AQSh prezidenti Donald Tramp Kanada, Meksika va Xitoydan import qilinadigan mahsulotlarga yuqori bojxona tariflari joriy etilganini ma’lum qildi. Shuningdek, u yaqin kelajakda shunga o‘xshash choralar Yevropa Ittifoqiga nisbatan ham qo‘llanilishini ta’kidladi. Bu haqda “BBC” xabar bermoqda.
Nima bo‘ldi?
1-fevral kuni Tramp Kanada va Meksikadan tovarlarga 25%li tariflar, shuningdek, Xitoy importiga 10%li boj joriy etish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Oq uy o‘z qarorining sabablari sifatida quyidagilarni ko‘rsatdi:
- meksikalik giyohvand moddalar kartellari Meksika hukumati bilan nomaqbul ittifoqqa ega;
- Xitoy giyohvand moddalar prekursorlari oqimini to‘xtatish uchun zarur choralarni ko‘rmadi;
- Kanadada sintetik giyohvand moddalar ishlab chiqarish ortmoqda va tadqiqotlar ko‘rsatishicha, Kanada fentanilning mamlakat ichidagi ishlab chiqarilishini kengaytirmoqda.
AQSh prezidenti Yevropa Ittifoqining ham zarba ostida qolishi mumkinligini ta’kidlab o‘tdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Yevropa Ittifoqi millionlab tovarlarni sotish orqali AQShdan “foydalanmoqda”, biroq ayni paytda Amerika mahsulotlari qattiq cheklovlarga duch kelmoqda.
Yevropa komissiyasi allaqachon Amerika tariflari joriy etilgan taqdirda “qat'iy javob” berishga tayyorligini ma’lum qildi. O‘tgan safar, 2018-yilda Tramp po‘latga 25%lik va alyuminiyga 10%lik boj joriy etganida, Yevropa Ittifoqi bunga javoban $6 mlrd miqdorida Amerika viskisi, mototsikllari va jinsi shimilariga soliq solish orqali o‘xshash choralar ko‘rgan edi.
Bunga qanday munosabat bildirishdi?
Kanada va Meksika javob tariflari joriy etilishini e’lon qildi. Kanada hukumati AQShdan keltirilgan $30 mlrdlik mahsulotlarga 25%lik boj solinishini ma’lum qildi, uch haftadan so‘ng bu ro‘yxat $86 mlrdgacha kengaytiriladi.
Sanksiyalarga tamaki mahsulotlari, maishiy texnika va harbiy uskunalar, keyinchalik esa avtomobillar, go‘sht mahsulotlari, po‘lat va alyuminiy tushadi.
“Biz bu vaziyatga tushib qolishni istamagandik, buni so‘ramagandik. Lekin kanadaliklar manfaatlarini himoya qilishda orqaga chekinmaymiz,” — deya ta’kidladi Kanada Bosh vaziri Jastin Tryudo.
Meksika ham Amerika mollariga tariflar kiritishga tayyorligini ma’lum qildi, ammo “zo‘ravonlik yo‘liga emas, muzokaralarga” afzallik berishini ta’kidladi.
Xitoy, o‘z navbatida, JSTga da’vo qilish niyatida ekanligini va “tegishli qarshi choralar” ko‘rishini ma’lum qildi.
Tariflarning joriy etilishi, ayniqsa, Irlandiya — AQSh eng yirik eksport bozori bo‘lgan mamlakatga kuchli zarba berishi mumkin. 2023-yilda Qo‘shma Shtatlar 54 mlrd yevro (mamlakat umumiy eksportining 28%i) miqdorida Irlandiya tovarlarini sotib oldi, 36 mlrd yevro farmatsevtika va kimyoga to‘g‘ri keldi.
Tramp avvalroq Irlandiya va Belgiyani AQS farmatsevtika kompaniyalari uchun ofshor sxemalar yaratishda ayblagan, bu esa AQSh xazinasiga soliq tushmasligiga olib keladi. Amerikalik iqtisodchilarning fikriga ko‘ra, Irlandiyada korporativ soliqlarning pastligi transmilliy korporatsiyalarga AQShda soliq to‘lovlarini minimallashtirish imkonini beradi.
Yevropa Ittifoqi bilan keng ko‘lamli savdo urushi sodir bo‘lgan taqdirda, Germaniyaning avtomobilsozlik sohasi va Fransiyaning qishloq xo‘jaligi tarmog‘i eng zaif bo‘lib qolishi mumkin.
Endi nima bo‘ladi?
Iqtisodchilarning ogohlantirishicha, tariflarning yangi to‘lqini amerikalik iste’molchilar uchun tovarlarning qimmatlashishiga olib keladi va boshqa mamlakatlarning javob choralarini keltirib chiqarishi mumkin, bu esa global bozorda beqarorlikni kuchaytiradi.
