yog‘i (+18,1%), qo‘y go‘shti (+16,2%) va mol go‘shti (+14,8%) qimmatlashgan. Oldingi yanvarga nisbatan baqlajon deyarli 2 barobar, pomidor va anor uchdan bir qismdan ortiq, bulg‘or qalampiri qariyb 30% ga, limon va bodring esa chorak qismdan ortiq arzonlashdi.
Sanoat tovarlari segmentidagi inflyatsiya yanvar oyida 0,3% (-0,1%) gacha pasaydi, ammo yil yakuniga ko‘ra 7,7% gacha tezlashdi. Bir oyda kiyim-kechak, poyabzal va mebel 0,3% va 0,4% ga (bir yilda — mos ravishda 5,3%, 5,1% va 5,4%), maishiy texnika 0,3% ga (bir yilda 5,3%), dori-darmon 0,7% ga (bir yilda 25,2%) qimmatlashdi. Yanvar oyida elektrotexnika mahsulotlari narxlari 0,1% ga va yil davomida 1,7% ga oshdi.
Yanvar oyida benzin 1,5% ga qimmatlashdi, yillik o‘sish esa 3,9% ni tashkil etdi. Metan 0,1% ga (yil davomida +20,9%), propan 13,2% ga (+8,3%) arzonlashdi.
Pullik xizmatlar narxlarining oylik o‘sish sur’ati 2021-yildan buyon eng yuqori ko‘rsatkichga — 1,1% ga yetdi. Yanvar oyida yillik ko‘rsatkich bo‘yicha o‘sish sur’ati 27% gacha tezlashdi, biroq bu o‘tgan yilga nisbatan sezilarli darajada yuqoriligicha qolmoqda. Bu birinchi navbatda energiya tariflarining bahorda oshirilgani bilan bog‘liq.
Umumiy ovqatlanish narxlari bir oyda 0,6% ga, mehmonxonalarda 5,7% ga oshdi, yillik o‘sish mos ravishda 11,7% va 10,7% ni tashkil etdi. Yanvar oyida uy-joy ijarasi 0,6% ga, yillik ko‘rsatkichda esa 13,1% ga qimmatlashdi. Poyezd chiptalari narxi 0,9% ga (yil davomida 13,2%), avtotransport xizmatlari 0,8%ga (11,2%) oshdi, aviachiptalar esa 1,3%ga arzonlashdi.

В январе индекс потребительских цен в Узбекистане показал прирост на 0,72%. Об этом сообщило Агентство статистики. Показатель достиг максимального с 2023 года значения для первого месяца года. Для сравнения — в январе 2024 года цены за месяц поднялись на 0,64%.
Годовая инфляция составила 9,89%. По отношению к предыдущему году она увеличилась на 1,31 процентный пункт, однако заметно снизилась по сравнению с 2023 годом, когда темпы роста составляли 12,19%.
Цены на продукты питания в январе поднялись на 0,8%, показав максимальный прирост на месячной дистанции с декабря 2023 года. Годовая продовольственная инфляция ускорилась и составила до 2,6% (+0,2%).
Овощи за прошедший месяц подорожали сразу на 6%, масложировая и рыбная продукция, а также орехи — более чем на 1%. При этом значительно снизились цены на молочную продукцию (-3,5%), в особенности на яйца (-14,3%). Кроме того, отмечался небольшой рост цен на мясо (+0,8%), напитки (+0,6%) и готовые продукты (+0,4%).
Более чем наполовину стали дороже баклажаны, почти на четверть — картофель. Также выросли цены на болгарский перец (+13,2%), лимоны (+7,9%) и капусту (+6,9%), вместе с тем помидоры и огурцы подешевели более чем на 1%, мандарины — на 7,4%.
На годовой дистанции сильнее всего подорожали картофель (+68,1%), морковь (+24,1%), хлопковое (+19,5%) и подсолнечное масло (+18,1%), баранина (+16,2%) и говядина (+14,8%). Баклажаны стали дешевле к прошлому январю почти в 2 раза, помидоры и гранаты — более чем на треть, болгарский перец — почти на 30%, лимоны и огурцы — свыше четверти.
Инфляция в сегменте промтоваров снизилась до 0,3% (-0,1%) в январе, но ускорилась до 7,7% — по итогам года. Одежда, обувь и мебель за месяц стали дороже на 0,3% и 0,4% (за год — 5,3%, 5,1% и 5,4% соответственно), бытовая техника — на 0,3% (5,3% за год), лекарства — на 0,7% (25,2% за год). Цены на электронику в январе выросли на 0,1% и на 1,7% — за год.
Бензин в январе подорожал на 1,5% при годовом росте на 3,9%. Метан подешевел на 0,1% (+20,9% за год), пропан — на 13,2% (+8,3%).
Месячные темпы роста цен на платные услуги достигли максимума с 2021 года — 1,1%. Прирост на годовой дистанции в январе ускорился до 27%, но остается заметно выше прошлогоднего — в первую очередь из-за весеннего повышения энергетических тарифов.
Цены в общепите за месяц выросли на 0,6%, в гостиницах — на 5,7%, при этом годовой рост составил 11,7% и 10,7% соответственно. Аренда жилья в январе стала дороже на 0,6%, а на годовом промежутке — на 13,1%. Билеты на поезда выросли в цене на 0,9% (13,2% за год), автотранспорт — на 0,8% (11,2%), в то время как авиабилеты подешевели на 1,3%.