Biroq Tramp o‘zining proteksionistik siyosati o‘zini oqlashiga ishonadi.
“Biz milliardlab dollar yo‘qotdik, boshqa mamlakatlarning bizni talon-taroj qilishiga yo‘l qo‘ydik. Ha, qisqa muddatli istiqbolda kichik muammolar bo‘lishi mumkin, ammo uzoq muddatli istiqbolda AQS faqat yutadi,” — dedi u.
Bu orada Kanada va Meksikada norozilik namoyishlari boshlandi. Kanada shaharlarida xokkey va basketbol o‘yinlari ishqibozlari AQSH madhiyasini hushtak bilan ijro etishmoqda, ijtimoiy tarmoqlarda esa “Kanada sotib ol” kampaniyasi ommalashmoqda.
Yevropa Ittifoqi javob choralarini tayyorlamoqda va agar Vashington o‘z siyosatini o‘zgartirmasa, dunyo tarixdagi eng yirik savdo urushlaridan biriga duch kelishi mumkin.
Avvalroq “Spot” Tramp AQShda “TikTok"ni bloklash to‘g‘risidagi qonunning amal qilishini 75 kunga kechiktirgani haqida yozgandi.

Президент США Дональд Трамп объявил о введении высоких тарифов на импорт из Канады, Мексики и Китая, а также заявил, что аналогичные меры «в ближайшее время» коснутся Евросоюза. Об этом сообщает BBC.
1 февраля Трамп подписал указ о введении 25%-ных тарифов на товары из Канады и Мексики, а также 10%-ной пошлины на китайский импорт. В качестве причин своего решения Белый дом назвал следующие:
- мексиканские наркокартели имеют неприемлемый союз с правительством Мексики;
- Китай «не предпринял необходимых шагов, чтобы остановить поток прекурсоров наркотиков»;
- в Канаде растет производство синтетических наркотиков, а «исследование показало, что Канада наращивает внутреннее производство фентанила».
Американский президент подчеркнул, что ЕС также может попасть под удар. По его словам, Евросоюз «пользуется» США, продавая миллионы товаров, в то время как американские товары сталкиваются с жесткими ограничениями.
Европейская комиссия уже заявила, что готова к «жесткому ответу» в случае введения американских тарифов. В прошлый раз, когда Трамп в 2018 году ввел 25%-ные пошлины на сталь и 10% на алюминий, ЕС ответил зеркальными мерами, обложив налогами американские виски, мотоциклы и джинсы на сумму $6 млрд.
Как отреагировали страны
Канада и Мексика объявили о введении ответных тарифов. Канадские власти опубликовали список товаров из США на сумму $30 млрд, которые будут обложены 25%-ной пошлиной, а через три недели список расширится до $86 млрд. Под санкции попадут табачные изделия, бытовая техника, военное оборудование, а затем — автомобили, мясная продукция, сталь и алюминий.
«Мы не хотели оказаться в этой ситуации, мы не просили об этом. Но мы не отступим, защищая интересы канадцев», — заявил премьер-министр Канады Джастин Трюдо.
Мексика также объявила о готовности ввести тарифы на американские товары, но подчеркнула, что предпочитает «переговоры, а не эскалацию».
Китай, в свою очередь, заявил, что намерен подать иск в ВТО и примет «соответствующие контрмеры».
Введение тарифов может особенно сильно ударить по Ирландии — стране, для которой США являются крупнейшим экспортным рынком. В 2023 году Соединенные Штаты закупили ирландских товаров на сумму €54 млрд (28% всего экспорта страны), причем €36 млрд пришлось на фармацевтику и химию.
Трамп ранее обвинял Ирландию и Бельгию в создании офшорных схем для американских фармацевтических компаний, что приводит к недополучению налогов в казну США. По мнению американских экономистов, низкие корпоративные налоги в Ирландии позволяют транснациональным корпорациям минимизировать налоговые выплаты в США.
В случае полномасштабной торговой войны с ЕС наиболее уязвимыми окажутся автомобильная отрасль Германии и аграрный сектор Франции.
Экономисты предупреждают, что новая волна тарифов приведет к удорожанию товаров для американских потребителей и может спровоцировать ответные меры со стороны других стран, что лишь усилит нестабильность на глобальном рынке.
Однако Трамп уверен, что его протекционистская политика оправдана.
«Мы потеряли миллиарды долларов, мы позволили другим странам грабить нас. Да, в краткосрочной перспективе могут быть небольшие проблемы, но в долгосрочной — США только выиграют», — заявил он.
Тем временем в Канаде и Мексике уже начались акции протеста. В канадских городах болельщики хоккейных и баскетбольных матчей освистывали гимн США, а в социальных сетях набирает популярность кампания «Покупай канадское».
ЕС готовит ответные меры, и, если Вашингтон не изменит свою политику, мир может столкнуться с одной из крупнейших торговых войн в истории.